X sanoi maksavansa vanhat ja ns.tulevat elatusmaksut kerralla, kun asuntomme saadaan myydyksi. Lasketaanko tuo raha kuitenkin mukaan osituksessa minun varoikseni vai voiko sen sulkea pois osituksen piiristä? Jos lasketaan mukaan,niin voi mennä - 0.
elatusmaksu ja ositus?
miten on
9567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ositus ja elarit on ihan eri juttu.
Mies ajattelee varmaankin, että saadessaan rahaa asunnon myynnistä, kuittaa sillä elarit. Eli Jos osituksessa
(tiedäthän: molempien omaisuus erikseen lasketaan, josta vähennetään molempien velat erikseen. Saadusta molempien nettovarallisuudesta varakkaampi puoliso maksaa tasinkoa varattomammalle puolisolle)
jää molemmille vaikka 30000 euroa, niin mies maksaa siitä elarit xxxxx euroa. On hyvä huomioida, mitä mies maksaisi elareita kuukaudessa palkastaan. Jos keskinkertainen palkka maksaisi ainakin n. 250/kk. Jos lapsi on pieni, elareita ei kannata ottaa etukäteen.
Ei ole kyse enään pienestä lapsesta. Asuttu jo erillään pidempään ja meinasi nyt asunnon myynnin yhteydessä kuitata ns.aiemmat vuodet ja vielä muutamat vuodet eteenpäin, kunnes on täysi-ikäinen. Varmaan oli tarkotuksena, että lukio ym.eläminen on sitten kaikki siinä klöntässä. En tässä ole mitään pyytänyt häneltä, kävi vaan mielessä, että lisätäänkö se xxxx summa minun omaisuudeksi, kun ositus tehdään vasta kuitenkin sen jälkeen. Mitenks muuten selvitetään toisen osapuolisuuden varallisuus, jos hänellä vaikka on useampia tilejä tm? Selvittääkö asianaja tämän, että osituksesta tulee tosiaan reilu ja oikeudenmukainen.
Oleellista osituksen teossa on se, milloin eronne 1-vaihe on tullut vireille käräjäoikeudessa - se on hetki, jolloin peruste ositukselle syntyy ja sen hetkiset varat ja omaisuus lasketaan mukaan ositukseen. Kaikki tilit selvitetään - ja asianajaja kaivelee kaiken tarvittavan tiedon esille, jos niikseen tulee. Tosin sinun pitää se asianajaja itsellesi hommata ja samoin tulee varmaankin tekemään exäsi.
Eikö lapsesi etävanhempi ole erilläänasumisaikana maksanut lainkaan elaria?
Kuten aiempi vastaaja toteaa, ei osituksella ja elarilla ole mitään tekemistä keskenään. Elari on raha, jonka etävanhempi maksaa käytettäväksi lapsen elatukseen eikä se voi mitenkään lisätä sinun ositukseen laskettavaa omaisuutta, koska summa on LAPSEN eduksi käytettävää ja oletus on, että sinä osallistut myös lapsen elatukseen, kuten siis teetkin. Raha ei ole siis sinun omaisuuttasi, vaan lapsen - ja monilla lapsilla on erikseen ns elaritili, jonne etävanhempi kerran kuussa tai miten sitten onkin sovittu, summan maksaa.
Sinun ei ole pakko mihinkään könttäsummaan suostua - mutta kipin kapin pitäisi hoitaa elatussopparin teko niin, että etävanhempi myös tosissaan maksaa elarit!
X on ostellut satunnaisesti joskus takkia, tietsikkaa tm.tarvittaessa. Päivittäiseen arkeen ja kulutukseen ja menoihin ei ole osallistunut vuosiin. Siksi nyt sitten pamautti, että että xxx summa korvaa entiset ja tulevat maksut. Ei ole elatuksesta sopparia koskaan tehty, enkä ole mitään pyytänyt, enkä ala enää joitain satasia kaivelemaan. Toinen lapsista jo lentänyt kotoakin. Kahta lasta kuskailin, ostelin tarvittavat, ruokin jne. Tästä elatusmaksun klönttäsummasta on varmaan syytä mainita, että sitä ei sitten lasketa minun omaisuudeksi, vaikka raha minun tilille pamahtaakin. Haluun vaan että kaikki menee oikein lopulta. Pitänee hommata jostain hyvä asianajaja Helsingistä. Virallista eroa ei vielä ole laitettu vireille, vaan hm....ensin hoidetaan muita asioita.
Tuskinpa enää saat lantin lanttia, etenkään tuosta pesästä lentäneestä.
Ehdotan että ihan rakentavaan ja asialliseen sävyyn otat yhteyttä lastenvalvojaan elariasiassa. Kyselet yleisitä käytännöistä ja mitä laki sanoo.
Tällaisella juupas-eipäs-asenteella en muuta viitsi vastata vaikka mieli tekisi. Kyse edelleen on lapsesi/lastesi elintasosta, mahdollisuudesta esim. opiskella tai matkustaa. Jos olet itse hyvin varakas ja eksäsi tyhjätasku niin sitten ymmärrän asenteesi paremmin.
Onkos joku sanonut että siitä lähteneestä pitäisi jt maksaa? Maksut on KLÖNTTÄ, joka koskettaa aikaa, jolloin myös toinen oli kotona ja tällä hetkellä toista, joka on edelleen kotona.
Mites toi vaikuttaa, kun ei vielä virallista eroa? Ei varmaan virallisesti ole elareitakaan, joita takautuvasti voisi vaatia.
kukaan ei ole mitään vaatinutkaan, vaan x itse ilmotti, että maksaa aiemmista vuosista ja tulevista ns.kerralla, etten sitten pyydä rahaa mihinkään elatukseen myöhemmin.