Suomessa ex-miehet ampuvat perheensä. Miksi eivät tyydy ampumaan vain itsensä?
Oma ex-ukkoni hankki aseen eromme jälkeen. Täysi alkoholisti, haukkuu minut kaikille mutta silti sairaalloisen kiinnostunut tekemisistäni! Ystäväni ovat katkaiseet välinsä minuun, koska tietävät ex-miehen sairaalloisen mustasukkaisuuden ja aseen. Kiertelee silti ystävieni kotien lähistöllä ja työpaikoilla. Minulla kännykkä täynnä uhkausviestejä.
Onko mitään järkevää (eli ei ole) tapaa selviytyä. Hän kostaa läheisilleni ja minullekin jos teen hänestä rikosilmoituksen-asetta tuskin Suomessa pois otetaan-vaikka kaupunkilaisena hän ei tarvitse sitä mihinkään-miksi on hankkinut sen? Joku syy täytyy olla ( pelottelu,tappaminen)
Enää ei haittaa vaikka minut ampuisikin, mutta jos tekee läheisilleni jotain en ikinä selvityisi. Tämä on jo liian pahaa että ystäväni joutuvat pelkäämään.
Ex-miesten väkivalta
5
271
Vastaukset
- vaikeaa vaikeaa
Tekis mieli sanoa että näytä ne viestit jollekin sellaisella, joka osaa sanoa paremmin minkätasoisesta uhkailusta on kyse. Ulkopuolisena on vaikeaa sanoa enempää.
Eräältä tutulta poliisit aikoinaan haki haulikon kotoa pois, katkeroituneen, petollisen puolison perättömän ilmiannon perusteella. Eihän sekään kivaa ollut. ko.henkilön kun ikäni tunteneena, tiesin hänen olevan täysin kunniallisen ihmisen. Yhdessä ihmettelimme millaiseen kaikkeen kiusantekoon, sitä voikaan katkeroitunut puoliso ryhtyä.
Mutta jonkun katkeroituneen, alkoholisoituneen kohdalla asiat voivat jopa pahentua, jos poliisit tuppaavat kotiin, ja valitettavasti se voi juuri olla se viimeinen laukaiseva tekijä. Ja senverran realisti kuitenkin olen, että tietää monilla "asehulluilla" olevan sen luvattomankin pyssyn jossain piilotettuna, kaiken varalta. - Pyssyt pois
Kiitos että vastasit, vaikka totesit myös että tutkintapyyntö vain pahentaa tilannetta.Olen myös huomannut ettei poliisia kiinnosta-eivät saa bonuspalkkaa. Kaiissa perheamupumisissa on ollut aiempaa uhkailua, mutta mitäpä auttaa lähestymiskiellot-ei mitään käytännössä. Luulisi että yksikin tappouhkausviesti riittää asenn poishakemisieen,mutta ei. On käräjäoikeudet ja kalliit tuomarit ym. Pahinta on se että läheiset joutuvat myös elämään pelossa, ymmärrän oikein hyvin etteivät halua olla tekmisissä kanssani (en minäkään olisi). Lapsiperheillä on pahinta. Muistan esim. Sellon ampumiset kun Schipolli kävi ampumassa ensin naisystävän kivat työkaverit....
Ennen kun aselupa annetaan pitäisi haastatella perheenjäsenet,sukulaiset, ex-vaimot ym. - kiltti mies.
Ase otetaan pois jos sillä uhkaillaan. Naiset nyt vaan sekantuu kaikkiin hulluihin.
- Sannnnnnni
Mies on saanut tasan sen minkä halusikin:
1/ Pelkäät
2/ Syytät itseäsi
Onhan se kurjaa jos ystäville tapahtuu jotain (todella kurjaa), mutta huomaa ajattelutapasi: "Jos ystävilleni tapahtuu MINUN TAKIANI jotakin". Eihän se sinun syysi ole että eksäsi on hullu, ja voit hänen mielentiloilleen tasan yhtä paljon kuin maanjäristyksille ja tulivuorenpurkauksille. Ne EIVÄT OLE SINUN SYYSI etkä voi niille mitään. Sairaalloisen mustasukkainen voi päättää että petät vaikka ruokakaupan kassan kanssa, mutta et kai sen takia voi nälkään nääntyä?
Ota yhteyttä: http://www.ensijaturvakotienliitto.fi/liitto/haetko-apua/ ja ennenkaikkea yritä pelätä vähemmän. Vaikeaahan se on, tietysti, kun mies nimenomaan manipuloi sinua pelkäämään -jos se auttaa niin muista että kyseessä ei ole oikeasti pelottava asia, kuten auto-onnettomuus tai myrkkykäärme, vaan älykäs ihminen joka tekee kaikkensa että pelkäisit enemmänkin kuin on syytä ja lamaantuisit (ole toki hiton varovainen, mutta älä lamaannu).
Jos viet sen kännykän täynnä uhkausviestejä poliisille niin ase saatetaan hyvinkin ottaa pois. Ellei, niin raportoi silti kaikki. Muista; mieskin voisi pelätä sinua ja mitä voit raportoida. - wife beater Beater
Paska juttu! Toivottavasti joku ottaa jossain kohtaa tämän sinun ex-miehesi pihteihinsä ja tekee asiat tavalla tai toisella selväksi hänelle, niin loppuu kertaheitolla tuollainen naurettava pelleily! Usko pois, niin jokaiselle hevoselle löytyy se kengittäjänsä ja se on fakta!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433523- 362144
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301809- 171579
- 231538
- 121482
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781215Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko841145