Se tehtiin se nuorisotakuu että alle 30 saisivat töitä. Mukana piti olla valtio ja kunnat ja kaupungin jne. Mikään ei ole muuttunut. Olen kielenopettajana ja alle kolmikymppisenä hakenut avoinna olevia paikkoja ja AINA edestäni on valittu yli 40 ja 50 vuotiaskin. Minulla on pätevyys,modernit työmenetelmät ja intoa opettaa,mutta "vanhat" menee edelle .
Kunilmoituksessa sanotaan " vankkaa kokemusta" niin kyllä siellä eivät ilmoituksen laatijat kunnan virkamiehet ole juuri nuorisotakuuta ajatelleet. Ja miten me saamme sitä kokemusta,kun meitä ei palkata. Vaikka kunnat saisivat meidän palkkaamisesta ilmeisti jopa 700 euron kuukausiavun valtiolta, niin ulkopuolelle vain jäämme. Eiko voitaisi ajatella , että kuntien ja kaupunkien olisi palkattava edes tietty määrä meitä nuoria vastavalmistuneita? Miten voimme lähteä elämään ja esim perustmaan perhettä 500 euron työllisyystuella,kun lisäksi on opintovelkoja.
Siis ketään työhönottajista ei velvoiteta tutustumaan nuorisotakuuseen ?
Ai mikä nuorisotakuu?????
2
242
Vastaukset 2
- muu1
Juuri näin.
Ei se ole toteutunut, varsinkaan täällä Itä-Suomessa.
Saan mailiin postia vähän väliä kaikenmaailman koulutuksista nuorisotakuun nimissä,vaan mitään niistä ei järjestetä täällä lähimaillakaan.
En tiedä missä asut, mutta meidän kuntia ajetaan täällä hesasta järjestelmällisesti alas.
Ei tuo ole toteutunut,sanahelinää. - Semmosia
Suomalaisen työelämä on lyhtyt. Alle 33-vuotisna olet liian nuori, puuttuu kokemusta. 45-v olet kruununraakki ja saat potkut t&t -syistä. Väliin jäi 12 työvuotta joilla juuri ja juuri sai säästettyä asunnon. Työhakemusten tekeminen 45 ikävuoden jälkeen on turhaa.
Työelämää pitäisi pidentää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 116719
- 77673
- 48648
- 46573
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39566- 60542
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44517Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71516- 26471
- 52444