Elikästä.. Olin työpaikassa, jossa sairaslomaan vaadittiin lääkärintodistus, koska terveydenhoitajan kirjoittama todistus ei kelvannut. Kuinka monella on tullut eteen tämäntyyppinen paikka?
Kyseinen työpaikka ei edes osoittanut lääkäriä, jonne mennä sairaana (esim. äänen menetys, ääni nimittäin työväline -tapauksessa); vaan olisi joko pitänyt mennä itse maksaen (kalliille) yksityiselle, koska kunnallisen lääkäri ei kirjoita nk. vähäisemmistä vaivoista koska muutoin tarpeellisilta olisi vastaanottoajat pois. Eli työpaikalla ei ollut (eikä ole edelleenkään) nk. työterveydenhoitoa.
Sairaslomat..
7
696
Vastaukset
- Minä vaan
Ei tarvitse mennä yksityislääkärille saadakseen sairauslomatodistuksen vaan terveyskeskukseen oman lääkärin puheille tai tarvittaessa päivystykseen. Jos on toisin väitetty niin kannattaa soittaa paikan ylilääkärille ja selvittää tilannetta.
- terve
paitsi että ne sanoo omasta terveyskeskuksesta, että nyt ei ole valitettavasti aikoja enää tälle päivälle vapaana, voit mennä päivystykseen odottamaan...(10 tunniksi)
näin se meidän hyvinvointiyhteiskuntamme toimii! - Elikästä..
Juups.. En todellakaan menisi yksityiselle jos olisi mahdollista mennä perusterveydenhoidon puolelle. Mielelläni olisin menemättä.
Täällä perusterveydenhoidon (tai mikäs se taas olikaan viralliselta nimeltään) ylilääkärin "käsky" eli määräys on, että ei anneta lääkärintodistusta - paitsi jos kuolema uhkaa tai jotain muuta vakavaa on tapahtunut - ja terveydenhoitajan antaman todistuksen on käytävä. Määräys on tullut sen takia, koska muutoin (lainatakseni ylilääkärin määräystä) "apua tarvitseville ei löydy apua, koska lääkärit ovat varattuja kaiken maailman flunssapotilaiden takia". Eli ilmeisesti on mentävä yksityiselle saadakseen asiallisen sairaslomalappusen, joka käy sitten työpaikalle.
Periaatteessa, joillain työpaikoilla tuo terkkarin antama sairasloma käy, mutta niihin, joihin olen itse törmännyt - ei käykään. Eikä kukaan ole osoittanut - vieläkään - ketään yksityistä lääkäriä jonne mennä.
- meillä myös
meillä myöskin pitää olla lääkärintodistus eikä meilläkään ole kunnollista työterveydenhuoltoa. työpaikoillahan pitää olla järjestettynä edes jonkinlainen työterveydenhuolto, mutta mitä siihen on sisällyttävä? eikös työpaikan tule korvata työstä aiheutuneet sairaudet kuten ihottumat tai rasitusvammat?
entä voiko työpaikka vaatia lääkärintodistusta, jos se ei maksa sitä työntekijälle? - flunssa
kuulin tässä..että kun ennen sai olla flunssan takia kolme päivää poissa ..ilmoitus riitti terv.hoitajalle ja työn.ant.Nyt pitää mennä vaikka kuinka kipeenä *polille*.Uskomatonta.
Terveyskeskukset ja yleislääkärit ruuhkittuu turhaan .- leena.
Hoitsun todistus riittää yleensä poissaolon syyn todistamiseen. Lääkärintodistuksen perusteella on oikeutettu myös mahdolliseen sairausajan palkkaan. Nämä ovat kaksi eri asiaa. Työnantajan tehtävä ei ole järjestää työntekijälle yleislääkäritasoista sairaudenhoitoa. Kaikki työsuhteiset ovat kuitenkin lakisääteisen työterveyshuollon piirissä, johon kuuluvat siis työtapaturmien hoito ym. Työnantaja voi ostaa nämä palvelut haluamastaan paikasta.
- meillä myös
leena. kirjoitti:
Hoitsun todistus riittää yleensä poissaolon syyn todistamiseen. Lääkärintodistuksen perusteella on oikeutettu myös mahdolliseen sairausajan palkkaan. Nämä ovat kaksi eri asiaa. Työnantajan tehtävä ei ole järjestää työntekijälle yleislääkäritasoista sairaudenhoitoa. Kaikki työsuhteiset ovat kuitenkin lakisääteisen työterveyshuollon piirissä, johon kuuluvat siis työtapaturmien hoito ym. Työnantaja voi ostaa nämä palvelut haluamastaan paikasta.
eikö lakisääteiseen työterveyshuoltoon tarvitse kuulua muuta kuin työtapaturmien hoito? entäs jos työstä aiheutuu ihottumaa (pesuaineista tai allergiasta johtuvaa)? tai syntyy rasitusvamma?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455110Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1151616Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151389Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481329- 131163
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41000Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76989Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah59795Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27783