Vituttaaa kun työkkärin paskavirkalijat kokoajan pakottamassa jonnein koulutukseen tai ilmaistöihin. Eikö ne helvetti tajua, että mua ei kinosta työ tai opiskelu!
Kun työ ja opiskelu ei kiinnosta.
haluan syrjäytyä
4161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Viesti menee parhaiten perille kun lopetat työnhakijana olon. Miksi ihmeessä olet työnhakijana ellet halua työtä. Myöskään työttömyyskorvaus ei kuulu sinulle koska et ole etkä halua olla työtön työnhakija.
Syrjäydy ihan rauhassa mutta jätä myös yhteiskunta rauhaan äläkä velvoita sitä rahoittamaan syrjäytymistäsi. Näin aidot syrjaytyneet tekevät. Muut ovat joutavanpäiväisiä valittajia.
"Viesti menee parhaiten perille kun lopetat työnhakijana olon. Miksi ihmeessä olet työnhakijana ellet halua työtä."
En minä muuten työnhakijana olisikaan mutta kun sossu vaatii. Ei saa muuten
täyttä toimeentulotukea mikäli ei työkkäriin ilmoittautunut.
Todellinen syrjäytyjä ei sossun kehotuksista välitä. Reippaasti vaan pois sieltä työkkärin kirjoilta, hopi hopi.
Annat p-virkailijoille ristiriitaisia signaaleja kun roikut kuitenkin työnhakijana ja se taas tuo sinulle ja heille tiettyjä velvollisuuksia, ikään kuin luulevat että haluaisit tehdä jotain tilanteellesi etkä syrjäytyäi.
Ymmärrän pitkälle tilanteesi, sillä harvahan meistä todellisuudessa töitä haluaisi tehdä, kunhan vain saisi jostain ilmaista rahaa. Meillä vanhemmalla väellä on vielä se ongelma, että meidät on kasvatettu väärin, niin että meidän muka pitäisi itse yrittää elättää itsemme. Emme oikein pääse siitä irti ja siksi meidän on vaan elettävä sen kanssa.
Ajattelin ensin antaa sinulle myös neuvoja, miten voisit vielä nopeuttaa ja edistää syrjäytymistäsi, mutta se saamani väärä kasvatus estää senkin. Siksi toivotan sinulle vain hyvää jatkoa ja onnea valitsemallasi tiellä.