Moi!
Onkohan kellään kokemuksia Lidlin urheilulaseista, joissa vaihdettavat linssit. Mallejakin tuntuu olevan useampi, Myös työ irroitettava vaahtokumisuoja, vaikuttavaa hyvältä idealta. Hinta 7.99e tuntuu olevan enemmän kuin kohdallaan.
Lidlin urheilulasit?
10
5057
Vastaukset
- 2+10
Kuinkahan kodallaan on UV suoja?
- joo, siis ei
7.99e, siis roskiskamaa.
- Alkup. Maantiepyöräi
Jep. Aurinkolasi linssejä ei kannattane käyttää, mutta jos mukana on läpinäkyvät tai keltaiset, niin ei maksa paljoa. Parempi kuin ei mitään. Itse uskoin vasta viime syksynä, ettei silmälaseista ole ajolaseiksi, kun sain pari kertaa ötökän suoraan silmään.
Olen kyllä kateellinen niille, jotka eivät tarvitse silmälaseja ajaessa. Kunnolliset ajolasit vahvuuksin maksavat "hieman enemmän". - likinäkönen
Kertakäyttöpiilolinssissäkin on uv-suoja.
- refdsfsdfs
likinäkönen kirjoitti:
Kertakäyttöpiilolinssissäkin on uv-suoja.
Tavallinen ikkunanlasikin on aika vahva uv-suoja. Ei kovin paljon vaadita, että suuri osa säteistä blokataan.
Saako näihin lidlin laseihin kirkkaat lasit? Itse en tykkää käyttää aurinkolaseja pyöräillessä kun heikentää näkyvyyttä. Sen sijaan jotkut lasit tarvisi päähän kun silmiin osuvat ötökät etenkin alamäessä aiheuttavat lieviä vaaratilanteita. Usein ainakin halvoissa aurinkolaseissa tuntuu vain olevan se ongelma, että ne vääristävät hieman esimerkiksi tiessä olevan kuopan syvyyttä. Vai johtuuko tämä nimenomaan siitä, että kyseessä on polarisoidut aurinkolasit, jotka blokkaavat poikittaisen valon aaltoliikkeen?
- sagit
On ajaneet asiansa lenkeillä hyvin. Nyt kesällä tullut käytettyä jopa enemmän kuin toisia kalliimpia uvexin laseja,koska lidl versiot isommat. Suojaa paremmin ötököiltä ja viimalta.
Talvella huurustuvat helposti mutta kesäkäyttöön passelit. - Cressu
Ma. 40 km. ja Tänään 70 km. noilla, nimenomaan aurinkolinsseillä. Erittäin hyvät koska ovat riittävän isot. Se vaahtokumijuttu lähti roskiin heti. Syksyksi vaihdan ne keltaiset, muilla väreillä tuskin käyttöä. Suosittelen.
- Ok kamaa
Ajoin noilla keltasilla linsseillä eilen 100km ja minusta olivat todella hyvät huomioiden hinnan.
- refdsfsfds
Miten helvetissä näistä saa linssit irti? Ohjeesta ei taas vaihteeksi ollut apua. Pari numeroitua nuolta, jotka eivät kerro yhtään mitään. Tuntuu linssi olevan niin taipumaton, että ei sitä paljon uskalla vääntää ja ilmeisesti pitäisi hieman vääntää.
- refdsfdsfs
Käytin silmitöntä väkivaltaa ja linssit irtosivat ilman, että lasit menivät rikki. Ohje oli kyllä perseestä, koska linssit irtosivat paremmin vetämällä linssien sisäreunasta, vaikka ohjeesta sai sen käsityksen, että ensin toinen puoli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi614260Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1531799Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141503Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !351258Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1671056- 56904
- 76895
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.165823Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54811- 39781