kun sanon olevani shakinpelaajamies. En lopeta shakinpelaamista teidän naisten mielipiteitten takia, mut kertokaa silti mielipiteenne. Enkä koskaan salaile sitä seikkaa että pelaan kyseistä peliä, vaikka joku sanois että antaisinkin itsestäni tylsän vaikutelman.
Onko shakinpelaa teidän mielestänne...
1. fiksu, älykäs VAIKO
2. tylsä, kuiva ihminen jolla ei ole elämää VAIKO
3. joku välimuoto VAIKO
4. joku muu ? :)
Onko shakinpelaa teidän mielestänne...
1. fiksu, älykäs VAIKO
2. tylsä, kuiva ihminen jolla ei ole elämää VAIKO
3. joku välimuoto VAIKO
4. joku muu ? :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
niin shakinpelaajia on niin moneksi!
jos olet joskus voittanut jonkun pelin esim pikkuveljeäsi vastaan, ei se tee sinusta tyhmää, mutta ei vielä älykästäkään!
ihan kiva ois jos olisi useampia harrastuksia niin ei tulisi noin fakkiinnuttua mokomaan maalliseen puuhasteluun!
Sinä olet fiksu ja älykäs, empaattinen ja sympaattinen ja miellyttävän näköinen ja oloinen. Sekä huippu shakinpelaaja koko maailmankin mittakaavassa!
Miksi pelin pelaaminen pitäisi tehdä sinusta erilaisen? Miksi sun pitäisi lopettaa pelaaminen naisten mielipiteiden takia? Lopettaisitko sitten miesten mielipiteiden takia?
Mistä me oikein puhutaan? Shakista vai "shakista"?
Itse pelaan shakkia vain pitääkseni järjenjuoksun vilkkaana, sitäpaitsi shakki on kiehtovaa juuri sen siirtojen kauaskantoisten vaikutusten hahmottamisen takia. Tulee katsottua koko lautaa eikä yhtä ainokaista nappulaa.
Toiset pelaa voittaakseen, toiset huvikseen, toiset ammatikseen. Miksi sen pitäisi määritellä ketään ihmisenä?
Onhan jääkiekkokin peli, eikä sen pelaajia katsota yhtään kieroon vaikka isot miehet luistelee toppahousuissa muovilätkän perässä pitkin kaukaloa. Onko hassumpaa urheilulajia nähty... Peli ei määrittele tai luokittele pelaajaa koska se on vaan peli. Huvia. Viihdykettä!
Eli vastaukseni on 4: joku muu? :)
vaikka isot miehet luistelee toppahousuissa...
hyvin sanottu :D
mutta kyllä minä katson vieläkin kieroon juuri noita lätkäfaneja, siis aikuisia sellaisia! en ole vieläkään oppinut ymmärtämään näitä tolloja.
ja se että niitä juttuja käy seuraamassa muutkin (vai käykö?) kuin rahvaat keskivertotyhmät tosiäijjät, se se vasta yli ymmärryksen menee.
Sitähän juuri sanoin etten pelaamistani lopeta naisten mielipiteiden takia. Naisisten mielipiteisiinhän tää keskustelunaihe liittyi.
Kysymys oli lähinnä ensivaikutelmasta. Jotkut ihmiset ovat herkkiä heti kehittelemään ensivaikutelmia ihmisestä, josta tietää vain muutaman asian. Ihan uteliaisuudestani kysäsin.
Äläs nyt Paha Suvi yritä väkisin keljuilla. Kun et tunnu niin paha olla niin ei se tuu luonnostaan :)
saat toisen tylsävaikutteisen kaveriksi illanistujaisiin.
olet rauhallinen ja näet yksityiskohtia kokonaisuudesta. Kykenet tekemään pidempiaikaisia suunnitelmia. Hiljaisuuden sietämätön keveys on toinen luontosi.
Nautit voitosta tyynen rauhallisesti.
tylsä ihminen taidat olla... miks et jotai parempaa harrastusta oo keksiny? ku joku helvetin shakkipelin.. jalkkis ja birjaldi on paljon parempaa, ainaki jos olisin mies ni ennemmi noit harrastaisin ku shakkia ja vaik oon naine nii harrastan silti jalkkist ja birjaldii... onmä shakkiiki pelanu mut aik tylsää... vaik pelaisit sitä nii kukapa muka pelintakii ei haluis sua.. jos oot söpö ja riemukas, kiltti yms. ni eiköhä joku ryhdy tyttöystäväkses. mut jos mä asuisin jossai sun lähistöl ni mä voisin olla sun gimmakamus tai iha sexikamuna vaa, vaik oon vasta 14w heh......... *nauran* vastaa jos haluut. [email protected]