Ex-miesten väkivalta

Pyssyt pois!!!

Suomessa ex-miehet ampuvat perheensä. Miksi eivät tyydy ampumaan vain itsensä?
Oma ex-ukkoni hankki aseen eromme jälkeen. Täysi alkoholisti, haukkuu minut kaikille mutta silti sairaalloisen kiinnostunut tekemisistäni! Ystäväni ovat katkaiseet välinsä minuun, koska tietävät ex-miehen sairaalloisen mustasukkaisuuden ja aseen. Kiertelee silti ystävieni kotien lähistöllä ja työpaikoilla. Minulla kännykkä täynnä uhkausviestejä.

Onko mitään järkevää (eli ei ole) tapaa selviytyä. Hän kostaa läheisilleni ja minullekin jos teen hänestä rikosilmoituksen-asetta tuskin Suomessa pois otetaan-vaikka kaupunkilaisena hän ei tarvitse sitä mihinkään-miksi on hankkinut sen? Joku syy täytyy olla ( pelottelu,tappaminen)

Enää ei haittaa vaikka minut ampuisikin, mutta jos tekee läheisilleni jotain en ikinä selvityisi. Tämä on jo liian pahaa että ystäväni joutuvat pelkäämään.

5

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikeaa vaikeaa

      Tekis mieli sanoa että näytä ne viestit jollekin sellaisella, joka osaa sanoa paremmin minkätasoisesta uhkailusta on kyse. Ulkopuolisena on vaikeaa sanoa enempää.

      Eräältä tutulta poliisit aikoinaan haki haulikon kotoa pois, katkeroituneen, petollisen puolison perättömän ilmiannon perusteella. Eihän sekään kivaa ollut. ko.henkilön kun ikäni tunteneena, tiesin hänen olevan täysin kunniallisen ihmisen. Yhdessä ihmettelimme millaiseen kaikkeen kiusantekoon, sitä voikaan katkeroitunut puoliso ryhtyä.

      Mutta jonkun katkeroituneen, alkoholisoituneen kohdalla asiat voivat jopa pahentua, jos poliisit tuppaavat kotiin, ja valitettavasti se voi juuri olla se viimeinen laukaiseva tekijä. Ja senverran realisti kuitenkin olen, että tietää monilla "asehulluilla" olevan sen luvattomankin pyssyn jossain piilotettuna, kaiken varalta.

    • Pyssyt pois

      Kiitos että vastasit, vaikka totesit myös että tutkintapyyntö vain pahentaa tilannetta.Olen myös huomannut ettei poliisia kiinnosta-eivät saa bonuspalkkaa. Kaiissa perheamupumisissa on ollut aiempaa uhkailua, mutta mitäpä auttaa lähestymiskiellot-ei mitään käytännössä. Luulisi että yksikin tappouhkausviesti riittää asenn poishakemisieen,mutta ei. On käräjäoikeudet ja kalliit tuomarit ym. Pahinta on se että läheiset joutuvat myös elämään pelossa, ymmärrän oikein hyvin etteivät halua olla tekmisissä kanssani (en minäkään olisi). Lapsiperheillä on pahinta. Muistan esim. Sellon ampumiset kun Schipolli kävi ampumassa ensin naisystävän kivat työkaverit....
      Ennen kun aselupa annetaan pitäisi haastatella perheenjäsenet,sukulaiset, ex-vaimot ym.

    • kiltti mies.

      Ase otetaan pois jos sillä uhkaillaan. Naiset nyt vaan sekantuu kaikkiin hulluihin.

    • Sannnnnnni

      Mies on saanut tasan sen minkä halusikin:
      1/ Pelkäät
      2/ Syytät itseäsi
      Onhan se kurjaa jos ystäville tapahtuu jotain (todella kurjaa), mutta huomaa ajattelutapasi: "Jos ystävilleni tapahtuu MINUN TAKIANI jotakin". Eihän se sinun syysi ole että eksäsi on hullu, ja voit hänen mielentiloilleen tasan yhtä paljon kuin maanjäristyksille ja tulivuorenpurkauksille. Ne EIVÄT OLE SINUN SYYSI etkä voi niille mitään. Sairaalloisen mustasukkainen voi päättää että petät vaikka ruokakaupan kassan kanssa, mutta et kai sen takia voi nälkään nääntyä?

      Ota yhteyttä: http://www.ensijaturvakotienliitto.fi/liitto/haetko-apua/ ja ennenkaikkea yritä pelätä vähemmän. Vaikeaahan se on, tietysti, kun mies nimenomaan manipuloi sinua pelkäämään -jos se auttaa niin muista että kyseessä ei ole oikeasti pelottava asia, kuten auto-onnettomuus tai myrkkykäärme, vaan älykäs ihminen joka tekee kaikkensa että pelkäisit enemmänkin kuin on syytä ja lamaantuisit (ole toki hiton varovainen, mutta älä lamaannu).

      Jos viet sen kännykän täynnä uhkausviestejä poliisille niin ase saatetaan hyvinkin ottaa pois. Ellei, niin raportoi silti kaikki. Muista; mieskin voisi pelätä sinua ja mitä voit raportoida.

    • wife beater Beater

      Paska juttu! Toivottavasti joku ottaa jossain kohtaa tämän sinun ex-miehesi pihteihinsä ja tekee asiat tavalla tai toisella selväksi hänelle, niin loppuu kertaheitolla tuollainen naurettava pelleily! Usko pois, niin jokaiselle hevoselle löytyy se kengittäjänsä ja se on fakta!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      82
      3250
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2060
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      169
      1840
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      300
      1383
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      34
      1288
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1210
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      109
      1206
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1100
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1084
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1061
    Aihe