vakuuttaa ihmiset olemattomuudestaan :)
Paholaisen suurin saavutus on ollut
suuri viisaus
13185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Paholaisen suurin työ:
ettei häntä oo
Onkohan noilla jumalailla jokin kilpailu juuri tuosta aiheesta ja kuka mahtaa olla voitolla? Se kenellä on vähiten kannattajia?
Vielä vaikuttavampaa on ollut jumalan täydellinen olemattomuus. Luulisi nyt kaikkivaltiaalta löytyvän vakuuttavia keinoja oman olemassaolonsa todistamiseksi kaikelle kansalle niin, ettei kenellekään voisi jäädä mitään epäselvyyttä. Mutta kun ei - ei koskaan yhtään mitään.
Aivan täsmälleen sama täydellinen olemattomuus kuin sillä paholaisellakin. Paholaisen piileskelyn voisi vielä loogisesti ymmärtääkin, mutta mitä syytä kaikkivaltiaalla olisi ainaisesti piileskellä? Koska sellainenhan pelaisi vain paholaisen pussiin, eikä hyödyttäisi ketään muuta millään tavalla. Mitä syytä jumalalla olisi leikkiä kanssamme iänikuista kuurupiiloa?
Minulle Jumala ei ole piilossa! Näen Hänet minne sitten katsonkin, vaikka sitten itseäni peilistä,koska Hän loi minut kuvakseen!
Ihminen on ihmeellinen luomus!
Saatanan tuhot näen myöskin maailmassa ja..... ihmisessä! Minuun se ei tosin enää pysty!
"Minulle Jumala ei ole piilossa!"
Olisi täysin käsittämätöntä, että Jumala antaisi merkin itsestään hörhöilevän hihun kautta.
''Paholaisen suurin saavutus on ollut vakuuttaa ihmiset olemattomuudestaan :)''
Ei ole. Paholaisen suurin saavutus on Jeesuksen keksiminen.
Hmm. Jos paholainen on halunnut tehdä itsensä olemattomaksi, niin samoilla menetelmillä Jumalakin on tehnyt itsensä olemattomaksi.
"vakuuttaa ihmiset olemattomuudestaan :) "
Sanoisin että tuo on suurin typeryys mitä ihmisen suusta voi päästää.
Erästä palstan ketjua lukiessani miltei vakuutuin paholaisen olemassaolosta. Itseään kristittynä pitävä nuori mies puolustaa pedofiliaa. Se on lähempänä kuvitelmaani puhtaasta saatanallisuudesta kuin mikään, mihin aikoihin olen törmännyt.
Kristitylle kristitty on maailman napa ja kaikki muu palvelee sitä.
Uskovaisten suurimpia saavutuksia on ollut vakuuttaa ihmiset siitä, että joku paholainen on olemassa.
Paholaisen suurin saavutus on ollut vakuuttaa ihmiset, että kristityt palvelevat Jumalaa.
Minusta taas paholaisten ja muiden jumalolentojen suurin saavutus on ollut saada jokseenkin suuri osa ihmisistä sokeiksi sille millaisia onnettomia tunareita itse ovat. Otetaan nyt esimerkiksi vaikkapa raamatun Jahve. Tyyppihän on täysin mielisairas ja epälooginen pelle, jos raamattua on uskominen.