Uiminen 25 metrin altaassa

fsfsdfsdfsdfsfsdfsfs

Kouluaikoina uitua jonkin verran, mutta sitten meni vuosikausia, että en uinut yhtään muuta kuin sen, mitä saunasta kävi mökillä uimassa. Minulla oli parin vuoden ajan jalkavaivoja, mikä esti juoksemisen, hiihtämisen ja muun urheilun, jossa tulee jalkoihin rasitusta. Uintia jalkani kesti ja rupesin uimaan. Ensin uin 25m altaassa, mutta sitten pääsin uimaan 50m altaassa, kun asuin väliaikaisesti toisella paikkakunnalla töiden takia. Kun pääsin uimaan pidemmässä altaassa, niin innostuin lajista ja tuli uitua tunninkin lenkkejä ja aika kului nopeasti.

Nyt palasin vanhalle asuinpaikkakunnalleni ja täällä on vain 25m allas käytössä. Nyt uiminen on ruvennut tuntumaan tylsältä, kun 25m altaassa tuntuu, että aika kuluu paljon hitaammin ja jossain puolentunnin paikkeilla kyllästyy. Minun kunnollani tosin puolituntia ei ole oikeastaan yhtään mitään. Varmaan tunne ajan hitaasta kulumisesta on osin psykologinen. Nyt pystyn jo juoksemaan ja jalkavaivat alkavat olla takanapäin, mutta en haluaisi jättää uintia. Lyhyessä altaassa aika vain kuluu tosi hitaasti ja siihen kyllästyy. Olisiko teillä jotain vinkkejä tähän ongelmaan?

1

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joskus on tullut uitua ihan matkaa, mutta yleensä itselläni on uidessa jonkinlainen ennakkoon suunniteltu ohjelma. Näitä löytyy verkostakin hakusanalla "uintiohjelmia" ja sitten on ihan kirjoja, joihin näitä on koottu. Jossain välissä taisi olla jopa tämmöttinen "automaattinen valmentaja" tyylinen saitti, jonne sai syöttää oman taitotason ja/tai tavoitteita, ja puppageneraattori teki näiden tietojen pohjalta uintiohjelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      84
      1786
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1419
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      119
      1230
    4. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      87
      1172
    5. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      291
      1151
    6. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      983
    7. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      56
      942
    8. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      40
      917
    9. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      910
    10. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      864
    Aihe