Korkeapalkkaiset kesätyöt

....................

Mitkä ovat korkeapalkkaisimpia kesätyöpaikkoja, joita täällä Suomessa on tarjolla nuorille? 16-18 vuotiaille? Omat kokemukset erittäin tervetulleita.

4

2035

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qewrf 4344

      Varmaan mansikan poiminta ja metsän istutus, itse asiassa en tiedä muita

    • Ei edes matalia

      16-18 vuotiaille ei ole tarjolla edes matalapalkka kesätöitä.

    • ---

      isin suhteilla hommaamasta työpaikasta voi saada pari tonnia kuussa

    • Kesätyöläinen

      Hei! :D
      Kyl töitä löytyy kun vaan hakee tosi moneen paikkaan. Palkasta en osaa sanoo, mut se vaihtelee sen 100e-1000e/kk välillä. Oon itte alottanut töiden tekemisen jo 14-vuotiaana mainostenjakajana josta sai todella huonosti palkkaa (eli oli sen 100 euroo kuukaudelta) ja laskin että tuntipalkka oli 3 euroa useimmiten. Parhaimmillaan sain yhdestä jakelukerrasta n. 20-30e, mutta niitä oli vain muutama kerta vuodessa. Huonoimmillaan tuli se 2 euroa tunnissa eli n. 10e koko jakelusta. (Jakelupäivät keskiviikko ja lauantai) tein töitä n. 5h kerrallaan (eli 10h viikossa). Suosittelen vain niille jotka kestävät stressiä ja turhautumista sekä jaksavat kantaa monta kiloa lehtiä kerrallaan.

      Tänävuonna kesätyöni oli paljon mukavampi. Pääsin tekemään puutarhahommia (haravointia, kukkien istutusta) sekä talojen siivousta. Palkka oli kuukaudelta 1000e, ihmiset oli mukavia enkä tehnyt kuin n. 3-5h töitä päivässä. Tauot olivat hyvät. Eli kyllä hakemalla voi päästä hyviinkin töihin jos vain jaksaa esittää itseään riittävän monelle eri paikalle. Kannattaa kuitenkin katsoa joku itseään kiinnostava työ, sillä eihän sitä lantaa ole pakko mennä lapioimaan jos pelkkä ajatuskin kuvottaa.
      Onnea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1742
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      108
      751
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      664
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      638
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      52
      591
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      20
      570
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe