Minä kahvakuulailen joskus kotona, minulla on yksi netistä kopsattu ohjelma ja yksi cd, joka tuli kahvakuulan mukana. Ohjelmat ovat kovin erilaiset, toisessa on 6 liikettä ja toisessa 24. Kannattaisiko näitä tehdä vuoron perään, vuoroviikoin vai kuinka? Jotenkin ne menevät helposti, eli pitäisi ostaa isompi kuula? Vai vaihteletteko te muut kuulaa liikkeen mukaan? Minä teen molemmissa samalla kaikki. Minulla on 6 kg ja 10kg kuulat.
Kahvakuula
2
111
Vastaukset
- 12+16
Riippuu mitkä liikkeet on kyseessä...
Omistan vain 12kg:n kuulan itse ja teen sillä kaikki liikkeet aikasarjoina. Kun sarja alkaa tuntua kevyeltä, lisään aikaa tai lyhennän sarjataukoja. - 1+1
Perusheilautukseen voi ottaa niin ison kuulan, kuin jaksaa kannatella ja saa jotenkin liikkeelle. Rinnalleveto voi vaatia vähän pienempää. Päänylikierto ja muut kierrot voivat vaatia edelleen painon pienentämistä. Minulle tempaus on sellainen, että käytän aika varovaista painoa.
Käytäntö kuitenkin menee sen mukaan, mitä kuulia on käytettävissä. On hyvä jos on käytössä edes yksi kuula, joka tarjoaa sopivasti haastetta.
Kannattaa vaihdella ohjelmaa, ja on hyvä että olet keksinyt kaksi täysin erilaista ohjelmaa, vaihtele niitä joko peräkkäisiä harjoituksia vaihtamalla tai sitten vuoroviikoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1102483- 842181
- 561707
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai601683- 1551590
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461496Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1541481- 1161236
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket271197Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261196