vasta saivat valokuidun ja nyt 4-tien asfalttikin uusittiin!? miksi muita syrjäkyliä ei huomioida?
taas kaikki sattaslaisille
järvikäs
13356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Valokuituahan ei kyllä SAATU, kyllä sen eteen on pitäny melkosen paljon tehä töitä ja vielä maksaakin.
Tässä olis Peräreikä-Ilmarille puhasta plaania tehä peppukuvia
Nostan hattua sinulle,olet näköjään,leppoisa ja huumorintajunen henkilö.
Hukkaan ne sen valokuidun laittoivat sillä operaattorit yhdistyvät ja laittavat sellaiset mastot ja linkit,että valokuituja ei tarvita.
Mutta kun vaalajärve ja jeesiöläisiä kauhistuttaa joku tuulirupeli,niin miten kauheita nuo mastot on joka nyppylän nokassa.On se vaan kumma että net ei häiritte silimää samalla lailla vaikka niissäkin se kauhia valo palaa öisin.
Eipä taida nämä mastot pyöriä eikä valot vilkkua, siinä ero Tiltuseni.
Ymmärrän järvikyläläisiä jos ovat kauhuissaan. Elämänne on pilattu lopullisesti. Vaaditaan uusi sukupolvi joka totutetaan tälle maisemasaasteelle. Eikä siitäkään ole iloa, kun myllyt ovat silloin poistettu käytöstä, tiet korjauskelvottomia ja talvella auraamatta, vain lentovarotusvalot vilkkuvat.
Kiitos tästä lankeaa Sodankylän kunnanvaltuustolle...historia ei tule Teitä eikä Teidän viisauttanne koskaan unohtamaan.
Näyttivät lämpölaitoksen piippuun nostavan linkkejä joku operaattori. Mikä operaattori mahtaa olla kyseessä?
Asentavat jonku rupelin laitoksen piippuun.Saas nähdä kumpi pyörii piippuko vai rupeli sitten tuulella.Veikkaan että Erkin sukat. Se on pojat elämää ja erotiikkaa kun alkaa päässä rupelit pyöriin ja surraan.Siitä mie tykkään.
Orajärven koulu lakkautettiin ja viety tuhkatkin pesästä. Nyt lakkautetaan Sattasen koulu, mutta veikkaan, että sattaslaisten lasten ei tarvitse seistä "ärjänteellä" koulukyytiä odottelemassa niin kuin Orajärvellä. Lieköhän kylätoimikunnan (Oraraito ry) saamattomuutta vai Mikko-suurperheellisen?
On selvää, että Sattaseen rakennetaan uusi koulu. Lapsimäärä kasvaa rajusti.
Voi jeekamarauta tuota bussikatos ja äkkiä viestin lähettäjää. Oraraito ei ole edes ry ja sitäpaitsi se on Revontuliopiston kerho vanhuksille, joiden keski-ikä on varmaan liki 80 ellei ylikin. Kyläseuran nimi on Oraseura ry ja se voi esittää kuntaan vaikka mitä toiveita. Ja toisekseen mikä sinä olet arvostelemaan kenenkään perheitä, kun itselläsi näyttää olevan ongelmia oman sukusi kanssa,,,
Ai perskules, vai senniminenkö se onkin eli otetaampa uusiksi. Äkkiä bussikatoksia Orajärven lapsille ettei tarvitse "ärjänteellä" koulubussia odotella. Asialle kunnan suuntaan Oraseura tai kylän kunnanvaltuutettu Maijalan Mikko, jolla on suurperheellisenä oma intressinsä asiassa.
Ongelmia oman sukuni kanssa ei ole, kun sellaista kylässä eikä muuallakaan ole.
Jaa vai Sattaseen taas uus koulu.Onko ollu juttua että tavallinen vai homekouluko?