Mies räyhää miltei aina

hatkojaharkitseva

Kannattaskohan lähteeä omille teille, koska en vaan taida kestää enää huutavaa miestä. Jos kysyn "mitä?" jos en siis kuule, mies rupeaa huutamaan. Olen kyllä sanononut monesti että on outoa jutella ihmisetne kanssa jotka eivä huuda tai räyhää, kuten mies jatkuasti tekee. Hän vain sanoo siihen et eti uusi mies!? En ole kuulosairas, mutta mies itse mutisee joskus epäselvästi.
Mies on jo yli 50-vuotias, luulisi olevan enemmän hermoja tuossa iässä, mutta vaikuttaa että ikä vain vain pahentaa asioita. Ja vastaa vain että eti uusi mies. Kumminkin on pillittämässä jos lähden. Tekee itsestään marttyyria vaikka itse aiheuttaa riitoja, ja tietysti laittaa ne minun syyksi. Jonkinasteinen narsistikin hän on. Mitenkähän pärjään sitten jos/kun olen vanha enkä oikeasti kuule..Ankealta vaikuttaa..

4

373

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käkäti-käkäti-käkäti

      Mun vanhin sisko on just saman lainen! Ollut vaan aina, ja aina vaan pahenee.
      Hänellä on hyvä kiltti mies joka yrittää niin olla siipiämyöten, mutta saa vain koko ajan julmia mulkaisuja ja sitä huutoa huutoa räyhäämistä...
      Minulla jo ottaa niin pannuun etten jaksa häntä yhtään, vaikka ei minulle huudakaan.
      Vain miehelle ja lapsilleen. Koskaan ei ystävällistä puhetta.
      Meillä oli kotona saman laista. Äitimme huusi, naljaili, vihjaili rumasti, koko ajan isälle. Isä kehitti taidon olla kuulematta. Vaipui omaan maailmaansa. Mutta helppoa ei hänellä takuulla ollut. Ja just tuollainen liian kiltti mies. Onneksi on kuollut, pääsi kuulemasta.
      En tajua että joku jää sellaiseen liittoon. Itse en kuuntelisi hetkeäkään!

    • oppeliini1

      Vaatiiko uskontosi, sukusi tai lukjoille tuntematon syy sinua elämän tuon tason ihmisen kanssa?
      Vai oletko itse huolelliseti ja harkiten valinnut hänet?

      Jos vastauksesi on jälkimmäinen, lukijoiden on vaikea ymmärtää miksi sinä valitat.
      Meidä suurin valttimme on valinnan vapaus. Oikein käytettynä siitä hyotyvät kaikki. Väärin käytettynä se repii kaiken hajalle.

      Ymmärrätkö?

    • nyt ei kiljukaulaa

      Tosi ikävää ett' on parisuhteessa jossa toinen vaan on se ukko Jumala.

      Minulla oli myös mies joka tuli nenän alle siis konkr. nenään kiinni ja alkoi kiljumaan.
      No ero siinä tuli eikä ole kaduttanut. Tuo on hallinta keino tuo jumalaton huuto toiselle.
      Osta kuulosuojaimet alkuun eiköhän tuo jotain siitä ymmärtäne?

    • Mietiskelijä

      Aloittajan mies on ristiriitaisessa iässä, alemmuuskompleksi vaivaa kun mahdollisesti miehiset voimat vähenevät. Saattaa miettiä juuri sitä että sinä löydät toisen ja on peloissaan. Vain huutamalla osaa ahdistustaan purkaa. Jos huutaminen on tullut nyt vasta, minä koettasin kestää jos hänestä tykkäisin. Jos taas on aina huutanut niin sitten ei sinusta välitä eikä sinua arvosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1288
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      824
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. 32
      645
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      578
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      486
    Aihe