Gallup: Mikä tappaa intohimon?

TTT

Miehet ja naiset, mikä mielestänne tappaa intohimon ja voiko kerran kadonnutta intohimoa enää löytää?

5

1428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • passion

      Intohimon tappaa yksipuolisuus ja jatkuva pettyminen. Intohimoa pitää ruokkia, tietenkin!Harvoin se uudelleen leimahtaa, jos ei jotain ihan ihmettä tapahdu.

    • mie vain

      Minä uskon että kadonneen intohimon voi löytää. Tai siis tiedän, koska olen löytänyt sen =)

      En tietysti osaa sanoa voiko 20 vuotta "kuolleena" olleen parisuhteen elvyttää, koska siitä ei minulla ole kokemusta, mutta vaikka arki rasitti suhdettamme 1½ vuotta niin että romantiikka, erotiikka ja intohimo kuulostivat sanoinakin surullisiltä vitseiltä, nyt suhteemme kukoistaa jälleen.

      Sitä en osaa sanoa mikä sen intohimon tappoi... liian korkeat odotukset, pettymykset, erilaiset elämänrytmit, stressi, henkilökohtaisen elämänhallinnan rakoilut ehkä? Enkä nyt puhu siis (vain) seksistä, intohimo on paljon muutakin.

      Onkohan se edes ihan tervettä jos intohimo kukoistaa aina ja koko ajan? Tai siis voisi kuvitella että siitäkin menee hieman se viehätys, se menettää arvoaan? Suhteeseen kuuluu ylä- ja alamäet, ja vaikka minkään osa-alueen ei pitäisi/tarvitsisi kokonaan kuolla, silti joskus jyrkätkin suunnanvaihtelut voivat olla pitkällä tähtäimellä vain hyväksi.

      Toivottavasti löydät kadonneen intohimon ja kaikkea hyvää sinulle!

    • n42

      On koska kun kerran se poistuu sitä on keinotekoisesti hankalaa saada aikaan, omissa suhteissa sen häviämisen on yleensä hävittänyt arki ja toisistaan erkaantuminen.

      Kuulun ehkä niihin joille on pakonomainen tarve rakastua mutta ei voi olla pitkässä liitossa koska kyllästyn miehiin niin nopeasti.

      Ja aina suhteet ovat päättyneet siihen että löydän toisen miehen ja tätä petän ja varmistan että intohimo säilyy useamman sänkykerran.

    • Nainen

      Kun alkaa pitää toista itsestäänselvyytenä. Ja kunnioitus loppuu. Alat pitää toista jonakin muuna kuin ihmisenä. Varma keino tappaa intohimo.

      Näille asioille voit tehdä jotakin.

    • Ruusunnuppu

      intohimo kuolee siinä vaiheessa, kun toisen huomiominen lopetetaan kokonaan.
      Miehillä se esim. tarkoittaa piereskelemistä toisen nähden/kuullen/haistaen, paskalla käydessäkään ei voi laittaa ovea kiinni, vaan toisen pitää kaikki kuulla ja haistaa..
      Eikä enää käydä pesullakaan tai vaihdeta sukkia ja kalsareita kuin hyvä jos kerran viikossa.

      Naisellakin voi olla nuo samat, mutta lisäksi kaikkea muuta kivaa, että näyttäydytään papiljotit päässä ja naama vihreänä jostain kauneusmönjästä, ei ajella enää säärikarvojakaan tms..

      Mielestäni toista tulisi kunnioittaa ja pitää miehenä/naisena loppuikä eikä vain ensimmäiset pari vuotta!

      Oma kumppani ei saisi olla juuri se henkilö, jonka pitää kestää toisen suolistokaasut ja kauneudenhoitoniksit.

      Pinnallista tai ei, mutta se vain ei toimi niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe