on se kumma kun ei saada autolla ajoo loppumaan kaupungilla,,hahhah..
on taas tekninenlautakunta miettinyt uusimmassa kokouksessa sitä,täytyy kyllä ihmetellä et mitä liikennettä? kylä kuin nukkuneen rukous ja joku viel vaatii katujen sulkemista,,no päätöksistä voi käydä lukeen kuka sitä vaatii..
kuinka hiljaiseksi tämä kylä halutaan,,suljetaan kaikki tiet ja jätetään vaan rollaattori liikenne,,
on taas tekninenlautakunta miettinyt uusimmassa kokouksessa sitä,täytyy kyllä ihmetellä et mitä liikennettä? kylä kuin nukkuneen rukous ja joku viel vaatii katujen sulkemista,,no päätöksistä voi käydä lukeen kuka sitä vaatii..
kuinka hiljaiseksi tämä kylä halutaan,,suljetaan kaikki tiet ja jätetään vaan rollaattori liikenne,,
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei näköjään muuta hommaa ole kun päätä vaivata moiseen asiaan
Olisko Bassoboosteri?
Taitaa se ulkonaliikkumiskielto olla jo voimassa.
(tämän hetken kuvaa,pelipaikoilta.
siis tässä
http://www.kemijarvi.fi/webkamera?sek=10
no eikö kannate muuttaa pois kaupungista jos ei auton ääntä kestä,esim luusuassa olis aika hiljaista,,tai raajärvi..
tosiaan kun yöllä ei liiku kuin postinkantajan auto..
Motterilla kuuvenkympin villitys. Muutakoon mökilleen Lantinkiin .
On täällä vaikka minkä moista villitystä.
juu
aivan pitää ostaa sähkörollattori eikun hurulle sitten siitä tullee rollaattorista ajoneuvo
Johan noita sähköpyörätuoleilla huruuttelee papparaisia että saa hopustimennä alta pois etteivät päälle ajele. Tänääkin päivällä yks huruutteli annaliisankatua ja vaudilla koivuniemelle. Kai heilläkin pitäs jonkinlaine kuri olla vaikka kuinka invaliidejä olisivat.
Joopa se joo yks ukkeli huruutteli kovaa vauhti liikenneympyrän suojatiellä eikä yhtään kattellu sivuille tai hidatanu kun huruutteli menemään. Koskakahan jää alle tai tulee kylkeen. Kai niitäkin koskee jonkunlaiset liikennesäännöt.
Poistetaan liikenneympyrä. Tarpeeksi kiertää, tulee humalaan.
Sanoppa se. Yks näistä muut väistää, minä meen miten haluan rollaattorikuskeista on ihan täydellisesti kävely-, pyöräily-, autoilu kunnossa eikä tietääkseni niskat ole vielä jumissa etteikö pään kääntäminen liikenteessä onnistuisi. Liukkailla keleillä voi käydä huonosti, autot ku ei sekunnissa pysähdy vaikka tilannenopeus olisikin oikea. On kai se joku vastuu hänelläkin vai liekö itsemurha kanditaatti.
Parhaillaan niitä on ollu kaks jotka huruuttavat peräkanaa. Eivät kyllä kunnioita muita liikkujia.
saako sähköautolla sit ajaa ilta kympin jälkeen?
Täällä on jo ulkonaliikkumiskielto. Eräänä iltana riitauduin kotona ja lähdin sateeseen ja pimeään autoilemaan hissunkissun. Takanani puskurissa kiinni ajoi auto, jota en sateen ja pimeyden takia tunnistanut. Se jatkoi perässäni pitkälle sillalle, kunnes ajoin parkkipaikalleni selvittääkseni mikä ryöstäjäjoukko minua jahtaa. Pelkäsin hieman, sillä vaarallisen työni takmia minua on uhkailtu tappotuomioin. Auto ajoi perääni parkkiin, Jatkoin matkaa, ja auto lähti keula peräpuskurissani alle turvavälien jälleen. Yhtäkkiä se löi siniset valot päälle, jolloin tajusin että poliisithan ne. Työnsivät alkometrin suuhuni ja nollat tietenkin puhalsin. Sitten toinen poliisi sanoi töykeällä äänellä, että mitäs täällä tähän aikaan ajelet? Seuraavaksi sanoi, että sinulla on auto katsastamatta. Sanoin että vasta maaliskuussa auton sain liki vuoden remontista ja korjaamo sanoi auton olleen katsastettu saman tien. Poliisi sanoi että onko tuo välinpitämättömyyttä vai tietämättömyyttä. Sanoin etten vuoden remontin jälkeen ajatellutkaan, että auto pitää alle puolen vuoden katsastaa uudelleen. Lupasin mennä heti aamulla katsastamaan, kuten meninkin. Tuo muuten todistaa, ettei autoja katsasteta turvallisuuden takia vaa byrokratian takia. Katsastus meni tietenkin läpi huomautuksitta sellaisen remontin jälkeen. Suomessa byrokratialla rahastetaan. Jos asia olisi mennyt oikein moraalisesti, olisi korjaamon jälkeen katsastaja voinut kirjoittaa rekisteriotteeseen, että seuraava katsastus on vaikka 1.4.2015 eli vuoden päästä. Poliisille siitä kuitenkin täydet pisteet, ettei sakottanut. Käytöksestä muuten 5-.
Nuoret pärinäpojat ajavat mopoilla miten sattuu tuntuu etteivät älyä liikennesäännoistä yhtään mitään. Eivät tunnu piitaavan kun tulevat vastaan väärällä kaistallakin. Kannattaa varoa näitä mopo hulluja.
Teknisen lautakunnan päätöksen mukaan nuoret voi kuhertaa niin kuin ennenkin. Tuskin katuja suljetaan.
Se yks 10 vuotta rollaattorilla ajanut on itsemurha kanditaatti ajaako teiden omistaja muista piittaamatta toisinaan hakeutuu konflikti tilanteisiin. Kun se ajaa jonkun alle niin täältä voi sitten hakea tukea siihen että alle se ajo suoraan vaikka sitä kuinka yrittäisi väistää.