Korkeapalkkaiset kesätyöt

....................

Mitkä ovat korkeapalkkaisimpia kesätyöpaikkoja, joita täällä Suomessa on tarjolla nuorille? 16-18 vuotiaille? Omat kokemukset erittäin tervetulleita.

4

2035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qewrf 4344

      Varmaan mansikan poiminta ja metsän istutus, itse asiassa en tiedä muita

    • Ei edes matalia

      16-18 vuotiaille ei ole tarjolla edes matalapalkka kesätöitä.

    • ---

      isin suhteilla hommaamasta työpaikasta voi saada pari tonnia kuussa

    • Kesätyöläinen

      Hei! :D
      Kyl töitä löytyy kun vaan hakee tosi moneen paikkaan. Palkasta en osaa sanoo, mut se vaihtelee sen 100e-1000e/kk välillä. Oon itte alottanut töiden tekemisen jo 14-vuotiaana mainostenjakajana josta sai todella huonosti palkkaa (eli oli sen 100 euroo kuukaudelta) ja laskin että tuntipalkka oli 3 euroa useimmiten. Parhaimmillaan sain yhdestä jakelukerrasta n. 20-30e, mutta niitä oli vain muutama kerta vuodessa. Huonoimmillaan tuli se 2 euroa tunnissa eli n. 10e koko jakelusta. (Jakelupäivät keskiviikko ja lauantai) tein töitä n. 5h kerrallaan (eli 10h viikossa). Suosittelen vain niille jotka kestävät stressiä ja turhautumista sekä jaksavat kantaa monta kiloa lehtiä kerrallaan.

      Tänävuonna kesätyöni oli paljon mukavampi. Pääsin tekemään puutarhahommia (haravointia, kukkien istutusta) sekä talojen siivousta. Palkka oli kuukaudelta 1000e, ihmiset oli mukavia enkä tehnyt kuin n. 3-5h töitä päivässä. Tauot olivat hyvät. Eli kyllä hakemalla voi päästä hyviinkin töihin jos vain jaksaa esittää itseään riittävän monelle eri paikalle. Kannattaa kuitenkin katsoa joku itseään kiinnostava työ, sillä eihän sitä lantaa ole pakko mennä lapioimaan jos pelkkä ajatuskin kuvottaa.
      Onnea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1422
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      872
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      811
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      667
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      9
      646
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      639
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      57
      629
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe