Heikistä KH:n puheenjohtaja? Leasta KV:n puheenjotaja? Tuulasta KJ? eihän sen näin pitänyt mennä? Mitäs Arto sanoo?
Ke*u pet*ää aina?
Uppoaa
25420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kun on sisäsiittoinen kunta, niin minkäs teet.
Yrittäkää edes nyt jotenkin muuttaa asioita?
Hah hah, miten niitä voi muuttaa? Se on ensi tammikuussa Heikki hallituksen ja Lea valtuuston puheenjohtaja.
SITTEN KEMIJÄRVI NOUSEE
Kaksi opettajaa ja yksi eläköityvä metsäneuvoja? Älä kirjoittele, jos olet nauttinut!
Mielenkiintoinen käsitys uudesta, 60v?
Tammikuussa tapahtuu ihme? Persuista joku nousee kunnanhallituksen puheenjohtajaksi. Sitten alkaa nousu.Jos entiset kuluneet riidan kahlitsemat kepu-dem-vas linja jatkaa niin suohon mennään kempassa. Persuissa se on selkäranka nostaa kunta suosta !
Niin sitä kunnallisvaalien alla hehkutettiin (persut siis) kuinka homma alkaa pelittää kun saadaan persut kehiin. Noh, saatiin persuja, mutta mitään ei tapahtunut. Persut sano jotta, pitää niitten ensin oppia tavoille.......... sitä odotellessa, persut keksi jotta niitä on siellä vielä liian vähän (kuinka monta tarvitaan puheenvuoron käyttöön)
vielä.
Nämä persut on aika vekkuleita, puheet on kovat, mutta parhaitten heitä kuvaa vanha sananlasku. Milloin maa jäässä, tai kärsä kipeä.
Sitä odotellessa...
Valittaisiin hallituksen kokoonpano uusista voimista, valtuuston ulkopuolisista tahoista ja henkilöistä.
Kuten Kello-Topi, Nurmikumpu ja O. Harjula. Eivät ole saaneet kovaa äänimäärää, mutta toisivat uusia ajatuksia. Eihän täällä voi huonomminkaan enää mennä!
Kuulemma sitä on jo monenlaista vääntöä niinko menossa!
Kaupunginhallituksen paikkojen valinnoista, miten käy, saa nähdä?
No ei kuule auta jos sinne tuollaisia haihattelijoita laitetaan, taisi olla sinulta mielestäsi, hyväkin provo, vai ?
Heikkihän riiteli Lea ja Pikkaraisen säestyksellä hallituksessa. Sama saki painosti OP:n henkiseen lamaan ja savusti hänet virastaan ulos. Asiaa ei tarvitse kaunistella. Sama popula on vaatimassa itselleen halituksen puheenjohtajuutta ja
valtuuston puheenjohtajuutta sekä Pikkaraiselle kunnallisneuvoksen arvoa. missä on omahyväisyyden ja ahneuden yläraja????
Ollaanko hommaamassa jotain neuvos-arvonimiä taas? Kuka ne maksaa?
Esitän, annetaan kaikille arvonimi TAVALLINEN IHMINEN !?
Se on jotain se, kunnioitetaan toisia ihmisinä ja mielipiteinä.
Valtuustossa istuu ainaki kaksi neuvosta ny. Mauno Kereklä Pitäjäneuvos ja Markku Harju Maanmittausneuvos. Josko Juha Pikkarainen sais vaikka Massaneuvoksen arvon ?
Uskokaa vain et kempan PeRsut laittaa asiat kuntoon ko ne suunsa aukasee. Odotellessa.....
Mitäs jos se perSu-puolue kerkiää loppua ennen noitten suun aukeamista ?
No ke'ku'ta pettää aina, kun se vanha asia siellä vielä kangertaa, eli Kekkosen kaiku. Kertokaa heille että ajat on muuttunneet, eikä Kekkosta enää ole, vai onko se vielä jossakin?
Vasemmisto ryömii, haluaa nöyrtyä, ja ke'ku'ta haluaa niin, itsellensä ottaa kaikki.
Kekkonen vielä kummitteellee Patovaarassa Storan paskakaaltaan vieressä. Ihmettelee tuon puoleisessa, että olin oikeassa niin kuin nyt paavo. Uusi tehdas nousee vauhdilla ja rataa sähköistetään. Tämä on kepulaista ja on ennenkin ollut aluepolitiikka. Paskat jotka entinen jätti. Jätti tulee alueen uuden nousun myötä paskat hävittämään. Sekin on jo kepulaisten voitto. Vihreät eivät tähän pysty. Ne odottavat paskajärveen tiibetinhanhia.
Ei kuule muutu paska kullaksi vaikka miten alkemisti sekoittelet, siinä ei auta puoluepolitiikka mittään. Storalta rahat ja siivoamaan!
eikä tuu mittää kepulaisuus ,muukksi muutu.
Niin, mihin se jyväjemmari Paavon perässähiitämisestä osais kääntyä?
Alkaa aloittaja ennustus käydä toteen, veto melkein voitettu?
Kyllä moneymany taitaa olla oikeessa? Kähmintä ja paikkojen ja virkojen jako on taustalla vauhdissa...salaisesti tietennii ? Virkakunta ja muutama johtava politiikko järjestelee itselleen sopivasti paikat jot saunaseuran toiminta ei vaarantuisi? Näivettyminen ja velkaantuminen jatkuu ?
Kaupunginhallitukseen pitää valita nyt henkilöt valtuuston ulkopuolisista henkilöistä!
Pois vanhojen puolueiden harvainvalta. Kemijärvelle uusia voimia, jotka kanavoivat muutosenergiaa ja vaihtoehtoa! Kaupunki väreilee elämää, mutta se tukahtuu vanhan vallan alla. Uusia voimia tarvitaan, yrittäjiä ja työläisiä ainakin!
En sano, ketkä henkilöt, hoitakaa te muut se henkilöllinen puoli. Esitän vain, että muutosta tarvitsemme.
Muutos puolue putosi puoluerekisteristä. Kansa ei halunnut muutosta. Äänestätkö Harjulaa vai Nurmikumpua? Ei ollut kansalla rohkeutta äänestää, ei tullut muutosta. Äänestä vaikka Kello-Topia. Hänkin on uusi edustaja, mutta on SDP suuren puolueen edustaja.