Ylityöt ja lisät

sabaton1

Mitenkäs ylityökorvaukset lasketaan kun iltalisät alkaa rullaamaan 16 eteenpäin. Pitäisikö ylityökorvaus maksaa peruspalkka lisä * 50/100% Vai peruspalkka*50/100%. Meillä menee jälkimmäisen mukaan ja alkoi mietityttämään onko tämä oikein.

4

2364

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sabaton1

      Samaan kysyttäköön, että mikäli olen normaalisti iltavuorossa 16 eteenpäin ja tulenkin töihin aikasemmin. Niin onko nämä normaalia vuoroa ennen tehdyt tunnit ylityötä vai 8 tunnin jälkeen tulevat ?

      • Basata

        Ylitöistä pitää sopia aina esimiehen kanssa. Jos tulet töihin tuntia aikaisemmin ennen virallisen työajan alkamista, se on vapaaehtoista työskentelyä. Jos taas olette sopineet, että teet esim. 9 tuntia 8 tunnin sijaan, voidaan tuo yksi tunti laskea ylityötunniksi, ellet sitten tasaa sitä niin, että teet jonkun lyhyemmän päivän eli siis 7 tunnin päivän. Tällöin ei puhutakaan enää ylitöistä vaan tunnit tasataan tietyn ajanjakson aikana.

        Ne ylityöt josta siis maksetaan sovitaan etukäteen pomon kanssa.


    • minävaan

      Ylityökorvaus maksetaan keskituntiansion mukaan,siellä no otettu huomioon vuorolisät sekä työajan lyhennys korvaus.Kannattas varmaan tutustua alan työehtosopimukseen ja lukea aika ajoin muistin virkistämämikseksi.Keskituntiansio on myös sairausajan palkan maksu peruste.

      • 17 + 15 = ?

        Sillä miten se KTA lasketaan ei ole merkitystä ylityökorvausten ja mahdollisten lisien maksuun.

        Tietenkin ylitöissä maksetaan ensin perustuntipalkka ja sen päälle 50/100% ylityökorotukset. Riippuu sitten alan omasta TES:stä miten vuorokorvaukset maksetaan, jos niitä ylitöissä maksetaan.

        Sillä miten ylityötunit määritellään ei oikeastaan ole merkitystä, eli onko esim. 10 tunnin päivästä ensimmäiset kaksi vai viimeinset kaksi ylitöitä, samalla tavalla niistä maksetaan. Yleensä lähdetään siitä, että oman vuoron ylittävät tunnit ovat ylitöitä, eli jos tulee 2 tuntia ennen oman vuoron alkua ylitöihin ovat ne ennen omaa vuoroa tehdyt tunnit ylitöitä.

        Erikseen sovittaessa voidaan perustuntipalkka antaa 1:1 palkallisena vapaana, ja tällöin maksetaan ylitöistä vain korotukset mahdollisine vuorolisineen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1566
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      967
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      374
      966
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      914
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      841
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      623
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      165
      594
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      588
    Aihe