tatuoinninvihaajat tänne

azyzz

Ensinnäkin tarkoitukseni ei ole loukata ketään vaan pelkästään kertoa oma näkemykseni tatuoinneista. Jos et itse pidä tatuoinneista niin en tuomitse sinua, koska ymmärrän täysin että kaikki ihmiset eivät voi pitää samoista asioista. Kirjoitan tämän niille jotka uskovat stereotypiaan että tatuoiduilla ihmisillä on alhainen koulutus, ovat "roskasakkia" tai rikollisia.

Yleisesti ottaen monet näkevät tatuointijen olevan "epäsivistyneen ihmisen trendi". Tatuointeja on alettu tekemään jo monta tuhatta vuotta sitten heimoissa näyttääkseen statuksensa tai kertoakseen kuka ja/tai mikä tämän kyseisen ihmisen elämäntarina on. Monetkin ihmiset tekevät tämän tänä päivänäkin. Tatuoinnit eivät ole mikään uusi trendi, vaan ne ovat jo olleet monta tuhatta vuotta. Uudessa - Seelannissa maorikansan tatuoinnit ovat yhä osa heidän kulttuuriaan ja heille on kunnia asia jopa palkata tatuoituja ihmisiä töihin, kun taas suomessa on ihmisiä aivopesty sillä että tatuoinnit ovat pahasta, ja ihminen jolla on näkyvää tatuointia ei pitäisi missään nimessä palkata töihin. Tatuoinnit ovat kuitenkin yleistyneet nykypäivänä, toivottavasti tämä ajatustyyli menee pois, koska muuten noin puolet suomalaisista olisivat työttömiä. Monet ihmiset luulevat heidän olevan rikollisia tai omaavan alhaisen koulutuksen. Itse olen tatuoitu ja käyn lukion kolmatta vuotta ja kirjoitan ylioppilaaksi keväällä ja sitten suuntaan armeijaan. Minulla on selvät tulevaisuuden suunnitelmat, enkä voisi ikinä kuvitella tekeväni mitään rikollista. Molemmat vanhempani ovat olleet okei asian suhteen, eivätkä ole yrittäneet estää minua ottamasta tatuointia. Itse pidän tatuointeja taiteena. Tapaamani ihmiset jotka ovat omistaneet tatuointeja ja lävistyksiä ovat mitä mukavimpia ihmisiä mitä olen tavannut ja ne eniten tuomitsevat ovat olleet juuri näitä ns. "Sivistyneitä ihmisiä".

"Sinua alkaa kaduttaa vanhempana kun et saa sitä pois". Luuletko etten ole tätä asiaa ajatellut? Mikäli en haluaisi mitään pysyvää en ottaisi tatuointia. Ja ne jotka valittavat että vanhempana iho näyttää huonolta ja että tatuoinnit ovat rumia silloin, tässä on teille vastaus: mikään ei kuitenkaan näytä vanhemman ihmisen keholla hyvältä, ja tämä sukupolvi tulee kuitenkin olemaan niin tatuoitua sakkia, että se ei ole epänormaali näky silloin. Me ihmiset emme huomaa että ahdasmielidyytemme perustuu aivopesuun siitä kuinka ihmisten tulisi näyttää jos ovat fiksuja.

Muste pysyy iholla, eikä se leviää aivoon
-terveisin tatuoitu tuleva ylioppilas.

5

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gabrielmikael

      Lukion suorittaminen ei ole enää merkki sivistyksestä. Se on vain hyvä jatke peruskoululle.

      Jos tatuointeja on tehty joissain kulttuureissa tuhansia vuosia, ei sekään ole peruste sille, että niitä pitäisi tehdä nyt. Eiväthän ne ole olleet maamme kulttuuria koskaan.

      Jos jotkin tatuoiduista henkilöistä osoittautuvat älykkäiksi, se ei tee kaikista tatuoiduista älykkäitä. Vilkaisehan ympärillesi. Mene vaikka lähimpään keskioluträkälään. Siellä suurin osa nuorista on tatuoituja. Mitä se kertoo? Ai niin, eihän tatuoitu pysty ymmärtämään tätä...

      • azyzz

        Ymmärrän pointtisi. Tarkoitin vain sitä että ei jokainen tatuoitu sellainen ole.


      • suuriparadoksi

        Jos joku tatuoimaton on älykäs ei se tee kaikista tyhjäihoista älykkäitä. Katso...vaikka minne.
        Ja tätähän et osaa ymmärtää.


      • azyzz
        suuriparadoksi kirjoitti:

        Jos joku tatuoimaton on älykäs ei se tee kaikista tyhjäihoista älykkäitä. Katso...vaikka minne.
        Ja tätähän et osaa ymmärtää.

        Näimpä!


    • Annis1

      Azyzzilta loistava avaus - itsekin yritin tätä taannoin ja koetin saada asiallista keskustelua aikaiseksi tatskavihaajien kanssa, tuloksetta.

      Itse haluaisin kuulla perusteltuja faktoja ja mielipiteitä siitä miksi jonkun ihmisen tatuonnit ovat joltain muulta pois siinä määrin paljon, että siitä oikein vaivautuu internetin keskustelupalstalle natisemaan.

      Gabrielmikaelinkaan väittämät eivät oikein kestä päivänvaloa. Lukio-asiasta ehkä olen samaa mieltä mutta kyllä kai tatuointikulttuuri Suomeen kuuluu siinä missä mikä tahansa muukin taidemuoto - no, ehkä nuolenkärkipiirustuksia lukuunottamatta. Ja onko keskioluträkälässä kaikki ihmiset sitten epä-älykkäitä...en oikein allekirjoita tuotakaan. Missä ovat perustelut tai todisteet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe