Perheväkivalta avoliitossa

Ystävä hädässä

Mitä sanktioita Avoliitossa osapuoli, joka on lyönyt toista voi saada? Tuttavani uskoutui kertomaan minulle siitä, että hänen avopuolisonsa oli lyönyt häntä nyrkillä naamaan pari kertaa, kun hän oli tunnustanut pettäneensä häntä. Nämähän kun pitäisi aina tapahtumasta tietoisen ulkopuolisenkin käydä informoimassa poliisille, mikäli olen ymmärtänyt oikein. Mutta kuinka pahat sanktiot hänen avopuolisonsa voi saada?

9

329

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiltti mies.

      Ehkä parin sadan euron sakot ja ehdollista puol vuotta pahoinpitelystä. EIpä siitä kovin enempää saa ja pitää myös todistaa se lyöminen jos oikeuteen aikoo.

    • sossuntäti

      Jos ymmärsin oikein niin kummallakin kerralla vain yksi lyönti. Todennäköisesti saa sakot. Mutta jos on enemmän kuin yksi lyönti niin mahdollista saada myös ehdonalaista. Mutta uskon että pääsee sakolla.

      Mutta ennen kuin ilmoitat keskustele myös ystäväsi kanssa. Sillä uskon vakaasti että hän kieltää tapahtuneen jos sinä menet tekemään poliisiilmoituksen.

      Kyseisestä parisuhteesta saa sen kuvan että ei heidän välit muutenkaan ole kovin lämpimät. Jos nainen käy vieraissa ja mies pahoinpitelee on syyt syvemmällä.

      • ratti-eki

        "Mutta jos on enemmän kuin yksi lyönti niin mahdollista saada myös ehdonalaista. Mutta uskon että pääsee sakolla. "

        Kovemmat tuomiothan nuo sakot ovat kuin ehdonalainen. Ei ehdonalaisella ole mitään merkitystä Suomessa.

        Ainakin itse ottaisin ihan milloin vain sakkojen sijasta ehdonalaista, erityisesti jos sattuu ajamaan tutkaan ylinopeutta.


      • VaimoltaNyrkistä

        Jännää kuinka joka kerta kun nyrkki osuu naamaan, se on miehen nyrkki naisen naamaan. Aloittaja ei maininnut sukupuolesta halaistua sanaa. Itselläni on perheväkivallasta vain yhdenlaisia kokemuksia, sellaisia joissa ex avovaimo humalassa ja toistuvasti kävi nyrkein ja potkuin päälle.


    • ilmoitus poliisille, mutta olisi ollut hyvä jos ne olisi soittanut saman tien paikalle, jälkikäteen .....onko todisteita, kuvia.....

    • asdas da ds

      Käytännössä ei mitään.

      Ehkäpä ystäväsi oppi jotakin tapauksesta?

      Kannattaisiko erota tai sitten pyrkiä pitämään housut jalassa?

    • ,.,--,.,.---.-.-

      Siis tyttöystävä oli pettänyt ja mies veti sitten nyrkillä tätä naamaan?

      Ja nyt kyselet mitä seuraamuksia miehelle tulisi? No ei pitäis tulla mitään,sillä onhan se pettäminen paljon pahempaa kuin pari nyrkiniskua??

      • Pässi vai possu(ko?)

        Ei ole mikään ihme, että pettää. Vain idiootti lyö ja idiootin sylissäkään tuskin on hyvä olla.


    • Toimintaa naiset

      Joka kerta kun lyönti pläjähtää, käynti lääkärissä, jotta jäljistä jää mustaa valkoiselle. Ennemmin tai myöhemmin sitten myös se käynti poliisin luona, jotta asia tulee kirjattua sinnekin ylös vastaisen varalle. Näin, jotta niljake ei pääse aiheesta kuin koira veräjästä sitten, jos osuu oikein 'kunnolla', toivottavasti ei kuolettavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      170
      3122
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      120
      2320
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      84
      2015
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      49
      1768
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1637
    6. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      18
      1553
    7. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      33
      1488
    8. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      73
      1301
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      71
      1299
    10. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      24
      1042
    Aihe