Mitenkäs ylityökorvaukset lasketaan kun iltalisät alkaa rullaamaan 16 eteenpäin. Pitäisikö ylityökorvaus maksaa peruspalkka lisä * 50/100% Vai peruspalkka*50/100%. Meillä menee jälkimmäisen mukaan ja alkoi mietityttämään onko tämä oikein.
Ylityöt ja lisät
4
2129
Vastaukset
- sabaton1
Samaan kysyttäköön, että mikäli olen normaalisti iltavuorossa 16 eteenpäin ja tulenkin töihin aikasemmin. Niin onko nämä normaalia vuoroa ennen tehdyt tunnit ylityötä vai 8 tunnin jälkeen tulevat ?
- Basata
Ylitöistä pitää sopia aina esimiehen kanssa. Jos tulet töihin tuntia aikaisemmin ennen virallisen työajan alkamista, se on vapaaehtoista työskentelyä. Jos taas olette sopineet, että teet esim. 9 tuntia 8 tunnin sijaan, voidaan tuo yksi tunti laskea ylityötunniksi, ellet sitten tasaa sitä niin, että teet jonkun lyhyemmän päivän eli siis 7 tunnin päivän. Tällöin ei puhutakaan enää ylitöistä vaan tunnit tasataan tietyn ajanjakson aikana.
Ne ylityöt josta siis maksetaan sovitaan etukäteen pomon kanssa.
- minävaan
Ylityökorvaus maksetaan keskituntiansion mukaan,siellä no otettu huomioon vuorolisät sekä työajan lyhennys korvaus.Kannattas varmaan tutustua alan työehtosopimukseen ja lukea aika ajoin muistin virkistämämikseksi.Keskituntiansio on myös sairausajan palkan maksu peruste.
- 17 + 15 = ?
Sillä miten se KTA lasketaan ei ole merkitystä ylityökorvausten ja mahdollisten lisien maksuun.
Tietenkin ylitöissä maksetaan ensin perustuntipalkka ja sen päälle 50/100% ylityökorotukset. Riippuu sitten alan omasta TES:stä miten vuorokorvaukset maksetaan, jos niitä ylitöissä maksetaan.
Sillä miten ylityötunit määritellään ei oikeastaan ole merkitystä, eli onko esim. 10 tunnin päivästä ensimmäiset kaksi vai viimeinset kaksi ylitöitä, samalla tavalla niistä maksetaan. Yleensä lähdetään siitä, että oman vuoron ylittävät tunnit ovat ylitöitä, eli jos tulee 2 tuntia ennen oman vuoron alkua ylitöihin ovat ne ennen omaa vuoroa tehdyt tunnit ylitöitä.
Erikseen sovittaessa voidaan perustuntipalkka antaa 1:1 palkallisena vapaana, ja tällöin maksetaan ylitöistä vain korotukset mahdollisine vuorolisineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674034Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161526
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891474Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521316
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981229- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078