Mitä on itsensä rakastaminen?

fake love

On yleistä toitottaa, että itseään pitäisi rakastaa ennen kuin voi rakastaa ketään toista. En ymmärrä. Kokevatko ihmiset siis itseään kohtaan sellaista rakkautta, mitä he tuntevat lapsiaan, vanhempiaan tai kumppaniaan kohtaan? Onko joku joskus rakastunut itseensä? Onko joku tuntenut rakkautta itseään kohtaan, mutta sitten kyllästynyt itseensä ja lakannut lopulta rakastamasta? Rakastanut itseään palavasti, mutta ollut lopulta pettymys itselleen, ja rakkaus on kuollut?

Miksi tästä itsensä rakastamisesta kohkataan, kun se tuskin on edes mahdollista?

16

251

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+12

      ehkä sillä vaan lähinnä tarkoitetaan ettei voi olla täysin masentunut itsensäviiltelijä?

    • 2+5

      Taidat kyllä olla sen verran vähän älyinen ettei jaksa edes vaivautua selittää mitä on itsensä rakastamista EI itseensä rakastumista, vaikka narsistit sitäkin tekevät. Googla vaikka mitä sillä tarkoitetaan ei tarvi sitten typeriä kysellä.

      • fake love

        Älä nillitä, vaan kerro mielipiteesi, jos sinulla on sellainen. Ohitat pointin ja iniset sivuseikoista.


    • Aloita
    • lottamari<3

      Itsensä rakastaminen on kunnioitusta itseään kohtaan, itsensä hyväksymistä ja suvaitsevaisuutta. Jo vähä-älyinenkin sen tietää ilman kyselemättä.

      • ms Ellie

        Näköjään.


    • Juuri kuten lottamari kirjoitti; itsen kunnioitusta, hyväksymistä, suvaitsemista, arvostamista. Esimerkiksi sitä, ettei koskaan nimitä itseään alemman tason ihmiseksi.

      • Tosgana

        Eli juuri näin :)


      • 14+14

        Itsepetosta siis.


      • 14+14 kirjoitti:

        Itsepetosta siis.

        Ei välttämättä. Itsepetos on sitä, että uskottelee olevansa "parempi" kuin on. Itsensä rakastaminen on sitä, ettei edes piittaa siitä, kuinka "hyvä" on.


    • Tosgana

      Aloittajalle:
      Sillä tarkoitetaan vaan sitä että aista tulee lähestyä tällainen ajatus mielessä "annanpa tuolle naiselle mahdollisuuden tutustua näin upeaan mieheen joka olen!"
      Eikä tällainen "voi kumpa tuo nainen tykkäisi minusta kun kukaan ei tykkää ja minä nyt vaan olen tällainen luuseri."

      Pelimiestermein "inner game".

    • normaaliko?

      Jos sinä itse et pidä itseäsi kivana tyyppinä ja muutenkin vallan mainiona miehenä, niin miten ihmeessä muidenkaan pitäisi tuntea niin?

      Jos ei pidä itsestään, niin yleensä myös kohtelee itseään huonosti. Itsetuntoa pitäisi kasvattaa hankkimalla onnistumisen kokemuksia ja etsimällä itsestä niitä hyviä asioita. Kun rakastaa itseään ja itsetunto on kohonnut, niin se heijastuu asenteista. Silloin on valmiimpi parisuhteeseen. Silloin olet myös ihmisenä valmiimpi tasa-arvoiseen parisuhteeseen, jossa kummallakin on hyvä olla.

    • Jos rakastaa itseään, itsearvostus ei juurikaan riipu siitä, mitä muut ajattelevat, eikä omista onnistumisista tai epäonnistumisista.

    • turhaa lätinää

      Ei itseään voi rakastaa jos ei kukaan muu rakasta.

      • 4+5

        Väärin. Jos et rakasta itseäsi, ei kukaan muukaan voi rakastaa sinua. Tuntuu, että ätmeillä on jokin harhakuvitelma, että jos olisi nainen niin kaikki muut asiat elämässä paranisi samalla.


    • selflove

      Itsensä rakastaminen on itsensä tuntemista, itsensä hyväksymistä, armollisuutta itseään kohtaan, halua kohdella itseäään hyvin (syödä hyvin, pitää huolta itsestään, terveydestään, elämästään), ja sellaista rauhallista tunnetta että minä olen ok, oman arvon tunnetta siitä huolimatta miillaisessa tilanteessa on.

      Jos ihminen ei kykene tuntemana itseään kohtaan armollista hyväksymistä, hän ei pysty kokemaan sitä toistakaan ihmistä kohtaan. Jos ihminen rakasta itseään vain silloin kun joka "antaa" rakkautta, hän on riippuvainen tuosta lähteestä, se ei ole hyvän parisuhteen, tai elämän perusta.

      Toki on helpompi kokea itsensä rakastetuksi kun joku antaa huomiota tai rakkautta, mutta jos ei itse usko omaan rakastettavuuteen, sekään ei pääse läpäisemään ihmmistä, eiikä hän osaa edes ottaa sitä vastaan.

      Itserakkaus on: olen hyvä, arvostan itseäni, hyväksyn itseni, pyrin kasvamaan ja kehittymään parhaimmaksi "itsekseni" mikä voin olla, välitän itsestäni, mielestäni, terveydestäni, ja elämästäni.

      Aito itsensä rakastamienn AUTOMAATTISESTI tarkoitaa myös toisten ihmisten rakastamista ja kunnioittamista. Mitä enemmän rakastat itseäsi, sitä helpompi sinun on rakastaa muita, ja siten elämääsi tulee yhä enemmän rakastettavia ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3470
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2858
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2544
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      2017
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2001
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      57
      1978
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1871
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1626
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1518
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1345
    Aihe