Kissani on 7-vuotias ja ollut ihan terve. Yksi asia kuitenkin hämää, nimittäin tämä "virtsan karkaileminen" Joskus kun nostan kissani syliin, tulee sen takapuolesta erittäin pahanhajuista nestettä. Mitä tämä siis voi olla ja mistä se johtuu? Kyllä sitä tulee joskus muutoinkin kun vaan nostettaessa. Mutta kuitenkin siis ihan pieni määrä, muutama pisara. Silti haju on aivan kamala! Voiko tämä olla vakavaa? Kissani vaikuttaa kyllä ihan terveeltä ja syö normaalisti ym. Kiitos jo etukäteen!
Virtsan karkaamista?
5
461
Vastaukset
- Anaalirauhaset
Kissullasi on anaalirauhaset tukossa- sitä toi tosi pahanhajuinen neste on- kyllä nyt on lääkäriin meno edessä. Jos niitä ei tyhjätä ja hoideta- ne tulehtuu ja sitten on isompi rumba tiedossa !! Siis mirri tohtorille ja vaiva hoituu !!
Terveisin Yertzyn emäntä- Hilli
Onko tämä sitten kiireellistä? Nimittäin tätä on jatkunut jo pitkään.... En ole ennen vaan kiinnittänyt siihen mitään erikoista huomiota.
- Hilli
Hilli kirjoitti:
Onko tämä sitten kiireellistä? Nimittäin tätä on jatkunut jo pitkään.... En ole ennen vaan kiinnittänyt siihen mitään erikoista huomiota.
Niin maksaako tällainen hoitotoimenpide paljon? Ja mitä siitä käytönnössä tehdään?
- Anaalirauhaset
Hilli kirjoitti:
Niin maksaako tällainen hoitotoimenpide paljon? Ja mitä siitä käytönnössä tehdään?
Anaalirauhaset on kissan peräaukon molemminpuolin olevat rauhaset jotka joskus täyttyy ja sitte kun ne tulehtuu- ne alkaa vuotamaan pahanhajuista nestettä. Jos ne puhkee " sisäänpäin " on tulehdusvaara suuri.
Lääkäri rauhoittaa kissan ja painelemalla tyhjää rauhaset. Meillä katti alkoi vetään peräpäätään pitkin mattoja eli ikäänkuin luisteleen peffallaan ja kun kävimme lääkärissä- nämä asiat meille kerrottiin . Hinta riippuu kovasti lääkäristä mutta siinä 20 - 40 euron haarukassa lienee- aina voi soittaa ja kysyä.
Paranemisiin !!!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000133&posting=22000000004990074 Lääkäriin ja pian - varmuuden vuoksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va3594836Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1334233Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h12636Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,2142566Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1042354Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42179Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441804Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk71559Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii541411- 311376