Ripsiväri

____________________

Onko kukaan muu sitä mieltä, että useimmat naiset näyttävät kauniimmalta ilman ripsiväriä? Tuntuu että siihen ripsiväriin on jotenkin juututtu, kun se on niin "must-tuote", vaikka se ei tee juuri ketään kauniimmaksi.

Sattumalta törmäsin tuohonkin blogin kuvasarjaan http://big-spender-juuli.blogspot.fi/2012/09/hiusten-kiharrusta-ja-syysmeikkia.html ja siinäkin totesin, että tyttö on minusta kauneimmillaan kohdassa "Kajaali", jossa ripsiväri on vielä laittamatta.

Useimmiten ripsiin riittää minusta pelkkä pyyhkäisy vaseliinia muun meikkauksen jälkeen, jotta niistä saa puuterin ja luomivärit pois. Ripsari tekee useimmat vain halvan ja suttuisen näköiseksi.

3

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eri mieltä ja samaa

      Minä en nähnyt noissa ripsissä mitään eroa. Tytöltä taisivat mennä kuvat sekaisin, kun piti pitää naamalla tuota mikätäällähaisee-irvistystä.

      Ripsiväri tosiaan näyttää halvalta ja suttuiselta, kun sitä käyttää halvalla ja suttuisella tavalla, kuten ihan liian usein näkee. Jälki voi olla hyvin kaunista, jos ei tavoitteenaole "pidentävä ja tuuheuttava" tulos, joka on aina ruma ja luonnoton.

      Vaseliinia meikattuun naamaan? Saattaa olla jännä näky iltapäivän koittaessa, kun ripset levittävät vaseliinin edelleen ja kaikki pöly ja roska tarttuu kiinni!

    • ____________________

      No, en ajanut tällä takaa sitä että ripsivärin levitystyylissä olisi eroja, vaan minusta se ei näytä hyvältä mitenkään käytettynä. Ennen minäkin pidin sitä jotenkin ehdottomana tuotteena, mutta ehkä muoti on menossa ripsivärittömään suuntaan, koska usein nämä mielenmuutokseni ovat ennakoineet tulevaa trendiä.

      Esimerkiksi Hollywood-meikkiinhän ei ripsiväri kuulu ollenkaan, koska kolmen metrin korkuisilla kasvoilla valkokankaalla se näyttäisi todella epäluonnolliselta.

      En nyt tiedä saivartelitko muuten vain, mutta selitän kumminkin: sitä vaseliinia ei levitetä ripsiin mitään kerrosta eikä sitä jätetä ripsiin, vaan sillä pyyhkäistään ripset puhtaiksi ja ne saadaan kiiltäviksi. Siten viimeistellään esimerkiksi juuri elokuvatähtien "meikitön" look, kun tarkoitus on näyttää vastaheränneeltä tai eletään keskiaikaa.

    • ____________________

      Ja siis tuossa linkissä se viimeinen hymytön kuva on ilman ripsiväriä eli kuvan "otsikko" lukee aina kunkin kuvan alla. Hymykuvassa mukana on jo ripsiväri kuten minusta selkeästi näkyy rumasti ylöspäin törröttävistä tönkköripsistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      111
      7925
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      395
      7086
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      79
      4402
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4129
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      202
      2558
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      31
      2299
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      100
      2251
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      1969
    9. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1847
    10. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1830
    Aihe