Venäjän kieltä tarvitaan siis yhä enemmän

mätää on

Suomessa, varsinkin tietyissä ammateissa ja juuri Itä-Suomessa venäjän kielen osaaminen olisi tärkeää. Venäläisten määrä Suomessa kasvaa ja kielen asema vahvistuu, sille ei nyt mitään voida ja tilanne täytyy hyväksyä.

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/poliiseille-ja-rajatyontekijoille-suunnitellaan-venajanopetusta/4245178

Koulujen pakkoruotsi pitäisi saada ehdottomasti pois, ja tilalle vapaaehtoisuus. Itä-Suomessakaan ei ruotsin kielelle ole käyttöä käytännössä, kuten ei muuallakaan sisämaassa - edes Helsingissä ei tarvitse ruotsia. Ruotsin kieli onkin todellisuudessa jäämässä taka-alalla, kun varsinkin englanti sekä myös venäjä valtaa alaa. Mutta yhä vaan pitää nuorison pakolla lukea ruotsia, vaikka on tunnettu tosiasia että tulokset ovat huonot, järjetöntä resurssien tuhlausta.

Valitettavasti suomenkieliset johtavat poliitikot yhä kirkkain silmin valehtelevat ruotsin kielen tärkeydestä ja kannattavat pakkoruotsia, vaikka eivät aina edes itse osaa sitä kuin ehkä auttavasti. RKP:nen raha puhuu taustalla ja sitä jaellaan aina sopiville poliitikoille, kuten myös puolueille - se näyttää toimivan.

Stefan Wallinhan sanoi eräässä haastattelussa, että kieli asioissa Kokoomus on heidän taskussaan - tällaista se on.

5

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pois vaan

      Pakkoruotsi onkin suuri vääryys suomenkielisiä kohtaan, ruotsi on marginaali kieli jonka merkitys vähenee jatkuvasti Suomessa.

    • Önskar er alla lycka till med ryskstudierna!

    • Muuttohalukkuutta

      Venäjänkieli yleistynyt katukuvassakin.

    • Mielestäni ei Venäjän kieleen kannata panostaa koko Itä-Suomen koululaitoksessa.
      Se maa on liian epävarma kauppakumppani ja turistilähde.
      Ranskan ja Saksan kielistä on enemmän hyötyä.
      Kiinaa tarvitaan tulevaisuudessa yhä enemmän ja Englanti on tietysti ykkönen.

    • toni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      198
      11773
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5549
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2857
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2484
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2455
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2023
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1727
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1670
    Aihe