Toisesta kantelu

Hullu näpäyttäjä

En ole samassa työpaikassa erään henkilön kanssa mutta tiedän että hän ei hoida työtään kunnolla ja käyttää hyväksi työpaikan rahoja. Ilmeisesti pomo ei ole huomannut asiaa. Onko väärin ottaa yhteyttä tähän pomoon ja vähän valaista miten asiat on? Myönnän, haluan hieman tökätä tätä henkilöä, on sen verran kakkamainen ihminen...

1

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkaaja

      En sanoisi oikeudentajua kakkamaisuudeksi, mutta maailmassa on ihmisiä, jotka niin tekevät. Monelle näpäyttäjälle tulee yllätyksenä, että ilmianto käykin omaan nilkkaan. Ota siis ensin tarkkaan ja maltilla selvää, millaisesta kuviosta on kyse.

      Selvitä ovatko pomo ja vääryyden harrastaja hyvää pataa tai jotenkin riippuvaisia toistensa suopeasta suhtautumisesta. Onko olemassa talon tapoja, joihin ei sovi puuttua? Olen toiminut julkisella sektorilla ja siellä on tavallista, että päälliköt ja heidän suosiossaan paistattelevat kuppaavat työnantajalta ylimääräistä. Se voi olla aikaa, rahaa, tarvikkeita, tekemättä jättämistä, kaverin suosimista tai kaikkea tätä. Epämääräisyyksiä katsellaan läpi sormien ja tämä on julkinen salaisuus. Pääasiana pidetään, että perustyöläisten suuri massa pysyy ruodussa.

      Uuden työntekijän voi olla vaikea uskoa, että välistäveto on joillekin ihan ok. Epäkohdan huomatessaan, hän menee uskoutumaan asiassa esimiehelle ja saakin p**kaa silmilleen. Vältä sinä tämä ansa. Suomessahan ei virallisesti ole korruptiota, eikä mitään mafioita.

      Jos sinulle on mahdollista tehdä ilmianto nimettömänä, se voi olla hyvä vaihtoehto. Mikäli taas ilmiannettavan toiminnassa on jotain rikollista, siitä kannattaa vinkata viranomaisille. Aina parempi, jos voi hankkia mustaa valkoisella -todisteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3896
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2290
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1972
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1763
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1481
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1152
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      106
      1043
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1022
    Aihe