Pikkupaku arkiautoksi ?

Fiksu paku ?

Yhtenä vaihtoehtona harkinnassa seuraavaa käytettyä autoa ostaeesa (nykyisen henkilöauton tilalle) on ollut jokin pikkupaku takaikkunoilla, joka voisi olla suunnilleen Ford S-Maxin kokoluokkaa. Toivottavaa olisi, että menisi ulkomailla h-autona moottoritiemaksut (?).

Mitkähän merkit ja mallit voisivat olla kannattavia harkittaviksi kun tavoitteena olisi mukavuudelta mahdollisimman suuri henkilöautomaisuus "kökkö-mobiiliuden" sijaan, sekä tekninen kestävyys ja huollettavuuden käytännöllisyys (ilman että tarvitsee purkaa puolta konehuoneesta päästäkseen johonkin osaa vaihtamaan kuten lienee mm. Vitossa).

Tosin ainakin osa noista pikkupakuista on melko rumia, hieman saapikkaan näköisiä. Tyyliltä Ford S-Max mielyttää, mutta se onkin sitten aivan eri auto. S-Maxin jos saisi kakispaikkaisena edullisempana pakuversiona hyvine eristysineen, niin selainen voisi olla kiinnostava versio.

Tuollainen pikkupaku tulisi tosin lisä-änieritää jotta sen saisi siltä osin mahdollismman mukavaksi (lieneekö kuinka suurta parannusta saatavissa), sillä alustarakenne, korin muoto, sivupeilit ja tiivisteetkin näyttelevät omaa rooliaan.

Sitten jos penkit eivät miellytä, niin etsisi vaikkapa jostakin kolariautosta jotkin 2 x Recarot tilalle jos vain sovitus-kiinnityskiskot saatavissa, sekä laittaisi jotkin siistit aluvanteet perus-rengaskoossa alle tai maksimissaan yhtä pykäää suurempina.

Tuollainen auto voisi toimia hätätapauksessa kesällä pitkässä reissussa vaikkapa teltan korvikkeena, vai riitääkö tavaratilan pituus(?).

Sitten on vielä avoin kysymys tuon autoluokan kolariturvallisuus henkilöautoihin verrattuna.

Ps. Saakohan tuollaisiisiin laitteisiin käyntiä ohjaamosta takaosaan?

2

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fiksu paku ?

      Ilmeisesti hieman liian pieni ideaani, mutta mikä ero alla olevilla autoilla on paitsi eri merkki nokalla ja jotkin muut pienet merkkien yksityiskohtien erot, sekä mahdollisesti merkkihuoltojen (laadun / maineen?) erot?

      "Citroen Nemo vs. Peugeot Bipper"

      - http://www.vanrental.co.uk/vanblog/archives/146

      Berlongo vs. Partner: http://kuvaton.com/u/ydw & http://kuvaton.com/u/yd4

      Onko henkilö- ja pakuvesioiden kesken muita konkreettisia erija kuin sisustus ja ikkunat? Onko sama alusta ja jouset se mukavuus)?

      Ohjaamot noissa on ihan mukavan, selkeän ja siistin näköisiä ja varsin henkilöautomaisia.

      - http://www.autoblog.com.uy/2012/02/los-nuevos-peugeot-partner-y-citroen.html

      Pakuversio saataisi olla edullisempi (käytetystä olis kysymys joka tapauksessa), mutta se pitäisi sitten hyvin äänieristää, paneloida ja mahdollisesti pinnoittaa siistiksi ja tämä toteuttaen niin, ettei väärällä metodilla luo tulevia ruosteongelmia.

      Tekisi tuollaisesta pakuversiosta kaksipaikkaisen Recaron mukavilla penkeillä ja takaosan siistiksi eristäen ja sisustaen, mutta ei siitä silti oikein tilapäiseksi teltaksi-retkiautoksikaan ole kun tavaratilan pituus rajoittaa.

      Sitten pykälää suurempana ollaankin jo Ford S-Max ja Ford Tourneo kategoriassa joista viimeksimanittukin alkaa sitten olla hinnoissaan ja samaan hintaluokkaan tulisi melko paljon muita erilaisia vaihtohetoja.

      - http://www.wintonsworld.com/ford-tourneo-connect-review/

      Hieman hankalaa tämä erilaisten hieman henkilöautomaisten pikkupaku-kompromissien haku ;-)

    • Anonyymi

      MB Citan, Rellu Kangoo, Opel Combo = Fiat Doblo, nykyisin Pösö ja sitikka samoja autoja. Noista kun valitsee sen pitemmän eli L2-mallin niin pääsee melkeimpä samoihin pituuksiin kuin VW Caddy maxi ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5131
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2792
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      34
      2629
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2418
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      22
      1660
    6. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1637
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1560
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1314
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      96
      1177
    10. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      9
      1154
    Aihe