ROOSTERSI uusi QB

Sean Shelton saapuu vahvistamaan meitä! Mestaruus on jälleen varma!
go big red, go rednation babyyyyy!
28691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Hyvä Roosters - Red Nation!!!

Äänestä

Olisi kyllä saanut Eino pitää aloittavan paikan. Ei Suomesta voi tulla hyviä pelinrakentajia kun kaikki kohtalaiset houkutellaan ROO/WOL/TRO/CRO akselille lämmittämään penkkiä.

Äänestä
  • Suomesta ei tule hyviä pelinrakentajia, koska kahdella ylimmällä sarjatasolla on käytännössä mahdotonta saada peliaikaa. Lupaavan pelinrakentajan taas on turha haaskata aikaansa II-divarissa. Mahdoton yhtälö.

    Kyllä Vaahteraliigassakin voisi olla aloituspaikka kotimaiselle qb:lle, jos hyökkäys perustuu enemmän juoksuun. Tällöin kotimainen pelinrakentaja pitää yllä riittävää heittouhkaa, joka pitää puolustuksen rehellisenä.

    Äänestä

  • 6+7 kirjoitti:

    Suomesta ei tule hyviä pelinrakentajia, koska kahdella ylimmällä sarjatasolla on käytännössä mahdotonta saada peliaikaa. Lupaavan pelinrakentajan taas on turha haaskata aikaansa II-divarissa. Mahdoton yhtälö.

    Kyllä Vaahteraliigassakin voisi olla aloituspaikka kotimaiselle qb:lle, jos hyökkäys perustuu enemmän juoksuun. Tällöin kotimainen pelinrakentaja pitää yllä riittävää heittouhkaa, joka pitää puolustuksen rehellisenä.

    "Suomesta ei tule hyviä pelinrakentajia, koska kahdella ylimmällä sarjatasolla on käytännössä mahdotonta saada peliaikaa. Lupaavan pelinrakentajan taas on turha haaskata aikaansa II-divarissa. Mahdoton yhtälö."

    Eikös siellä 1-divarissa nytkin pelaa ihan aloittavana kaksi Suomalaista pelinrakentajaa? Oulussa ja Tampereella (myös Jyväskylässä alkukaudesta) on kyllä ihan Suomalaistaustaisia kavereita puikoissa.

    Äänestä

Samaa mieltä, Eino olisi saanut jatkaa. Alkaa mopo keulia tuossa leirissä, pakko voittaa hinnalla millä hyvänsä, mielenkiintoista nähdä mikä liikehdintä kauden jälkeen on seurasta toiseen.

Äänestä

  • turpaan_maalaisia kirjoitti:

    Ei poikkea mitenkään siitä mitä CO/WOL/TRO/IND jne. tekisi samassa tilanteessa. Luovuttaisko pitäis? Voittaminen on vaan kivempaa :)

    03:20
    http://www.ruutu.fi/ohjelmat/ajankohtainen-nelonen/kausi-1-jakso-14

    Hei Bönde, se on 03:30. Eikö siellä periferiassa opeteta numeroita ja ajankäsitteitä?

    Äänestä

  • Eikö tämä ole kuitenkin kilpaurheilua jossa tarkoitus on voittaa ja sitä varten kasata paras mahdollienn joukkue?

    Äänestä

  • Nuori Suomi kirjoitti:

    Eikö tämä ole kuitenkin kilpaurheilua jossa tarkoitus on voittaa ja sitä varten kasata paras mahdollienn joukkue?

    Näin on. Senpä takia ihmetelläänkin miksi joukkueen sivurajalla on niin huono kakkospelinrakentaja, ettei sen avulla pysty voittamaan. Jos joukkueen johdolta ei löydy sen verran luottoa, niin eihän moista pelleä olisi pitänyt ikinä jengiin ottaakaan.

    Äänestä

Hähä Eino! XDDDDDD

Voit edelleen jatkaa niiden mehupullojen täyttämistä sivurajalla

Äänestä

Mun mielestä saa jatkaakin penkillä istumista, kun on ollut niin tyhmä että on roostersiin mennyt. Tässä maassa on monta joukkuetta, joissa olisi ollut 1. QB ja pääsisi pelaamaan paljon ja hyökkäys olisi rakennettu kyseiselle sopivaksi. Vain pelaamalla kehittyy.

Mutta tyhmästä päästä kärsii koko ukko.

Äänestä
  • Kerrotko mikä/mitkä nämä jengit olisivat? Sillä taustalla että mies opiskelee maanpuolustuskorkeakoulussa ja asuu Santahaminassa? ECG? Wol1? Wol2? Sipoo? Hyvinkää?

    Kerro.

    Äänestä

  • Höoxbmvgövdnö kirjoitti:

    Kerrotko mikä/mitkä nämä jengit olisivat? Sillä taustalla että mies opiskelee maanpuolustuskorkeakoulussa ja asuu Santahaminassa? ECG? Wol1? Wol2? Sipoo? Hyvinkää?

    Kerro.

    Näin on, jos olis mennyt muualle, tuskin olis saanut samaa valmennusta kuin Roossa. Harva qb noin rakettimaisesti nousee divareista.

    Äänestä

Mutta Aino on päässyt sinne alkurykelmään muiden starojen kansa hyppimään ja huutamaan mantraa ROOOOSTERS BABYYYY....!! Se riittää monelle

Äänestä
  • Tais jäädä sulta kokematta sekä alkurykelmät että voittamiset?

    Ja pelaaminen?

    Äänestä

Se saa nyt Ainolle riittää, koska muuta ei ole saamassa!!! XDDD

Äänestä
  • Toi on kyllä ihan totta että Eino on saanu nauttia Johnsonin valmennuksesta, eli parhaasta Suomessa.

    Äänestä

Uusi pelinrakentaja näyttää ikävystyttävän paljon suomalaiselta pelinrakeltajalta kuvissa.
-Kaveri ei ole edes tummahko kuten yleensä americanquarterbackit ovat, varmastikin tämänkin takia kaverilta puuttuu nopeutta ratkaista pelejä
.olisin toivonut villie beaman kautta michael vick mäistä pelinrakentajaa

no hopea sieltä tulee ja krokoille pronssia

TURKU VOITTAA MUSTA TUNTUU

Äänestä

QB:ksi ei tulla vuodessa tai kahdessa, jokainen osaa palloa jakaa ja jotenkin heittää, mutta pelilukutaidon kehittyminen vie vuosia.
Monelle täällä kirjoittavalle riittää QB'ksi se että joku nimeää itsensä QB:ksi ja alkaa heittelemään muille.

Voi olla että ensimmäiset todelliset suomi QB't ovat vasta kasavamassa nuorissa.
heillä alkaa olemaan pitkä kokemus ja kunhan saavat hyvää valmennusta niin kehittyvät edelleen. mm potentiaalisia QB'ta löytyy U17 sarjasta 69ers, Trojans ja Roosters, U15 sarjassa lisää.
Näiden kavereiden valmennukseen kannattaa panostaa. Se vaatii hirveän määrän työtä ja jonkun ketä haluaa tehdä. Ei ole helppo tie.

Äänestä
  • Ja u19?

    Äänestä

  • Mites Winter? Taisi lyödä taas romut naulaan kun ei Porvoossa näkynyt.

    Äänestä

  • Ne ajat kun Suomessa saattoi kehittyä pelinrakentajaksi ovat ohi. Ilman sääntömuutosta tilanne ei tästä korjaannu.

    Äänestä

  • lkdflknf kirjoitti:

    Ne ajat kun Suomessa saattoi kehittyä pelinrakentajaksi ovat ohi. Ilman sääntömuutosta tilanne ei tästä korjaannu.

    Eli euroliiga ei ollutkaan päätavoite, vaan se oli jälleen se rahanteko/pelaajienkeruu automaatti.

    Äänestä

  • MItähän toi alasinleuka vetää aamupuuronsa mukana?

    Äänestä

Sixtarit nousee voittoon!!! homot

Äänestä
  • Onko sixtarit noita mainostamiasi seksuaalivähemmistö henkilöitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lipperinkitin kirjoitti:

Sean Shelton saapuu vahvistamaan meitä! Mestaruus on jälleen varma!
go big red, go rednation babyyyyy!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu