Voiko karvoja nypppimällä saada karvojen kasvun lakkaamaan??

?????????

kysymys otsikossa


Kiitos etukäteen vastanneille :)

3

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aina voi kokeilla

      Riippuu ihmisestä, karvojen kasvun intensiivisyydestä ja siitäkin mistä karvoista on kyse. Jotkut harmittelee kuinka kulmakarvojas nyppimällä on saanut niiden kasvun loppumaan. Joku taas ei saa viiksikarvojen kasvua loppumaan millään. Itselläni on sääri- ja käsivarsikarvojen kasvu loppunut säännöllisellä epilaattorilla ajelulla.

    • Pikakarvankasvu

      Itselläni taas sääri- ja kainalo- sekä alapään karvojen kasvu ei ole lainkaan vähentynyt erittäin pitkäaikaisesta epiloinnista huolimatta (jatkuvasti ehkä 7 vuotta, ensimmäisen kerran epiloin 28 vuotta sitten). Myös kulmakarvoja nypin, ja kasvavat takaisin. Ylähuulen karvat ovat saattaneet vähän ohentua. Säärikarvat irtoavat erittäin helposti ja kivuttomasti, mutta siis kasvat myös erittäin nopeasti ja helposti takaisin.

      Nyt ostin kotilaserin, ja siinä luki, että laserointi saattaa lisätä tietyn karvatyypin karvan kasvua, lähinnä välimerellisten naisten. Mietin vaan, onko nyppimisessä/epiloinnissa sama juttu. Että joissakin harvoissa tapauksissa karvojen kasvu vain kiihtyy. Ainakin itselläni näin taitaa olla. Onneksi en sentään ole häiritsevän karvainen, vaan normaalirajoissa.

      • Tuhlasit rahasi

        Mikään nyppiminen/epilointi ei lisää karvankasvua. Aito laser tappaa sillä hetkellä karvaa kasvavat karvatupet eikä siihen kasva enää koskaan uutta karvaa. Nuo"kotilaserit" perustuvat valoimpulssiin (kosmetologeilla IPL) ja teho on heikko kosmetologien laitteisiin verrattuna. Kosmetologin valoimpulssi voi tehota jollakin, mutta parhaimmillaankin vaikutus on heikompi kuin laserilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      91
      2933
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      83
      2406
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      35
      2229
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1736
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1486
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1150
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe