Analyysi koripallosta urheiluna

Hyvin sanottu

"Tuohan ei ole urheilulaji ollenkaan vaan nk. epäurheilua. Se voittaa, joka on pisin, koska voi aina syötellä ja pussitella muiden käsien yläpuolelta.

Toki jos taitoero on aivan mahdottoman suuri, niin silloin ei välttämättä voita, mutta käytännössä voidaan katsoa ne pituusstatistiikat, niin pystyy kertomaan voittajan melkoisella varmuudella, jos pituuserot ovat suuria.

Neegridit ja mulatit ovat rotuja, joissa pituusvarianssia on huomattavasti metrisistä pygmeistä pitkälti yli kahden metrin.

Sehän on myytti, että neegridit tai mulatit osaisivat hypätä korkeammalle (white man can't jump -sanonta, virheellinen siis), koska meillä kun neandertalilaisten sukulaisina on enemmän voimaa kuin negrideillä, pystymme ponnistamaan korkeammalle (korkeushyppystatistiikat, vink, vink... tai kaikki mahdolliset voimailukilpailut).

Negridien ainoa etu on tuon pituusvarianssin lisäksi luustoltaan kevyet jalat nilkoista ja jalkateristä, mikä mahdollistaa nopeamman juoksemisen, ja juoksussa pienemmän energiankulutuksen (neandertalilaiset eivät juuri juosseet, ja ei-negrideillähän on muutama prosentti neandertalilaisgeenejä, toisin kuin negrideillä). "

6

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pituus ei ratkaise

      Serbian koripallojoukkueen keskipituus on 204 cm.

      Ihan sattumalta ovat noin pitkiä... Voisivat yhtä hyvin olla 180-senttisiäkin...

      Ratkaisevaa on tekninen taituruus, fyysinen kestävyys, strategia, motivaatio...

    • pyhh

      Jostain Pulujengistä nyt hypetetty vai oliko susi no susi kuvais paremmin kun tais jopa 1 voitto tulla, Naisten peli samaten kuin lentopalloki.

    • Futarit vittuun täält

      EI HELVETTI
      Mitä paskaa ihmiset kirjottaa tänne!! Tottakai pituudesta on jonkin verra hyötyy mut ei se ratkase kaikkee. Tekniset taidot kuten pallonkäsittelu ja heittotekniikka. Jos asia olisi näin niin aina se joukkue jossa olisi pisin pelaaja voittaisi. Saatana iha varmaa joku vitun futis pelaaja kirjottanu tän, joka ei tiiä lajist paskaakaan!

      • jääkiekko hullu

        käykää ite kattoo pari peliä niin huomaatte takamiesten johtavan peliä eikä pituudella ole väliä.eli monenlaista pelaajaa tarvii,sama amerikkalaisessa jalkapallossa,erilaisia pelaalia tarvitaan eri paikoille.loistavaa urheilua molemmat


    • Dockery

      Näyttää siltä, että koripallossa voittaa, jos lyö vastustajan parhaan pelaajan päähän (tilanteessa 14-14) niin, että tämä joutuu lähtemään sairaalaan paikattavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2794
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2057
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      50
      1812
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1766
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1501
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1214
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1070
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1029
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      196
      1010
    Aihe