sitä mieltä että suomeen ei saisi tulla lisää maahanmuuttajia koska rahat eivät riitä edes vanhusten hoitoon ja valtio joutuu ottamaan jatkuvasti lisää lainaa.
Selkokielellä sanottuna: ainoastaan poliitikot haluavat, että tänne tulee värillisiä ja heidän ei tarvitse piitata maahanmuuttajien aiheuttamista ongelmista koska he ovat rikkaita ja heidän ei tarvitse asua niillä alueilla missä on värillisiä.
He-hee! :-)
Olen
3
50
Vastaukset
- suojeluun kyllästyny
Pas.kan marjat. Tänne tarvitaan lisää reipasta työväkeä vielä paljon enemmän sillä suomalaiset laiskat eivät edes viitsi etsiä työtä. Onneksi vuoden alussa alkavat ne uudet työllistämiskohteet johon on pakko osallistua. Rahat saadaan riittämään hyvin kunhan vain ttt asetetaan oikealle tasolle. Nyt se ei kannusta työelämään hitonkaan vertaa.
- juntti suomalainen
Ei se ihon väri mitään merkitse tässä yhtälössä. Se merkitsee että ei tosissaan ole varaa elättää kasvavaa joukkoa "joutolaisia", työtä tekemättömiä "resusseja".
Eivät he töitä tee, mutta sosiaalisia etuja ja palveluita käyttävät enemmän mitä kantaväestö yleensä käyttää.
Lapsilisät, päivähoitopaikkoja, hammashuoltoa, terveyskeskuksen palveluita, erikoissairaanhoidon palveluita, asumistukia suuriin asuntoihin menee paljon, toimeentulo tukea, tulkkipalveluita, psykiatrin/psykoloogin tarve monilla ja viranhaltioita "tukihenkilöinä" tarvitaan myös, joten kantaväestö jää vähemmälle huomiolle.
En kiellä etteivätkö he todella tarvitsisi näitä kaikkia palveluita, mutta on väärin ettei kantaväestö joka tämän kaiken kustantaa; ei todellakaan saa samaa palvelua ja etuja.
Se on vääryys, meidän omia huonosti/heikosti toimeen tulevia kohtaan.
Tätä menoa ollaan kohta kaikki, myös työtä tekevä väestö; sitä joukkoa joka ei pärjää enää omillaan. Palkat putoavat ja verot nousee......
Ilmeisesti maahanmuuttajien edut on kuitenkin sitä ennen lailla ja pykälillä
tullut turvattua. Heillähän on status: maahanmuuttaja.
Eiköhän meillä ole jo tarpeeksi "kuormaa reessä", ei lastata enää lisää! Toikin on niin väsynyt aihe, että oikein oksettaa, koska joutuu aina käymään mielessään sen tosiseikan....mikä vittu näitä "SOSSUPOSSUTANTTASETIÄ" oikein vaivaa, kun kaksin käsin revitään maailman pohjasakkaa tänne katsomaan sitä, kun omia lapsia ja vanhuksia potkitaan päästä nivusiin!
http://www.yrittajat.fi/fi-fi/uutisarkisto/a/etusivun-uutiset/nain-lapsi-oppii-yrittajan-arkeen-20-suklaamunasta-jaa-kateen-kolme
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431071No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall194921Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38755- 14680
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21670Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä29663- 37663
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17603