Vaijerin voitelulaite

nimimerkki10

13

1795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näkyy läpi, huh

      Ei toimi fillarissa. Toimii kaikissa muissa vaijereissa maailman päällä, mutta ei juuri fillareissa. Vaikka sama vaijeri olisi mopoissa, ruohonleikkureissa ja fillareissa, niin fillareissa tolla ei voi rasvata, mutta mopoissa ja ruohonleikkureissa voi.

      Typerä mainostaa ja kehua jotain omasta mielestään näppärää laitetta noin, ikään kuin kysymällä siintä jotain linkin kera, todella typerää ja läpinäkyvää.

    • nimimerkki10

      Ei mulla oo tota härveliä ja siks mun piti kysyäkin. Yuotubesta löysin kyllä jo käyttövideoita, mutta kaikki oli johonkin moottoripyörän tmv. vaijereihin.

      Hyvä sentään että sinä, varsinainen typerys, kerroit että ei kannata tota ostaa vaikka halpa onkin. Biltsussa oli vielä halvempikin, mutta jääköön sinne jos ei kerran toimi. Näytti vaan niin näppärältä.

      Jos joku on ton edellisen kanssa eri mieltä, ni kertokoot. Sitten harkitaan uudestaan.

    • www1

      Vaijeria ei tarvitse öljytä eikä rasvata. Öljyt ja varsinkin rasvat keräävät likaa joka aiheuttaa takeltelua. Edellämainitun huomaa varsinkin ekoilla pakkasilla kun öljyhiekka mönjä pamahtaa jäähän siellä vaijerinkuoressa.

      Vaijerin voi asentaa ihan sellaisenaan ilman mitään öljyjä tai vielä vähemmän rasvoja. Vaijerin pinta on sileä ja se luistaa vaijerikuoressa(ehjässä)ihan ilman voitelua.

      On hyvä tarkastaa vaijerikuorien kunto ja puhtaus aina välillä. Huonot vaijerikuoret ja rispaantunut vaijeri aiheuttavat ongelmia.

    • nimimerkki10

      Tuossa onkin joku muu joka haukkuu valopääksi ja kirjoittaa jostain syystä samasta asiasta samalla nimimerkillä kuin minä, alkuperäinen kysyjä.

      Meinasinkin aloittaa uuden aiheen voitelusta, kun toi yks alko asiattomaks (ilmoitettu ylläpidolle).

      Mun tapauksessa vaijereita oli oikeastaan pakko voidella kun oli niin jäykät. Oon googletellu hyviä voiteluaineita ja monessa paikassa sanottiin että jos on muovisisus, niin öljyt turvottaa sen pilalle. Sitten sanotiin että teflon olisi hyvää ja parhaimpana pidetään silikonia. Aseöljyä nyt ruuttasin ja pääosin tuli käsille. Siks kysyin tosta härvelistä. Nyt tein niin että laitoin öljypillin ihan kuoren kanssa päittäin ja puristin käsipaperin palalla liitoksen niin tiiviiks kun sain.

      Joko oon pilannu vaijerit alunperin joskus voitelemalla ja siitä ei nyt pääse eroon, tai sitten ne oikeasti mulla tarvii voitelua.

      • www1

        Se voitelu auttaa hetken ja sitten on taas sama tilanne. Kesäfillariin laitoin ihan vaan uudet kuoret ja vaijerin, hyvin pelannut ilman öljyjä.

        Kannattaa katsoa niiden kuorten kunto. Jos se päällystevinyyli on rikki niin se metallipunos siellä sisällä ruostuu ja vaijeri ei liiku enää niin hyvin.


      • Täällä on välillä sellainen häirikkö, joka "lainailee" toisten nimimerkkejä. Ei kannata ottaa nokkiinsa asiasta, poistelen niitä viestejä kun huomaan.

        Jostain syystä nykyään ilmoitukset asiattomista viesteistä eivät enää näy luotsille, vaan ne menevät vain ylläpidolle.

        Silikonipohjaisia voiteluaineita käytetään paljon muoviosien kanssa. Muistaakseni Shimanolla (?) jopa on/oli sellaisia vaijerinkuoria, jotka on täytetty silikonirasvalla valmiiksi.


    • nimimerkki10

      Kiitoksia vaan! Ja kiitoksia asiallisille vastaajille.

      Päälyste näyttäisi ehjältä eikä toisesta päästä tullut öljy ollut minkään väristä, eli sisus aika puhdas?..

      • www1

        Se öljy ei taida hirveästi sitä töhnää sieltä liottaa kun se on junttaantunut sinne punokseen, pitäisi jollain rassin tapaisella saada putsailtua.

        Kokeile ihan uudella vaijerilla. Siellä ei tarvitse olla kuin yksi rikkinäinen säie hankaamassa kuorta vasten niin se vaihteisto alkaa oireilemaan.


    • nimimerkki10

      Itse asiassa jarruista kyse :)

      Ja toimii taas jonkun aikaa hyvin kun just voitelin. Pitää sitten miettiä uudestaan kun taas alkaa tahmaamaan.

    • Anonyymi00011

      Kun ostin Helkama Kulkurikympin v.1978, ostin myös vaijerinvoitelulaitteen, jossa kiristettiin kuoren reiän kohdalle ja mukana pieni "lääkeruisku". Sillä painoin koneöljyä ja vaijerit toimii vieläkin. Voitelulaitteesta en tiedä, minne hävinnyt. Mutta ihan tavallista moottoriöljyä/koneöljyä laitoin. Ja siihen aikaan vaijereita oli monisäikeisiä. 60-luvulla PappaTunturissa oli paljon vaijereita ja kaikki monisäikeisiä, mutta ei ollut voitelulaitteita. Niinpä niitä vaijereita joutui yhtenään ostamaan, kun säie meni poikki ja jumitti heti vaijerin.
      Vaihde-polkupyörissähän on yksisäikeisiä vaijereita, jotka sekä vetää että työntää (monisäikeinenhän ei voi työntää), esim. vaihdevaijeri.
      Onko vaijerit ja voiteluöljyt muttuneet, kun netissä kirjoitellaan jostain silikonispraysta? Onko jotkut voiteluaineet parempia pakkasessa, silikonivoiteluaineet vai?

      • Anonyymi00012

        Joo. Vaseliinia tääl meil päin ruukataan käyttää.


    • Anonyymi00013

      On kuulemma sellaisia vaijereita, joissa on valmiina jokin teflonaine vaijerin pinnassa. Voisi kuvitella, että ohut kerros jotakin vastaavaa ainetta voisi laittaa myös muihin vaijereihin.

    • Anonyymi00014

      Vaseliinia vaijereihin, tummelia meijereihin :)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      92
      1489
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      391
      885
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      160
      870
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe