Miten vuosiloma kuluu irtopäivissä?

kyselijä

Olen palkkatuella yhdistyksessä osa-aikatyössä (25h/vko ja kesto alle vuosi) ja pidän kunkin kuukauden 14 työpäivän jälkeen yhden vuosilomapäivän per viikko kunnes 2 vuosilomaapäivää on kulunut.

Miten tässä järjestelyssä lauantait kuluttavat vuosilomaa? Työnantaja vissiin laskee jokaisen pidetyn viiden vuosilomapäivän jälkeen yhden vuosilomapäivän lauantaille, mutta saako näin tehdä tässä tilanteessa?

3

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palkanlaskijana

      Oletko itse halunnut aina yhden vuosilomapäivän?

      Työantaja ei nimittäin voi määrätä pitämään vuosilomaa tuolla tavoin.

      Mitään ns. lauantaisääntöä ei ole olemassa mutta jos pidät perjantain vapaata niin lauantai on myös lomapäivä.

      • Nimimerkki varattu

        Pitäisi kaiketi sanoa, että joka kuudes lomapäivä on lauantai (ellei alan TES:ssä ole toisin sovittu). Onhan aina mahdollista, että alkuperäinen kysyjä pitää perjantait lomana, jolloin jokainen lauantai ei ole lomapäivä.


      • Berylia

        Pitää vielä korjata sen verran että jos pitää kaikki lomansa aina perjantaina niin YKSIKÄÄN lauantai ei ole lomapäivä.

        Tämä siksi että "Alle kolmen päivän loma ei saa sisältää työntekijän vapaapäivää".

        Pelkän perjantain pitäminen lomana on juuri sellainen alle kolme päiväinen loma johon ei voi sisällyttää lauantaita lomapäivänä.

        Eri asia on sitten antaako työnantaja pitää päivän kerrallaan.
        Jos taas toisaalta työnantaja on määrännyt loman pidettäväksi juuri noin niin sitten tulee huomioida että "Annettaessa loma useammassa osassa tulee kuitenkin huolehtia siitä että vähintään yksi osa on KAHDEN VIIKON mittainen".

        En tiedä on nämä kaksi asiaa jokaisessa TESsissä mutta ne ovat olleet kaikissa niissä joita minä olen noudattanut.

        Työnantajani ei tosin ole noudattanut likikään kaikkia TESsin eri pykäliä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      81
      2995
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1716
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      81
      1551
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1428
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      137
      1422
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      155
      1319
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      159
      1253
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      98
      1197
    9. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      82
      1187
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      82
      1178
    Aihe