Miten rakentaa elämän uudestaan 25-avioliitto vuoden jälkeen. Perhe perustui vaimon sukuun ja kavereihin. Nyt uudella paikkakunnalla ei ole kuin tyhjät seinät. Lapset opiskelee jo muuallla.
25 vuotta ja loppu
3
424
Vastaukset
- Been There Done That
Niinpä. Haastetta kerrakseen. On siis ruvettava rakentamaan ihan OMAA elämää. Ei se ole helppoa, kun on antanut aiemman elämänsä rakentua esittämälläsi tavalla. Ihan alkuun on hyväksyttävä uudenlainen "Sinkkumaailman" todellisuus ja se, että siellä ovat säännöt vallan toiset kuin parisuhde-elämään rakentuvassa todellisuudessa. Olen ollut samassa tilanteessa kanssasi ja joutunut tekemään kovasti töitä uuden, oman sosiaalisen verkoston rakentamisen eteen. - Ei siitä milloinkaan samanlaista verkostoa tule ja ihmissuhteet jäävät ohuemmiksii, kun ei ole sitä vuosikymmenten yhteistä jakamista ja kokemista taustalla. Myös uuden verkoston ihmiset ovat erilaisia, mutta kuitenkin ... ...
- onneevaa
Pohdipa Pena sitä S24 treffipalstalla. Jos olet 40-50 -vuotias ja hyväksyt juttukaveriksi samanikäisen, ei seinät kauaa kaiu tyhjyyttään vaan kohta jo kahvipannu porisee ja iloinen puiheenpälätys täyttää tyhjiön.
Toki, toki on hyvä itse opetella puhumaan, menemään, kiinnostumaan jopa innostumaan asioista. Tuntemaan tunteita, juttelemaan siitä mitä tuntee a) itseään b) toista kohtaan. Ettei mene vapaamatkustajana naisten siivellä vuosikymmenestä toiseen.
Käy ny ensiks vaikka kirjastossa hakemassa pino luettavaa, kuten Tommy Hellsteniä, Tony Dunderfeltin Parisuhteen kemia, ja Keijo Tahkokallion opuksia. "Miehenhuollon käsikirjoja". Ja soita Miessakit ry:n puhelimeen, juttele.
- uutta päin
Mitä haluat elämältä? Onko joku harrastus jonka haluaisit aloittaa? Mene työpaikan illanviettoihin mukaan. Saisiko naapurustosta tai töistä esim lenkkiseuraa? Lue kirjoja, ala pyöräileen, hanki kasvienviljelypalsta, koira, matkustele, käy elokuvissa jne... Mene yhdisystoimintaan, miesten kuntopiiriin, ala käymään uimahallissa, käy urheilumatseissa, liity paikallisen urheiluseuran faniklubiin ja lähde niiden reissuihin mukaan. Juttele ihmisille. Siitä se lähtee..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411359
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa289966- 43855
- 33641
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html145633- 38597
- 52551
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528528Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44511- 107498