Lättäpeppu muodokkaammaksi

vinkkejä kaivataan

Onko kovan työn ja tuskan takana saada luonnostaan lättänä peppu edes vähän naisellisemmaksi ja pyöreämmäksi? Miten nopeaa tuloksia syntyy?

Lähtökohta on se, että olen hoikka 163/51 luonnostaan eikä lahduttamisen tarvetta ole. Yläkroppa on siro, pienet rinnat, vatsassa ei ylimääräistä, vyörärö kapea, pitkät kädet, sirot kämmenet ja ranteet, hartiat kuitenkin leveähköt, kyylkiluutkin näkyy hieman vaikkei vedä vatsaa yhtään sisään. Jalat on pitkät ja hoikat, nilkat kapeat ja jalat pienet, reisissä on vähän muotoa. Peppu on oikeastaan sivusta ihan kivan näköinen vyötärön ja lantion väliin syntyy naisellinen kaari ja vatsa kaareutuu myös kivasti, mutta takaa katsottuna leveähköjen hartioiden ja lättänän pepun yhdistelmä ei ole kovin kiva. Eli ulottuvuutta sinne taaksepäinkin olisi kiva saada ja mukava jos housutkin istuisivat paremmin.

En ole tavoittelemassa mitään fitness kroppaa ja kammoksun vähän treenaamista, että menetän viimeisimmätkin rippeet tisseistäni tai että hartioiden alue korostuu liikaa ja saa näyttämään yläkropan liian miehiseltä/poikamaiselta, kun muutenkin kulmikkuutta löytyy esim. noista hartioista. Niin siis ahteria haluaisin vähän ylemmäs ja muodokkaammaksi, eikä laihtumisen tarvetta ole. Miten mun pitäisi siis edetä? Täytyykö tyyliin alkaa syömään enemmän ja treenaamaan pakaralihaksia, jotta saisi kiinteämmiksi nuo lihakset ja vähän lisää kokoa.

Lähtökohtahan nyt on se, että harrastan oikeastaan vain hyötyliikuntaa ja lenkkeilyä. Lähinnä tyyliin kävelyä, töissä tulee käveltyä päivät pitkät ja välillä myös nosteltua. Mitään säännöllistä liikuntaharrastusta minulla ei ole, en käy salilla enkä tee oikeastaan muitakaan lihaskuntoharjoitteita tai harrasta mitään hengästyttävää rääkki liikuntaa. Tuon hyötylikunnan ja perusliikkumisen avulla peruskunto on kuitenkin pysynyt kohtuu hyvänä.

10

2324

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinen lattana

      Entinen lattap..se tässä hei! Kyllä onnistuu! Kovaa työtä vaatii, ja aikaa menee, riippuen tietenkin iästäsi. Ehdottaisin silti koko kropan treenaamista kuntosalilla, ns. tavallisella treenaamisella (pari kolme kertaa viikossa) ei hartioistasi mitään ladon ovia tule. Mutta treeni voi silti olla peppupainotteinen. Kyykky, askelkyykky, jalkaprässi siten että ottaa eniten takapuoleen. Maastaveto aluksi ohjatusti. Sellaiset painot, että tuntuu, että hiki lentää ja tekee mieli irvistää. Minulla (50 v) tuloksia alkoi tulla noin vuoden päästä, nyt kolmen vuoden päästä ei lattanasta ole enää tietoakaan! Ruokavalioon tarpeeksi proteiinia.

      Tsemppiä matkallesi kohti jämäkkää ahteria!

      • vinkkejä kaivataan

        Kiitos vastauksestasi. 26 v. olen. Jotenkin kammoksuttaa nuo kuntosalit, että törttöilen siellä vaan tiellä, en osaa käyttää laitteita ja jotku hikipingot treenaa vieressä :) Saako kotona oman kehon painolla treenaamalla tuloksia vai vaatiiko aina tuon kuntosalin ja raskaat painot?


      • 10+19
        vinkkejä kaivataan kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. 26 v. olen. Jotenkin kammoksuttaa nuo kuntosalit, että törttöilen siellä vaan tiellä, en osaa käyttää laitteita ja jotku hikipingot treenaa vieressä :) Saako kotona oman kehon painolla treenaamalla tuloksia vai vaatiiko aina tuon kuntosalin ja raskaat painot?

        Jos oikeasti haluat muotoa takapuoleen, se vaatii kuntosalille menemisen (ja raskaat painot). Ellet sitten halua hommata kyykkytankoa ja painoja kotiisi, sehän on yksi vaihtoehto tietenkin.

        Ruokavalion merkitystä ei myöskään voi vähätellä. Olet hoikka (luonnostaan) joten voi olla, että sinun on jopa vaikea saada massaa (toisin kuin esim. minun, joka kerään massaa aika helposti, myös sitä lihasta, mutta empä kylä ole mitenkään hoikkarakenteinenkaan). Tarpeeksi ruokaa ja tarpeeksi proteiinia.

        Kuntosalilla on henkilökunta sitä varten, että he opastavat laitteiden käytössä ja ohjelman laatimisessa.


      • Se 5-kymppinen
        vinkkejä kaivataan kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. 26 v. olen. Jotenkin kammoksuttaa nuo kuntosalit, että törttöilen siellä vaan tiellä, en osaa käyttää laitteita ja jotku hikipingot treenaa vieressä :) Saako kotona oman kehon painolla treenaamalla tuloksia vai vaatiiko aina tuon kuntosalin ja raskaat painot?

        Mieluiten kuntosali, joten kypsyttele asiaa mielessäsi. Ehdottaisin kuitenkin aloittamaan kotona askelkyykyn paino (aluksi 5 tai 10 kg) käsissä, kädet alhaalla tai mieluiten suorana ylhäällä. Astu toisella jalalla pitkä askel eteen ja kyykkää alas siten, että se vastakkainen polvi melkein osuu maahan, ja saman tien astut sillä jalalla, jonka polvi melkein osui maahan, toisen jalan vierelle nousten suoraksi. Nyt toinen jalka astuu eteenpäin jne. Tarvitaan tilaa, olisiko sinulla mahdollisuus tehdä tätä ulkona, tai jossakin, missä voit tehdä ainakin viisi askellusta molemmilla jaloilla eteenpäin, ja sitten kääntyä ja jatkaa vielä viisi askellusparia. Minulle tämä on niin tehokas liike (10 kg levypaino ylhäällä kädet suorana), että kolmen sarjan (jossa kaikissa 10 askellusparia eli 20 askellusta) jälkeen peppu soi ja seuraavana päivänä saattaa istuminen sattua.

        Tee aluksi niin usein, että edellisen treeni kipu on poissa, mutta ota pikku hiljaa tähtäimeksi joka toinen päivä.


    • Ihan aluksi kannattaa hankkiutua eroon tuosta pelosta, että lihakset jotenkin yhtäkkiä kasvaisi liikaa. Niin ei varmasti tule käymään, joten kannattaa kyllä treenata koko kroppaa. Toki niitä pakaroita voi treenissä painottaa, mutta aika yksitoikkoista treeniä saa vetää, jos pelkästään pakaroita treenaa. Sitä tuskin kovin kauaa jaksaa.

      Kotona treenaaminen toki onnistuu, jos hommaat sinne tangon, tarpeeksi painoja ja telineen. Ei ne lihakset tiedä, missä niitä treenataan, kunhan vastus on tarpeeksi kova ja sitä kasvatetaan säännöllisesti. Toki alkuun voi olla hyvä opetella eri liikkeiden tekniikkaa kaikessa rauhassa kotona peilin edessä ilman painoja tai pienien painojen kanssa.

      Ravinnon merkitystä ei varmaan voi liikaa korostaa. Lihas ei kasva, jos sillä ei ole rakennusainetta. Ruokavalio siis kuntoon myös.

    • valmentaja 74

      Kyykkää! Takakyykky, etukyykky, askelkyykky; kunnolla ja syvään. Ks netistä Anna Everin tai Anni Vuohijoen kyykkyreeniä niin huomaat millä lihaksikas peppu kasvaa. Ja ne lihat on sitten kovan työn takana eli turha pelätä että liikaa kasvaa. :)

    • Lattapeppu myös

      olin. Mitätön lauta, siltä minusta tuntui. Sitten päätin että haluan olla naisellisempi. Aloin pikku hiljaa syödä enemmän ja yhtäkkiä huomasin että muotoja olikin tullut, eikä vanhat vaatteet enää sopineet päälle. Olinkin yhtäkkiä löysä ja peppu hyllyi. En tosin ollut lihava 169/56, mutta peilikuva ei miellyttänyt. Tajusin että pelkkä ruoan syöminen ei tee minusta muodokasta, pitää tehdä töitä sen eteen.
      Olen tehnyt kovaa treeniä ihan kotona ja onneksi omistin jo ennestään kunnon treeni välineet. Tärkein oli puuttunut eli motivaatio jonka vihdoin löysin. Tuloksia on tullut varsin nopeasti. Jo parin viikon jälkeen sain vanhat treenihousut sopimaan jalkaani. Olen treenannut vasta toista kuukautta kun minulla on jo nyt pohjelihakset aivan mahtavat, samoin reidet. Takapuolikin on löytynyt. Olen tosin pitänyt vain muutaman lepopäivän ja kaikki treenit oon vetäny 100 lasissa.
      Maasta vedon olen kokenut hyväksi ja askelkyykyn. Tehoa voi lisätä asettamalla toinen jalka taakse esim. tuolin päälle ja kyykkäämällä mahd. syvään. Toistoja pitää olla tarpeeksi, niin että tuntuu ja vastusta pitää olla (puntit). Netistä löytyy tosi hyviä videoita joilla ammattilaiset näyttävät mallia.

    • vtun sali

      Hmh, arvasin ettei täältä irtoa muita vinkkejä, kun että "mene salille".

      KAIKILLA EI OLE RAHAA KÄYDÄ SALILLA.

      Lättäperse siis on ja pysyy, koska kotona ei ilmeisesti voi tehdä asian eteen yhtään mitään.

      • 19+19

        No jos et pysty treenaamaan kunnon painoilla, lihaksen kasvatus on käytännössä mahdotonta. Jos kotona on mahdollisuus saada liikkeisiin tarpeeksi vastusta, kyllähän se pepun muokkaaminen onnistuu kotonakin.


      • 11+15

        Lue tuo edellinen viesti, siinähän tämä 'latta' kertoo, miten on onnistunut.
        Kyykyt ovat hyviä, askelkyykky erityisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      70
      1113
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      882
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      866
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      858
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      190
      851
    6. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      735
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      712
    8. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      706
    9. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      700
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      31
      654
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      54
      569
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      548
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      474
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      474
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      468
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      394
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      382
    Aihe