Yhdellä heitolla EM-kisoihin

Liitokeihäs

Suomen Urheiluliitto käytännössä hirtti itsensä yhteen heittoon ilmeisen hyvissä olosuhteissa. Ari Mannio on osoittanut yli 80 metrin kuntoa koko kesän, mutta hänet nähtävästi tiputetaan kisakoneesta, jotta yhden heiton mies pääsee mukaan. Urheiluliitto käytännössä paskansi housuunsa.

9

248

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä pojat

      Pah! Arilla on aina kunto laskenut loppukesää kohti.
      Ja kun on kova paikka, niin pää ei kestä paineita!!!

      Parempi voitti!!! Reilun kilpailun....

      • Liitokeihäs

        Antti Ruuskanen esitti perustellun kritiikin Urheiluliiton toiminnasta. Sehän muutti pelisääntöjä kesken kauden vain ja ainoastaan yhden Lassi Etelätalon heiton vuoksi. Tuulellakäypyyteen ei ollut eikä ole edelleenkään minkäänlaista perustetta.

        Tilanne on suurinpiirtein samanlainen kuin 2011, jolloin Urheiluliitto valitsi Sampo Lehtolan ohi Antti Ruuskasen. Urheilun oikeusturvalautakunta hyväksyi Ruuskasen valituksen perustellusti. Urheilupomojen muisti on huono. Heidän paineensietokykynsä näyttää olevan muistiakin huonompi.


    • helleiskä

      -ehkä jonkun pitäisi opettaa Manniolle se, että keihästä heitetään...ei paiskata....aika hyvin on tosin lentänyt tuollakin lailla, kuinkahan kauas lentäis paremmalla tekniikalla?...aika kesy taso kisoissa, mitalisaumat kai taas vain Pitkämäellä, ja Sandra Eriksson saattaa myös ilahduttaa...hmmmm...

    • MrJuha82jäärä

      Yksi kisa ja heti KOVA tulos ja Mannio on takonu 80metriä ja jääny tulokset myös välillä vaatimattomiksi eli 76metriä mut sitte 1-2 kertaa 82-84 metriä Manniolta.
      Mielestäni Mannion heittojen keskiarvo heikompi, joten jää rannalle mitä ilmeisemmin.
      Etelätalo puhkuu kovaa kuntoa.
      Toisessaki kisassa pystyi hyvään tulokseen ja voitti Mannion.
      Siis onko valinta huono?
      Ei mun mielestä jos hänet valitaan.

      • Waldemar Hagert

        Muistaakseni Manniolla pronssia kaapissa edellisistä Em-kisoista??
        Tosin mielestäni sama laitettinko sinne kolmatta miestä ollenkaan. Tuskin menee finaaliin tai ainakaan loppukiertoksille - toivottavasti olen väärässä!!!


    • Ei ennustaja

      Väärässähän sinä olit,ja aika pahoin. Onneksi. EM kisojen neljäs sija ensikertalaiselle hyvä.

    • heittokäsi

      -niinpä niin arvoisa nimimerkki Liitokeihäs....nyt varmaan huomaat kuinka vaikeaa on ennustaminen, varsinkin tulevaisuuden..textisi asettuu sellaiseen outoon valoon, ja putoavat sinne ns. puutaheinää-mappiin...no, se on vain elämää... :)

      • Max Walleberg

        Ja mannio junnasi Tukholmassa sillä perustasollaan joten valintahan osui oikeaan ( tälläkertaa!)
        Kiva olla joskus väärässäkin..


      • Heittelijä
        Max Walleberg kirjoitti:

        Ja mannio junnasi Tukholmassa sillä perustasollaan joten valintahan osui oikeaan ( tälläkertaa!)
        Kiva olla joskus väärässäkin..

        Etelätalo on PARAS!!! Niinku koko keihäskommuunin pojat!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11788
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6206
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5136
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4383
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3855
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      50
      1853
    Aihe