Mistä voisin hommata tavaraa?

Eidos

Eli mistä saisin hommattua puhdasta Natrium kloridia tai sitten pelkkää Natriumia?

5

5928

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä

      saa, NaCl eli ruokasuola!

    • Setäpä kertoo

      Jos sinun pitää kysellä tuollaista netissä ja jos et osaa edes kirjoittaa aineiden nimiä oikein, niin kannattaa opiskella edelleen ja saada muutama vuosi ikääkin lisää!

      Puhtaalla natriumilla ei ole rivikansalaisella juuri mitään järkevää käyttöä, joten sen kaupallinen saatavuus on huononlaista. Hyvä niin, koska aine ei ole ollenkaan ongelmaton.

      http://www.oph.fi/etalukio/opiskelumodulit/kemia/labra/natrium.html

      Natriumkloridia (ruokasuolaa) ovat maailman meret täynnään ja lähikaupan maustehyllyistä sitä löytää kuluttajapakkauksissa hyvinkin kohtuulliseen hintaan, mutta tällaisessa myynnissä oleva aine ei ole täysin puhdasta. Yleensä ruokasuolaan on lisätty tarkoituksella hieman jodia.

    • bambuheimolapsi

      no osta klooria ja natriumia, sekota ja kuumenna jollai... tosin joutuisit ostamaan aika paljon näitä aineita jotta saisit paljon suolaa

    • Ai puhdasta natriumkloridia,laatuluokka?Tarkoitusperää en penää.Vai mitähän teet sillä?IR:ään tabletteja?Onhan näitä paikkoja..sen verran pitää itse selvittää mistä saisi, jos tarvitsisi.

      Ja sen metallisen natriumin kanssa sitten on niin ja näin.Tuskin haluat ko.ainetta.En ainakaan kauheasti suosittele.Tai jos jostain ihmeen paikasta löydät ko.ainetta(liuota pirtuun sitten.Jää vahinko vähemmälle.Mitähän tälläkin teet?Alkoksideihin?

      Leivän päällä ensialkuinen on ihan hyvä ja se tästä.

    • Marko-77

      Natriumkloridi on yhtä kuin ruokasuola. Mutta se ero on elintarvike NaCl:ssä että siihen on lisätty paakkuuntumisenestoainetta. Puhdas kemialliseen käyttöön tarkoitettu NaCl on helposti paakkuuntuvaa ja sitä pitää tilata varmasti erikseen reagenssikaupoista. Puhdas Natrium- metalli on taas erittäin myrkyllinen ja reaktiivinen metalli. Vedessä Natrium reagoi räjähtävästi vapauttaen vetykaasua. Siksi Natriumia säilytetään parafiiniöljyssä missä se ei pääse reagoimaan. Turvallisesti Natrium hävitetään liuottamalla se etanoliin jolloin syntyy CH3CO-Na etanolin natrium suola joka toimii vahvana emäksenä eli siis alkoksidi. Kloori on myrkyllinen kaasu ja sitä en suosittele hommattavan.
      Mielenkiintoista on se, että kahdesta todella myrkyllisestä aineesta, natriumista ja kloorista muodostuu täysin myrkytöntä ja ravinnoksi kelpaavaa (!) suolaa.

      Marko-77 (Orgaanisen kemian kemisti, FM)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1185
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      83
      727
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      89
      673
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      665
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      604
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      28
      540
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      497
    Aihe