Eli.
Kaupungissani ei ole kuin yksi joukkue aikuisille salibandy-naisille. Ja minä kun ajattelin lajin aloittaa 23-vuotiaana olin sitten treeneissä useampia vuosia pelanneiden keskellä. Eikä siitä tietenkään tullut mitään.
Miten voisi harjoitella paremmaksi? Haluaisin todella toimintaan mukaan, mutta kun kenelläkään ei ole aikaa opettaa edes lyömään palloa oikein, niin mietiskelin voisinko löytää jostain esimerkkejä, miten voisi ihan alkeisjutut oppia esim. netistä, youtube videoita...? :)
joukkueen taakasta paremmaksi! APuA!
1
172
Vastaukset
- Säbästoppari
Heips. Tiedän, tää vinkki saattaa tulla aika myöhään, mutta tässä vähän vinkkivideoita. Ne tulee sieltä listana, joten anna rullata vaan ja tee videoiden mukaan, niin eiköhän homma ala luistamaan.
https://www.youtube.com/watch?v=K7jRHLRdpvk&list=PL640FC9A3FA28FD3C
Pallonkäsittely on siinä mielessä kiitollinen opeteltava, että riittää kun otat pari sukkaa lattialle, pistät pallon siihen väliin ja alat kuljetella kahdeksikkoa ympäri samalla kun vaikka tuijottelet jotain lempi-telkkuohjelmaasi.
Pallonlyömiseen vinkkejä saat varmasti kokeneemmiltasi, joku heistä varmasti haluaa avustaa heikompaa joukkuekaveria. Yritä pyytää joltain kokeneemmalta pelaajalta, josko tämä ehtisi tulla tunnin etukäteen hallille näyttämään hieman alkeita.
Yksittäisen pelaajan pallokontrolliongelmiin ei kannata uhrata koko joukkueen treeniaikaa, joten se saattaa olla syy ettei kukaan ole niinkään ottanut huoltasi vakavissaan. Meidän jengissä oli yksi puolustava puolustaja, jonka pallokontolli oli vielä kauden alussa aivan katastrofaalisella tasolla, mutta tunnin sessio jengin kapteenimme kanssa teki jo pieniä ihmeitä kaverin pallokosketukselle. Eihän se vieläkään mikään paveldatsjyk ole, mutta hän pärjää alasarjatasolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen252694Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään402332Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621308Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991231- 41986
- 42977
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh88905- 77894
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup94808Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175803