Porvoo selkeästi rankingin kolmas. Porvoon juoksupeli oli liikaa vieraille, yli 300j juosten ja selkeä linjapelin ylivoima kotijoukkueelle. Vierailta onnistui heittopeli, sitäkin yli 300j, mutta kun tulostaululle ei pääse niin ne ovat sinänsä kovin merkityksettömiä. Aika paljon j kyllä kertyi myös pelin jo ratkettua melko aikaisessa vaiheessa toisella puoliajalla. Taftille kompastuskivi oli heikko juoksupeli ja heittopelin kuihtuminen mitä lähemmäs porvoon maalialuetta päästiin. Oikeastaan samat ongelmat, jotka ovat olleet lähes koko kauden tapetilla.
Ensimmäisellä puoliajalla taft tuntui etenevän Vain tuomareiden lipuilla ja se ensimmäinen maalikin oli selkeä vieraiden vastaanoton häirintä rissun kolattua ensin Jacksonin nurin ja ottaen sen jälkeen helpon kätsin. Ohi meni tuomaristolta kyllä paljon muutakin tällä kertaa. Ville teki yhden kauniin pitkän heittomaalikin ja muutama lyhytkin kuvio upposi lähes 100j edestä. Selkeä parannus porvoon heittopelin, sillä vaikkei niitä j tullut paljoa niin ne tulivat oikeaikaisesti silloin, kun juoksu oli hetkellisesti vaikeuksissa.
Porvoo parantanut kauden loppua kohden, vaikka vielä pitäisi saada terävämmäksi sitä heittopeliä. Puolustus on ollut kovilla heittopelin kanssa, mutta nyt kun ei ollut niin kovaa juoksu uhkaa niin oli helpompi ottaa onnistumisia. Taft ei viimeiseen saanut parannusta vaan tasainen taaperrus jatkui runkosarjan loppuun asti.
Välierissä kohtaavat nousussa olevat roo-but ja laskussa olevat tro-cro. Silti ennakkosuosikin paineet menevät selkeästi kotijoukkueille välieriä pelattaessa.
Täältä tähän.
But-Taft Porvoo 30.8
2
281
Vastaukset 2
- kiitos JVM
Nimimerkki JVM olet paras Suomi24:lle kirjoittava henkilö!
Kiitos kirjoituksistasi!- JVM
Kiitos itsellesi. Porvoossa oli mukavasti yleisöä, johtuen lukuisten vantaalaiskannattajien läsnäolosta. Ehkä paras tunnelma minkä tänä vuonna olen aistinut, johtuen kohtuullisesta yleisömäärästä ja pelin tärkeydestä.
Porvoosta onnistui lähes kaikki, erityisesti koko hyökkäys oli kovassa iskussa. Hetken notkahdus tuntui tulevan puoliajan loppuun, kun turhaan hosuttiin vielä maalia ja puoliajan jälkeen, kun tuntui että lastaus oli osin hävinnyt, mutta onneksi koko jengi sai jalkoja loppuun asti liikkeelle. Hyökkäyksen linja, Jackson ja Kurvinen kotijoukkueen parasta antia ja Haukkamaa puolustuksessa. Ville ehtii joka paikkaan, on se kone ;)
Viimeksi Vantaalla Okko höykytti Porvoon linjaa mennen tullen ja tänään pash rush tai linja pelaaminen heillä ei ollut major factor vaan "konstaapeli"Lautala piti Okkoa kurissa ja nuhteessa niin hyvin, että kasetti ei meinannut kestää.
Vieraiden parasta antia Olin kahdella td:llä ja puolustuksessa Griffeth ja Kuikka olivat selkeitä onnistujia tappiosta huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t70915Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227813Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️67748- 49654
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59558Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26533- 46507
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞25497Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489- 35489