Yritin netistä silmäillä ylikunnon oireita mutta omani eivät täsmänneet täysin niihin, kuitenkin olen viimeaikoina tuntenut itseni hyvin uupuneeksi treenatessa ja olen pelännyt ylikuntoa. Treenaan n. 4-5 kertaa vkossa tyylillä: aamucardio ja myöhemmin päivällä lihaskuntotreeni, kumpikin max. 45min ja tämä on toiminut minulle mainiosti siitä asti kuin aloitin laihdutuksen (7kg pudotettu). Oireita joita olen itsessäni huomannut ovat uupumus treenin aikana (ei jaksa täysillä loppuun), paha olo treenin jälkeen, kylmät väreet treenin jälkeen ja sekavuus treenin jälkeen. Oireita on ollut nyt noin viikon ajan.
Ajattelin myös josko uupumus voisi johtua ruokavaliostani, joka on jokseenkin hiilihydraattitietoinen, ja koitin sitä että ennen treeniä söin hiilihydraattipitoisen aterian, odotin pari tuntia ja treenasin. Silti olo oli sama, uupunut ja sekava. En haluaisi turhaan lopettaa treenaamista jossei ole kyse ylikunnosta, koska nautin siitä niin kovasti (ainakin ennen nautin...) mutta olen silti huolissani ja haluaisin asiasta mielipiteitä. Myös ne jotka ovat ylikunnon kokeeneet voivat toki laittaa omia oireitaan jotta voin verrata niitä omiini. Kiitos!
Ajattelin myös josko uupumus voisi johtua ruokavaliostani, joka on jokseenkin hiilihydraattitietoinen, ja koitin sitä että ennen treeniä söin hiilihydraattipitoisen aterian, odotin pari tuntia ja treenasin. Silti olo oli sama, uupunut ja sekava. En haluaisi turhaan lopettaa treenaamista jossei ole kyse ylikunnosta, koska nautin siitä niin kovasti (ainakin ennen nautin...) mutta olen silti huolissani ja haluaisin asiasta mielipiteitä. Myös ne jotka ovat ylikunnon kokeeneet voivat toki laittaa omia oireitaan jotta voin verrata niitä omiini. Kiitos!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voi olla ylirasitusta joka jatkuessaan johtaa ylikuntoon. Treenaamisesta ei tarvitse luopua, mutta treeniohjelmaan on syytä sisällyttää kunnon lepoa, kehonhuoltoa ja kevyitä viikkoja (esim. joka viides viikko). Onko mitään näistä ohjelmassasi? Ja nukutko joka yö tarpeeksi?
Oma ylikunto näkyi jatkuvana väsymyksenä, masennuksena, kiinnostus asioihin, joista ennen nautin katosi kokonaan, ruokahalun menetyksenä joka välillä vaihtui taas ahmimiseen, unettomuutena, voimien katoamisena vaikka treenasin kovempaa ja koordinaation heikentymisenä. Lopputuloksena (pysyviä) häiriöitä kilpirauhasen toiminnassa ja kulumia nivelissä, sekä kiinnostuksen katoaminen liikkumista kohtaan. Liikunnan ilo palasi takaisin (tosin joudun vieläkin asian kanssa tekemään töitä) mutta nuo muut terveysongelmat jäi.
Ensiavuksi suosittelen ainakin viikon täyslepoa treenaamisesta. Ulkona voit käydä vaikka rauhallisella kävelyllä. Lisäksi tarkastelisin ruokavaliotasi, voisit esimerkiksi harkita jotain hiilaripitoista treenin jälkeiselle aterialle palautumisen edistämiseksi. Jos oireet ei katoa, kannattaa mennä lääkäriin.
Sitä se laihdutus ja kuntoilu yhdessä teettää. Noh, todennäköisesti lievä ylirasitustila vain. Pidä viikko tai kaks taukoa tai treenaa kevyesti vain. Kannattais välillä vaihdella treenejäkin, ettei aina sitä samaa.
Itselläni auttoi noihin oireisiin palkkari treenin jälkeen ja kunnon pasta-ateria parin tunnin päästä treeneistä.
Kiitos kovasti kaikille vinkeistä! Taidanpa ottaa nyt vähän rennomman viikon liikunnan suhteen:)
Sopivaa rentoutta kehiin. 3-4 treenipäivää viikossa riittää hyvin. Kahdellakin pärjää, aina ei tarvitse mennä 110 lasissa. Yksi treenipäiväkin on paaaljon parempi kuin nolla. Kannattaa pitää mielessä.
komppaan edellisiä, vaikuttaisi että palautumiseen tarvisit enemmän aikaa. Ei kannata pelätä lihovansa palautumisen aikana. Syö terveellisesti, jätä sokeripitoiset syömiset vähemmälle. Hiilarit, esim kunnon pasta annos seuraavaa treeniä edeltävänä päivänä saattaisi pikemminkin piristää treeniä. Tsemppiä, minä lähden kympin lenkille... :)