Onko niin, että stadiin ei mahdu kuin kaksi vaahteraliigajengiä kerrallaan? Tänään kun on ninersin peli, tuli taas kertailtua kauden tapahtumia tilastojen ja uutisten kautta. Wolverines on romahtanut ja on täyttä skeidaa tällä kaudella, Roosters on perinteisen kova ja 69ersilla on 2 voittoa ja 1 tappio, joka tuli Trojansia, potentiaalista finalistia, vastaan. 69ersin pelin parantuminen on hyvä uutinen, mutta tarkoittaako se vääjäämättä Wolverinesin pidempiaikaista romahtamista kunnes taas joskus tulevaisuudessa pelaajat hylkäävät 69ersin tai Roostersin ja nostavat Wolvot kärkeen jonkun toisista pudotessa alas? Onko mahdotonta, että Helsingissä pelaa kolme kilpailukykyistä mestaruussarjajoukkuetta?
Vantaan TAFT on onnistunut nousemaan taas tekijäksi, mutta se pelaakin Myyrmäessä mikä on tarpeeksi kaukana Helsingistä. Ja ennen kaikkea Velodromista. Helsinkiläiset joukkueet treenaavat samoissa paikoissa ja joskus jopa samaan aikaan vuoroja jakaen. Pelaavat samalla kentällä ja vaihtavat varusteet samassa pukukopissa. Onko ihme, jos meininki on vähän sisäsiittoista? Kokonaisuuden kannalta voisi olla parempi, jos joukkueet olisivat enemmän alueellisesti jakautuneet. Toiset treenaisivat Myllypurossa ja toiset Talissa. Ehkä jopa Espoossa voisi olla joukkue. Kauppakeskus Columbuksesta on pidempi matka Velodromille kuin Helsingin rautatieasemalta Tapiolan urheilupuistoon.
Pääkaupunkiseudun jefu
5
425
Vastaukset 5
- 12+8
Mun mielestä Roosters vvois mennä Taliin treenaamaan ja Sixtarit Myllypuroon, ei mulla mitään sitä vastaan olis.
- 25252525
Ei mitään uutta. Kokeiltu on.
- 12+56
Jeps
- Vigil Ignis
No, Wolvojen romahdus johtuu ihan siitä että Peetja veti rahansa pois ja keskittyy junioreihin, sinne lähti palkka-armeija kun eivät enää saa ilmaiseksi pelata.
Roosters taas onnistuu haalimaan 2 joukkueellista hyviä pelimiehiä omalla tavallaan ja heidän juniorituotanto on hienoa, sinnekin pelaajia saadaan... omalla tavallaan.
Sixtarien "hyvyys" on vaan muiden huonoutta, Wolvot ja Kouvola eivät ole Vaahteraliigatason jengejä ja Sixtaritkin vain importien ansiosta juuri ja juuri.
Joukkueita kyllä mahtuisi stadiin kunhan vaan kaikki kyvykkäät eivät sulloutuisi Roosterseihin. - iagreez
Samaa mieltä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän50967Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15848Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46727
- 42654
- 37599
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487