Rummut haussa

Rumpuja etsimässä

Olen nyt soittanut sähkörumpuja pari vuotta ja hinkua olisi oikeisiin kattiloihin, budjettina olisi 550-650€, saako sillä rahalla vielä soppivasti soivia vai pitääkö ostaa millenniumin muovilaatikot? onko kokemuksia sen hintaisista rummuista?

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanila.

      Älä vaan Milleniumiin tuhlaa rahojasi, tuolla summalla saa jo oikeatkin rummut, vaikka käytettynä vähän laadukkaammat, kanikonttoritkin kandee vilkasta.

    • asfdsf

      Milleniumeista, Williamseista, Nes Soundeista yms. ei yleensä saa kuin pahan mielen. Viisainta on etsiä käytettyjä (merkki)rumpuja, esim. muusikoiden.netin torilla on hyviä settejä pilvin pimein:
      http://muusikoiden.net/tori/index.php?id=3&location=all&type=all&view=full
      Esimerkiksi:
      http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=901299

      Kannattaa kuitenkin huomata että usein myydään pelkkiä rumpuja eli myytävästä paketista puuttuu symbaalit ja telineet. Tähän liittyen yhdenlainen nyrkkisääntö on että symbaaleihin kannattaisi satsata ainakin puolet setin hinnasta. Lähtökohtaisesti huonoista rummuista saa kohtalaiset hyvillä kalvoilla ja virityksellä mutta huonoille symbaaleille ei pysty tekemään mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      228
      2978
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      11
      1669
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1347
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      126
      1183
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1117
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      947
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      932
    Aihe