Menikö nyt pieleen

Kysyn täältä ensin...

Sain ennen lomaa sen lomarahan. Ja nyt tuli se kuukausipalkka niin pitäisikö sen olla ihan se normaali mikä se on kuin olisin töissä? Jos ymmärsitte. Kun katsoin tiliotettani niin minulle oli maksettu alle 100 euroa.

Anteeksi en ole ollut työelämässä kovin pitkään ja ensimmäinen loma.
152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Näin se on. Olet saanut vuosiloma-ajan palkan etukäteen ja normi palkanmaksussa saat nyt sen verran, että yhteensä elokuulta tulee rahaa yhtä paljon kuin, jos olisit ollut töissä. Ota nyt vielä selvää, milloin lomaraha (50 % vuosilomapalkasta) maksetaan, jos tessin mukaan sellaista ylipäänsä maksetaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eija18 kirjoitti:

Kysyn täältä ensin...

Sain ennen lomaa sen lomarahan. Ja nyt tuli se kuukausipalkka niin pitäisikö sen olla ihan se normaali mikä se on kuin olisin töissä? Jos ymmärsitte. Kun katsoin tiliotettani niin minulle oli maksettu alle 100 euroa.

Anteeksi en ole ollut työelämässä kovin pitkään ja ensimmäinen loma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu