Ministeri Räty haluaa leikata työsuojelua!

Räty leikkaamassa!!

Ministeri Räty haluaa leikata kuntoutusta

Räty tähtää nyt turhien normien purkamiseen. Hän lupasi kesällä Ylen A-Studion haastattelussa perustaa kaksi työryhmää etsimään omalta tontiltaan perattavaa. Rädyn ennuste on, että niitä löytyy ainakin työsuojelun, vakuutusten ja kuntoutuksen kentiltä.

Kela on vakuutustoimisto myös, sieltäkö?
Päihde ja mielenterveyskuntoutus uhattuna, sekä työntekijöiden terveys, jos työsuojelusta leikataan.

2

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nälkäkurkiainen

      Asioita voidaan tarkastella uudelleen. Tällöin on tosin tiedettävä miksi aiemmat asiat on tehty siten, kun ne ovat? Sekä se onko toimintaympäristössä tapahtunut jotain sellaista, joka vaatii uutta suhtautumista asioihin?

      Kaikenkaikkiaan huoli työsuojessa tapahtuvista muutoksista on aiheellista. Mutta onko se sitä tässä kyseisessä tapauksessa on vaikea sanoa?

      Toivottavasti huolesi aihe ihmisten heikkenevästä työturvallisuudesta ei toteudu.

    • gerbera

      Työsuojelusta voi huoletta leikata osoitteesta aluehallintovirasto, jossa on osaamattomia tarkastajia. Koko laitos on turha ainakin kun on kyse henkisestä työsuojelusta.

      Työnantaja lähettää tarkastajalle työturvallisuuslain printattuna ja väittää, että näin meillä on toimittu. Tarkastaja vastaa, että ei ole syytä ryhtyä tarkastustoimiin. Näin avi menettelee henkisen väkivallan tapauksissa. Tutkimuspyynnön esittäjä ihmettelee kummallista päätöstä ja esittää todistusaineiston, jolla työnantajan väittämät voidaan osoittaa valheeksi. Tarkastaja vastaa, että hänen tehtäväänsä ei kuulu todistusaineiston luku ja sen arvioiminen onko työnantaja hänelle valehdellut.

      Avi on turha laitos. Siellä saa palkan siitä, että heittäytyy idiootiksi. Avi tulee poistaa tarpeettomana ja laittaa tarkastajat oikeisiin töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1879
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      162
      1844
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      364
      1646
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1247
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1199
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1081
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1032
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      991
    Aihe