Fitness ja anoreksia

Kohtuus

http://www.hs.fi/m/terveys/Pakko saada sixpack/a1407925534204?jako=e4b2eefdbea40dbd34e3c1e595d447d8&ref=mob-traf-is-uutiset-1
4111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja tämänkin postauksen pointti oli? Älä hyppää pää edellä tuntemattomaan?

Jos haluaa fitness-lavoille, hommaa osaava valmentaja. Ihan niinkuin missä tahansa muussakin urheilulajissa. Ja kuten kaikissa muissakin lajeissa, jokaisesta ei ole kisaamaan.

Äänestä

Ihan hyvä tuoda lajin nurjaakin puolta esille, eikä aina pelkästään hehkuttaa, mutta mielestäni tämä artikkeli on hesarin tasoon nähden suorastaan ala-arvoinen. Kirjoittaja jotenkin pyrkii luomaan käsitystä, ettei kukaan enemmän kuin kaksi kertaa viikossa salilla käyvä ihminen ole terve ja treenaa vain pakkomielteisesti saavuttaakseen unelmavartalonsa. Melko suppea näkökulma.

Aivan varmasti fitness-kisoihin osallistuvista osa sairastuu syömishäiriöön ja syömishäiriöisiä varmasti hakeutuu lajin pariin, mutta kyllä juttu on pahemman luokan yleistystä ja liioittelua yhden ihmisen sanomisten perusteella.

Äänestä

Tiedän monta fitnesskisoihin osallistujaa joilla homma ei mitenkään ole terveen kirjoissa. Päät tuntuvat ensimmäisenä sekoavan dieettaamisesta. Toinen juttu on se että kisathan ruokkivat ihmisten narsismia: pakko saada rasvattomampi kroppa, pakko saada silikonirinnat kun omat laihduttaessa katoavat, pakko ottaa joka välissä selfieitä muiden ihailtavaksi, pakko mennä lavoille keikaroimaan ja saada ihailua ja julkisuutta. Fitness ei ole urheilua nähnytkään. Tytöt treenaavat tosi pienillä painoilla, suurin merkitys tuntuu olevan lisäravinteilla. Surkeaa katsottavaa kaiken kaikkiaan.

Äänestä
  • No kyllä se aika hemmetisti treeniä vaatii, että sellaisilla kitudieeteillä saa edes ne pienet lihakset säilymään:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohtuus kaikessa kirjoitti:

Kohtuus

http://www.hs.fi/m/terveys/Pakko saada sixpack/a1407925534204?jako=e4b2eefdbea40dbd34e3c1e595d447d8&ref=mob-traf-is-uutiset-1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu