ROOSTERSI uusi QB

lipperinkitin

Sean Shelton saapuu vahvistamaan meitä! Mestaruus on jälleen varma!
go big red, go rednation babyyyyy!

28

685

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+9

      Hyvä Roosters - Red Nation!!!

    • 11+19

      Olisi kyllä saanut Eino pitää aloittavan paikan. Ei Suomesta voi tulla hyviä pelinrakentajia kun kaikki kohtalaiset houkutellaan ROO/WOL/TRO/CRO akselille lämmittämään penkkiä.

      • 6+7

        Suomesta ei tule hyviä pelinrakentajia, koska kahdella ylimmällä sarjatasolla on käytännössä mahdotonta saada peliaikaa. Lupaavan pelinrakentajan taas on turha haaskata aikaansa II-divarissa. Mahdoton yhtälö.

        Kyllä Vaahteraliigassakin voisi olla aloituspaikka kotimaiselle qb:lle, jos hyökkäys perustuu enemmän juoksuun. Tällöin kotimainen pelinrakentaja pitää yllä riittävää heittouhkaa, joka pitää puolustuksen rehellisenä.


      • 19+13
        6+7 kirjoitti:

        Suomesta ei tule hyviä pelinrakentajia, koska kahdella ylimmällä sarjatasolla on käytännössä mahdotonta saada peliaikaa. Lupaavan pelinrakentajan taas on turha haaskata aikaansa II-divarissa. Mahdoton yhtälö.

        Kyllä Vaahteraliigassakin voisi olla aloituspaikka kotimaiselle qb:lle, jos hyökkäys perustuu enemmän juoksuun. Tällöin kotimainen pelinrakentaja pitää yllä riittävää heittouhkaa, joka pitää puolustuksen rehellisenä.

        "Suomesta ei tule hyviä pelinrakentajia, koska kahdella ylimmällä sarjatasolla on käytännössä mahdotonta saada peliaikaa. Lupaavan pelinrakentajan taas on turha haaskata aikaansa II-divarissa. Mahdoton yhtälö."

        Eikös siellä 1-divarissa nytkin pelaa ihan aloittavana kaksi Suomalaista pelinrakentajaa? Oulussa ja Tampereella (myös Jyväskylässä alkukaudesta) on kyllä ihan Suomalaistaustaisia kavereita puikoissa.


    • 1+1

      Samaa mieltä, Eino olisi saanut jatkaa. Alkaa mopo keulia tuossa leirissä, pakko voittaa hinnalla millä hyvänsä, mielenkiintoista nähdä mikä liikehdintä kauden jälkeen on seurasta toiseen.

      • turpaan_maalaisia

      • Hiffaatsä?
        turpaan_maalaisia kirjoitti:

        Ei poikkea mitenkään siitä mitä CO/WOL/TRO/IND jne. tekisi samassa tilanteessa. Luovuttaisko pitäis? Voittaminen on vaan kivempaa :)

        03:20
        http://www.ruutu.fi/ohjelmat/ajankohtainen-nelonen/kausi-1-jakso-14

        Hei Bönde, se on 03:30. Eikö siellä periferiassa opeteta numeroita ja ajankäsitteitä?


      • Nuori Suomi

        Eikö tämä ole kuitenkin kilpaurheilua jossa tarkoitus on voittaa ja sitä varten kasata paras mahdollienn joukkue?


      • 17+6
        Nuori Suomi kirjoitti:

        Eikö tämä ole kuitenkin kilpaurheilua jossa tarkoitus on voittaa ja sitä varten kasata paras mahdollienn joukkue?

        Näin on. Senpä takia ihmetelläänkin miksi joukkueen sivurajalla on niin huono kakkospelinrakentaja, ettei sen avulla pysty voittamaan. Jos joukkueen johdolta ei löydy sen verran luottoa, niin eihän moista pelleä olisi pitänyt ikinä jengiin ottaakaan.


    • suomiQBt roskiin

      Hähä Eino! XDDDDDD

      Voit edelleen jatkaa niiden mehupullojen täyttämistä sivurajalla

    • Katsomokeisari

      Mun mielestä saa jatkaakin penkillä istumista, kun on ollut niin tyhmä että on roostersiin mennyt. Tässä maassa on monta joukkuetta, joissa olisi ollut 1. QB ja pääsisi pelaamaan paljon ja hyökkäys olisi rakennettu kyseiselle sopivaksi. Vain pelaamalla kehittyy.

      Mutta tyhmästä päästä kärsii koko ukko.

      • Höoxbmvgövdnö

        Kerrotko mikä/mitkä nämä jengit olisivat? Sillä taustalla että mies opiskelee maanpuolustuskorkeakoulussa ja asuu Santahaminassa? ECG? Wol1? Wol2? Sipoo? Hyvinkää?

        Kerro.


      • roo_nyt_vain_paras
        Höoxbmvgövdnö kirjoitti:

        Kerrotko mikä/mitkä nämä jengit olisivat? Sillä taustalla että mies opiskelee maanpuolustuskorkeakoulussa ja asuu Santahaminassa? ECG? Wol1? Wol2? Sipoo? Hyvinkää?

        Kerro.

        Näin on, jos olis mennyt muualle, tuskin olis saanut samaa valmennusta kuin Roossa. Harva qb noin rakettimaisesti nousee divareista.


    • ROOSTERS BABYYYYYY

      Mutta Aino on päässyt sinne alkurykelmään muiden starojen kansa hyppimään ja huutamaan mantraa ROOOOSTERS BABYYYY....!! Se riittää monelle

      • Big'n Shiny

        Tais jäädä sulta kokematta sekä alkurykelmät että voittamiset?

        Ja pelaaminen?


    • Rooooooosters baby

      Se saa nyt Ainolle riittää, koska muuta ei ole saamassa!!! XDDD

      • 3+3

        Toi on kyllä ihan totta että Eino on saanu nauttia Johnsonin valmennuksesta, eli parhaasta Suomessa.


    • PUUTORIN PELAAJA

      Uusi pelinrakentaja näyttää ikävystyttävän paljon suomalaiselta pelinrakeltajalta kuvissa.
      -Kaveri ei ole edes tummahko kuten yleensä americanquarterbackit ovat, varmastikin tämänkin takia kaverilta puuttuu nopeutta ratkaista pelejä
      .olisin toivonut villie beaman kautta michael vick mäistä pelinrakentajaa

      no hopea sieltä tulee ja krokoille pronssia

      TURKU VOITTAA MUSTA TUNTUU

    • 1+1

      QB:ksi ei tulla vuodessa tai kahdessa, jokainen osaa palloa jakaa ja jotenkin heittää, mutta pelilukutaidon kehittyminen vie vuosia.
      Monelle täällä kirjoittavalle riittää QB'ksi se että joku nimeää itsensä QB:ksi ja alkaa heittelemään muille.

      Voi olla että ensimmäiset todelliset suomi QB't ovat vasta kasavamassa nuorissa.
      heillä alkaa olemaan pitkä kokemus ja kunhan saavat hyvää valmennusta niin kehittyvät edelleen. mm potentiaalisia QB'ta löytyy U17 sarjasta 69ers, Trojans ja Roosters, U15 sarjassa lisää.
      Näiden kavereiden valmennukseen kannattaa panostaa. Se vaatii hirveän määrän työtä ja jonkun ketä haluaa tehdä. Ei ole helppo tie.

      • 8+1

        Ja u19?


      • 10+12

        Mites Winter? Taisi lyödä taas romut naulaan kun ei Porvoossa näkynyt.


      • lkdflknf

        Ne ajat kun Suomessa saattoi kehittyä pelinrakentajaksi ovat ohi. Ilman sääntömuutosta tilanne ei tästä korjaannu.


      • w+w-w
        lkdflknf kirjoitti:

        Ne ajat kun Suomessa saattoi kehittyä pelinrakentajaksi ovat ohi. Ilman sääntömuutosta tilanne ei tästä korjaannu.

        Eli euroliiga ei ollutkaan päätavoite, vaan se oli jälleen se rahanteko/pelaajienkeruu automaatti.


      • 10+18

        MItähän toi alasinleuka vetää aamupuuronsa mukana?


    • bombay1

      Sixtarit nousee voittoon!!! homot

      • 15+3

        Onko sixtarit noita mainostamiasi seksuaalivähemmistö henkilöitä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3665
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      30
      2027
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      86
      1507
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      99
      1309
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1195
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      97
      1046
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      877
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe