Mitenkäs ylityökorvaukset lasketaan kun iltalisät alkaa rullaamaan 16 eteenpäin. Pitäisikö ylityökorvaus maksaa peruspalkka lisä * 50/100% Vai peruspalkka*50/100%. Meillä menee jälkimmäisen mukaan ja alkoi mietityttämään onko tämä oikein.
Ylityöt ja lisät
sabaton1
42368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Samaan kysyttäköön, että mikäli olen normaalisti iltavuorossa 16 eteenpäin ja tulenkin töihin aikasemmin. Niin onko nämä normaalia vuoroa ennen tehdyt tunnit ylityötä vai 8 tunnin jälkeen tulevat ?
Ylitöistä pitää sopia aina esimiehen kanssa. Jos tulet töihin tuntia aikaisemmin ennen virallisen työajan alkamista, se on vapaaehtoista työskentelyä. Jos taas olette sopineet, että teet esim. 9 tuntia 8 tunnin sijaan, voidaan tuo yksi tunti laskea ylityötunniksi, ellet sitten tasaa sitä niin, että teet jonkun lyhyemmän päivän eli siis 7 tunnin päivän. Tällöin ei puhutakaan enää ylitöistä vaan tunnit tasataan tietyn ajanjakson aikana.
Ne ylityöt josta siis maksetaan sovitaan etukäteen pomon kanssa.
Ylityökorvaus maksetaan keskituntiansion mukaan,siellä no otettu huomioon vuorolisät sekä työajan lyhennys korvaus.Kannattas varmaan tutustua alan työehtosopimukseen ja lukea aika ajoin muistin virkistämämikseksi.Keskituntiansio on myös sairausajan palkan maksu peruste.
Sillä miten se KTA lasketaan ei ole merkitystä ylityökorvausten ja mahdollisten lisien maksuun.
Tietenkin ylitöissä maksetaan ensin perustuntipalkka ja sen päälle 50/100% ylityökorotukset. Riippuu sitten alan omasta TES:stä miten vuorokorvaukset maksetaan, jos niitä ylitöissä maksetaan.
Sillä miten ylityötunit määritellään ei oikeastaan ole merkitystä, eli onko esim. 10 tunnin päivästä ensimmäiset kaksi vai viimeinset kaksi ylitöitä, samalla tavalla niistä maksetaan. Yleensä lähdetään siitä, että oman vuoron ylittävät tunnit ovat ylitöitä, eli jos tulee 2 tuntia ennen oman vuoron alkua ylitöihin ovat ne ennen omaa vuoroa tehdyt tunnit ylitöitä.
Erikseen sovittaessa voidaan perustuntipalkka antaa 1:1 palkallisena vapaana, ja tällöin maksetaan ylitöistä vain korotukset mahdollisine vuorolisineen.