Gallup: Mistä merkeistä tietää että suhde on lopuillaan

Sekaisin oleva mies

Voisiko lukijat kirjoittaa mistä oikein tietää tai mistä voi arvata/tajuta/huomata koska suhde alkaa olla loppu suoralla.

Oma kertomukseni on pitkä joten en tylsistytä ketään sillä mutta tarvitsen neuvoja koska minulla on vasta ensimmäinen tyttöystävä ja ensimmäinen seurustelu suhde menossa ja en haluaisi tätä naista karkuun päästää koska rakastan häntä valtavasti. Olen itse 23 vuotias ja seurustelussa aloittelija.

Kiitos näin etu käteen.

7

1994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sarde*

      Merkkien tulkitsemisen sijaan kannattaa vaikka jutella sen kumppanin kanssa ihan suoraan :>

      • sekaisin oleva mies

        Kiitos vinkistä olen kaksi kertaa yrittänyt kysyä missä vika tai mikä on, onko kaikki hyvin ????????

        Aina saan vastaukseksi on huokauksen kera tai keksiii jonkun vastauksen en tiedä keksiikö vai onko totta vaikka yrittäisin jatkaa keskustelua niin hän suuttuu tai keksii muun aiheen. Sanoo rakastavansa todella paljon eikä halua minua menettää ikinä. Olen kuulemma hänen elämänsä mies??????????


    • pete

      Kun tuon kysymyksen parissa olet, niin silloin jo itsekin tajuat, ettei kaikki voi olla kunnossa.

      Huomioi ja osoita mielenkiintoa, niihinkin arkisiin juttuihin. Ja muista puhua ja ennenkaikkea kuunnella. Tunteitasi et saa lukita piiloon, siten vaan pahennat tilannetta. Suhteessa on voitava olla iloja ja suruja.

      Itse noissa mokasin ja perhe on valumassa tavoittamattomiin.

    • Harmony2

      Olen myös omassa suhteessani hieman tuuliajolla tällä hetkellä, niin katkeraa kuin sitä itselle onkin myöntää. Huomaan aina päätyväni näitä juttuja pohtiessani siihen, miten mies on niin erilainen kuin minä. Se on järki-ihminen, insinööri. Minä taas tunteiden varassa killutteleva sekopää. Tilanne tuntuu joskus kerrassaan kestämättömältä, kun ottaa vielä huomioon, että eletään kaukosuhteessa. Minähän siinä useimmiten olen helisemässä. Tuntuu vaan, ettei mies sitten rakastakaan, kun ei itse samalla lailla kaipaa perään...

      Hän kyllä huomaa joka kerta, kun minä painiskelen näiden ajatusten kanssa. On aika hädissään, kun olen hetken kovin hiljaa, en puhu tai muuten haikailen omissa maailmoissani. Totuus on, että tekisi mieli kirkua: "RAKASTA MINUA LUJAA, RAKASTA MINUA NIIN ETTET KOSKAAN!" Mutta tiedän, ettei hän ole sellainen ihminen. Ainakaan minun kanssani. Yritän vaan hyväksyä meidät tällaisena kuin nyt olemme, sillä kaikin puolin muuten hän on kunnollinen mies.

      Keskustella tällaisista kai pitäisi, mutta miten muuttaa toista ihmistä sellaiseksi, mitä hän ei oikeasti ole?? Jos siitä aletaan jankkaamaan, tulee molemmille vaan huono olo, suhteelle saman tien myös. Kokeiltu on, eikä hän ymmärrä näitä juttuja.

      Kullakin ongelmansa. Ehkä tyttöäsi sitten painaa jokin teitä koskeva asia. Pelkkä kysyminen ei aina riitä, joskus se vastaus/totuus/ongelma pitää repiä esiin sisuskaluista, luuytimistä.

      Osoita hänelle, että välität, OIKEASTI.

      • miesjokuvaan

        Itse olen samanlaisessa tilanteessa, minä se tunteellisempi osapuoli.
        Alkuperäiselle kirjoittajalle: suhde on lopussa kun sovitte niin, ei kannata aikaisemmin toimia niinkuin se olisi loppunut koska toisen mielestä tilanne ei välttämättä ole niin. Se että toinen ei välttämättä muutaman ensikuukauden jälkeen olekaaan samanlainen huumaantunut kuin alussa ei ole rakkauden loppua, toisen minä tulee vain esiin arjessa. Rakkaus on muutakin kuin sanojen toistoa, enemmän sitä mitä haluaa toisen kanssa ja edestä yrittää. Ei minulla muuta vinkkiä ole kuin elä hetkessä, jätä analysoinnit vähemmälle (ja älä niitä välttämättä jaa aina naisesi kanssa vaan esim. kaverien) ja anna elämän tuoda mitä se tuo...


      • Mie

        Itselläni on hieman samanlainen tilanne.. Tuntuu hirveän pahalta koska hän ei huomaa asioita joita kaipaan. Ehkä olen liian huomionkipeä tai sitten en..


    • sameone

      "Kaverille" alkaa tulla kiireitä; "pitää tehdä sitä tai tuota, ei jaksa, on menoja, työmatka venyykin puolituntia pidemmäksi kuin ennen tms :D", eli kaikkea hupaisaa seli-seliä, mikä tietenkin menee läpi :O
      Hellittely (-sanat) ja jutteleminen vaisua ym.ym.

      Eiköhän noilla ainakin alkuun pääse, mutta jos menet "ihmettelemään" moista, saat todennäköisesti kuulla olevasi riippuvainen tai epäluuloinen :) Siinä onkin sitten hyvää "syy" sanoa suhde poikki :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7896
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      448
      2170
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2082
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1658
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1221
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1197
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1067
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      828
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      712
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      710
    Aihe