Päivitysohje Windows -> Ubuntu osa 2

9. Äänen muokkaus

Asenna Audacity mikäli ei ole käytössä ja siirrä tiedostot siihen.

10. Videoeditointi

Vie tiedostot esim. DV-AVI tai Mpeg muotoihin, sopiva muoto riippuu ohjelmasta mutta mahdollisimman vähän kompressiota. Siirto prosessi riippuu mistä ohjelmasta aletaan viedä tiedostoja. Avidemux on kätevä ohjelma formaattien muuntamiseen, että olisi hyvä saada vietyä video sellaisessa muodossa minkä saat Avidemuxilla auki Windowsissa.

11. 3D-mallinnusohjelmisto

Jos käytät Blenderiä tai POV-Ray:tä, ei hätää. Muuten asenna Blender ja siirrä tiedostot tähän. Tiedostojen konversio voi vaatia paljon työtä, esim. erillisiä muunto-ohjelmia.

12. Ohjauspaneelin Ohjelmat osioissa poista kaikki jäljelle jääneet tarpeettomat sovellukset paitsi Microsoftin Visual C kirjastot, .NET, Java ja laitevalmistajan sovellukset.

PDF-lukija, Adobe Flash Player, Java ja Javalle tehdyt sovellukset, Python ja Pythonille tehdyt sovellukset, Second Life, Skype, Spotify, Steam ja Teamviewer ovat sellaisia joita ei tarvitse miettiä.

Loput sovellukset mitä edelleen käytät ja tarvitset, etsi tästä listasta: http://packages.ubuntu.com/trusty/

Jos jotain sovellusta ei ole listalla, tarkista onko sovelluksesta Ubuntu versiota erikseen hankittavana.

Jos ei ole, vaihtoehtoja on seuraavia:

-Etsi edelliseltä listalta vastaavat tarvittavat ominaisuudet sisältävä ohjelmisto
-Etsi tarvittavat ominaisuudet sisältävä ohjelmisto WWW-palveluna
-Etsi joku muu tarvittavat ominaisuudet sisältävä ohjelma erillisenä sovelluksena
-Tarkista, onko sovellus yhteensopiva sellaisenaan Winen kautta: https://appdb.winehq.org/ Platinum listalla olevat sovellukset toimivat suoraan.

13. Nyt pitäisi olla perusvalmistelut olla tehty Ubuntua varten ja mahdolliset ongelmakohdat selvitetty. Ubuntuun siirtymisen kanssa ei ole kiire, mutta se kannattaa tehdä ennen kuin se Windowsjärjestelmä on rikki ja aloittaa heti. Suositeltavaa on hankkia se Ubuntu esiasennettuna uudessa koneessa tai vähintäänkin ostaa yhteensopivan tietokoneen sitä varten.

Canonicalin lupaamat yhteensopivuudet löytää täältä: http://www.ubuntu.com/certification/

Ubuntua VOI asentaa myös silloinkin vaikka yhteensopivuutta ei luvata, ja toimii usein ihan hyvin mutta varmaa se ei tietenkään ole jos laitevalmistajakaan ei lupaa mitään.

Yleisesti ottaen, Ubuntu tarvitsee vähintään 2Gt muistia, vähintään Pentium 4 2.4Ghz, Atom 1.6GHz, Pentium M 1.6GHz, Athlon 2400 prosessorin ja näytönohjaimen olisi hyvä olla vähintään joko nVidian 6xxx tasoinen ohjain tai Intelin X4500 . AMD ohjaimia voi katsoa yhteensopivuustiedoista mutta vanhemmat AMD/ATI läppärinäytönohjaimet saattaa kenkkuilla.

Tulostinyhteensopivuuksia voi selvitellä myös täältä: https://www.cups.org/

TV-virittimiä voi selvitellä täältä: http://linuxtv.org/

Yleisesti ottaen laitteet jotka lupaavat yhteensopivuuden jollekin Linux-pohjaiselle järjestelmälle, toimivat yleensä hyvin. Tälläinenkin sivusto löytyy: http://www.linux-drivers.org/ Enpä ole ikinä vaivautunut tutkimaan tuota. Nopea tapa selvittää yhteensopivuutta on ajaa Live-CD:ltä ensiksi niin sitten löytää helposti mahdollisia ongelmakohtia.

14. Ubuntu julkaisun valinta

Mikäli asennat jotain Ubuntuun kuulumattomia pelejä yms. mitkä ovat 32-bittisiä, käytössäsi on alle 4Gt muistia tai käytössäsi on jotain näistä:

-Second life
-Skype
-Spotify
-Steam
-Teamviewer
-Wine

Asenna 32-bit versio. Muutoin 64-bittinen.

Mikäli tarvitset Adobe Flash Playeriä vielä johonkin, siirry vanhaan Ubuntu 12.04 LTS:n. Adobe Flash Player häviää hyvää tahtia joten voi olla ajatusta siirtyä Ubuntuun vasta sitten kun et enää tarvitse sitä Windowsissa ja siirtyä sitten uudempaan Ubuntuun suoraan. Muutoin siirry Ubuntu 14.04 LTS:n.

Ubuntu 12.04 LTS:ää asennettaessa vanhoihin koneisiin, kannattaa ottaa vanha 12.04.1 LTS asennusimage, voi toimia paremmin. Uuden karheilla koneilla uusi 12.04.4 LTS asennusimage.

Unohda kaikki Tubuntu, Hubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Xubuntu jne. versiot, ne ei kiinnosta Canonicalia eikä yleensä kolmannen osapuolen ohjelmavalmistajia ja tuki on yleensä heikommalla tolalla ja bugeja voi olla enemmän.

15. Muistettavaa

Ubuntun kehittäjät tekee samaa työtä mitä Windowsinkin, eli siivoavat vanhoja virityksiä pois ja uusivat ohjelmia ja yhteensopivuutta vanhaan häviää vähitellen. Kuten Windowsia uusittaessa, jonkun ohjelman tai laitteen uusiminen voi vaatia aikaa tai rahaa jos sellaista tarvitsee tehdä. Lähtökohtaisesti vain standardi tekniikka, eli standardoidut laitetekniikat ja WWW-sovellukset ovat ne mitkä toimivat jokseenkin varmasti. Muuten yhteensopivuudet muuttuu kaiken aikaa ja ne vaihtelevat, ja se on normaalia tietotekniikkaa.

Kuten Windowsin päivitysohjeen kanssa, tarkoitus on löytää ne mahdolliset ongelmakohdat ajoissa.

1

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie oon meiltä

      "Unohda kaikki Tubuntu, Hubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Xubuntu jne. versiot, ne ei kiinnosta Canonicalia eikä yleensä kolmannen osapuolen ohjelmavalmistajia ja tuki on yleensä heikommalla tolalla ja bugeja voi olla enemmän."

      -Jos sinulla on vanhempi kone unohda perus-Ubuntu.
      -Kokeile toimivuus Livenä ja unohda kaikenmaailman listat.
      -Ubuntun sovelluskaupan voi ladata muihinkin distroihin.
      -Kun Ubuntu alkaa kyllästyttää siirry Debianiin,sieltä löytyy moneen tarkoitukseen distroja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      199
      4303
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2853
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      2816
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      89
      2626
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2337
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      50
      2257
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2087
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1941
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1939
    Aihe