Ylityöt ja lisät

sabaton1

Mitenkäs ylityökorvaukset lasketaan kun iltalisät alkaa rullaamaan 16 eteenpäin. Pitäisikö ylityökorvaus maksaa peruspalkka lisä * 50/100% Vai peruspalkka*50/100%. Meillä menee jälkimmäisen mukaan ja alkoi mietityttämään onko tämä oikein.

4

2368

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sabaton1

      Samaan kysyttäköön, että mikäli olen normaalisti iltavuorossa 16 eteenpäin ja tulenkin töihin aikasemmin. Niin onko nämä normaalia vuoroa ennen tehdyt tunnit ylityötä vai 8 tunnin jälkeen tulevat ?

      • Basata

        Ylitöistä pitää sopia aina esimiehen kanssa. Jos tulet töihin tuntia aikaisemmin ennen virallisen työajan alkamista, se on vapaaehtoista työskentelyä. Jos taas olette sopineet, että teet esim. 9 tuntia 8 tunnin sijaan, voidaan tuo yksi tunti laskea ylityötunniksi, ellet sitten tasaa sitä niin, että teet jonkun lyhyemmän päivän eli siis 7 tunnin päivän. Tällöin ei puhutakaan enää ylitöistä vaan tunnit tasataan tietyn ajanjakson aikana.

        Ne ylityöt josta siis maksetaan sovitaan etukäteen pomon kanssa.


    • minävaan

      Ylityökorvaus maksetaan keskituntiansion mukaan,siellä no otettu huomioon vuorolisät sekä työajan lyhennys korvaus.Kannattas varmaan tutustua alan työehtosopimukseen ja lukea aika ajoin muistin virkistämämikseksi.Keskituntiansio on myös sairausajan palkan maksu peruste.

      • 17 + 15 = ?

        Sillä miten se KTA lasketaan ei ole merkitystä ylityökorvausten ja mahdollisten lisien maksuun.

        Tietenkin ylitöissä maksetaan ensin perustuntipalkka ja sen päälle 50/100% ylityökorotukset. Riippuu sitten alan omasta TES:stä miten vuorokorvaukset maksetaan, jos niitä ylitöissä maksetaan.

        Sillä miten ylityötunit määritellään ei oikeastaan ole merkitystä, eli onko esim. 10 tunnin päivästä ensimmäiset kaksi vai viimeinset kaksi ylitöitä, samalla tavalla niistä maksetaan. Yleensä lähdetään siitä, että oman vuoron ylittävät tunnit ovat ylitöitä, eli jos tulee 2 tuntia ennen oman vuoron alkua ylitöihin ovat ne ennen omaa vuoroa tehdyt tunnit ylitöitä.

        Erikseen sovittaessa voidaan perustuntipalkka antaa 1:1 palkallisena vapaana, ja tällöin maksetaan ylitöistä vain korotukset mahdollisine vuorolisineen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      67
      1061
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      1011
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      869
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      856
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      743
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      662
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      646
    8. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      642
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      631
    10. 42
      629
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      626
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      584
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      125
      568
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      528
    15. 52
      527
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      15
      426
    Aihe