Kiinnostaa tuo Irlannin tilanne työmarkkinoilla, asuntomarkkinoilla ja yleinen hintataso.
Itsellä bisnesosaamista ja englannin taito sillä tasolla, että pystyn sillä töitä tekemään. Lähinnä kiinnostaa Dublin.
Kaikki tiedonmurut ovat tervetulleita!
Mikä tilanne Irlannissa?
2
212
Vastaukset
- vihreä maa
Tiedonmuruja?! Ok
Asuin Irlannissa jonkin aikaa v .2001 tienoilla. Silloin siellä oli lähes 0% työttömyys. Maassa oli kolme vahvaa Coca-Cola, tietokoneet ja kolmatta en muista.
Maa oli hyvin pitkään köyhä (siis todella köyhä) ja -90 luvulla heille koitti nousukausi. 2000- luvulla rakennettiin vauhdilla (ilmeisesti velaksi) ja naiset lähtivät opiskelemaan. Moni nuori nainen sai kotonaan turpaan, väki ei sulattanut nopeaa naisten vapautumista. Katolinen kirkko piti ilmapiiriä hyvin vanhanaikaisena. Maaseudun bubeihin ei taida olla naisilla vieläkään paljon asiaa.
En tiedä onko siellä vieläkään lapsille päivähoitopaikkoja, naisten odotetaan jäävän kotiin.
Irlantilaiset tekevät asiat omalla tavallaan: esim. jos ruuhka käy bussikuskin päähän, hän voi koukata ei kadunkulmasta päästäkseen sinne minne tahtoo. Aikataulu ja aikataulu ovat suhteellisia ja kulttuurisidonnaisia käsityksiä.
Ne puhuu todella nopeasti sitä omaa kieltään. Se on englannin ja gaelin sekoitusta. He hidastaa ja selkeyttää puhettaan jos huomaavat että olet turisti.
Niiden sisällä asuu pieni savolainen.
Mutta Irkut noin ylipäätään ovat mukavaa porukkaa.
Maisemat: on vihreä kuin smaragdi, puuton ja jokainen pikkukylä muistuttaa toista.
Maaseudulla kyltit on niiden omalla kielellä. Pärjäät englannilla mainiosti.
OTA mukaan PAKSU pyjama ja villasukat. Niiden taloissa ei ole kummoista lämmmitystä, eikä eristeitä.
Palkkatasosta en tiedä, enkä siitä mikä tilanne siellä on nyt.
Niillähän oli jokin asuntolaina kupla - velkaongelma muutama vuosi sitten.
Työttömiähän niillä taas on - toivottavasti jollain toisella palstalaisella on siitä tietoa.
Pankkitilin avaamista varten siellä saattaa edelleen tarvita suosituskirjettä jostain käyttämästäsi Suomalaisesta pankista.
Siellä ei käytetä yhteisiä verovaroja, samoin kuin Suomessa ja senkin huomaa. En sano siitä hyvää, enkä pahaa. Se on vain erilainen tapa.
Suosittelen kokemuksena. - kkklkkkkkkkklkk
daft.ie
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k733971- 1013535
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823358Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362678- 1251653
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191144Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221124Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1191038