Kymmenen vuotta sitten tilanne kotonani kriisiytyi. Isäni oli jo pitkään ollut erittäin kontroloiva, mutta kun tulin teini-ikään hänestä tuli fyysisestikin väkivaltainen.
Tämä kärjistyi eräänä iltana ja isäni pahoinpiteli minut tavallista pahemmin ja veljeni piti ajaa minut sairaalaan. Sairaalassa minut kuvattiin ja minua kuvattiin. Olin itse sen verran sekavassa tilassa, että olin kaiketi suostunut nostamaan syytteet vaikka itse en sitä muistakaan tehneeni. Koska olin ala-ikäinen, juttu meni yleiselle syyttäjälle, enkä voinut pysäyttää prosessia.
Tämän jälkeen en enää uskaltanut palata kotiin. Seuraavan kerran näin isäni vasta oikeudessa. Korvauksia en vaatinut, mutta hänet tuomittiin ja hän sai sakot. Sen jälkeen emme ole nähneet.
Isäni laittoi ensin säännöllisin väliajoin (n. 3 kertaa vuodessa) minulle viestejä. Tuli syntymäpäivä-onnitteluja ja jouluisin hän laittaa aina viestin. Koskaan en ole vastannut ja lopulta viestit lakkasivat.
Nyt hän on löytänyt minut facebookista vaikka olen siellä väärällä nimellä. Hän laittoi minulle viestin, että häntä raastaa meidän puhumattomuutemme ja hän haluaisi kovasti tavata ja selvittää välimme.
Haluaisin nähdä hänet, mutta samalla pelkään mitä siinä kävisi. En haluaisi hänen näkevän minua. Pelkään myös, että hän kantaa yhä kaunaa tuomiostaan.
Kaikesta huolimatta kaipaan sitä, että minulla olisi perhe. Tuntuu myös, että velvollisuuteni tyttärenä on antaa anteeksi kymmenen vuotta sitten tapahtuneet asiat. Isäni työ on hyvin vaativaa ja henkisesti raskasta ja uskon, että se vaikutti hänen agressiiviseen käyttäytymiseensä.
Ja silti. Minulla on arpia, jotka ovat hänen aiheuttamiaan. Joudun jatkuvasti valehtelemaan niistä, jos joku niistä kysyy. Arvet muistuttavat minua joka päivä kaikesta ikävästä, vaikka hyviäkin muistoja minulla on lapsuudesta ja isästäni.
Tämä kaikki on minulle erittäin hämmentävää, enkä tiedä miten toimia. Olisiko minun jo aika antaa anteeksi, niin että me molemmat voisimme siirtyä eteenpäin?
Antaako anteeksi?
väsynyt tähän
1
252
Vastaukset
- yksijoka jäi isättömäksi
Keskustele ensin vaikka siellä fb:ssa tapahtuneesta. Tapaa sitten isääsi jossain yleisellä paikalla. Ota joku sukulainen mukaan. Käsitelkää asiaa, mutta älä mene niihin tilanteisiin, missä isäsi voi olla humalassa.
varmaan isäsi katuu sitä, mitä on tapahtunut. Haluaa hyvittää sinulle.
Anna anteeksi ja katso, mitä tapahtuu tulevaisuudessa.
älä anna hänen kontrolloida elämääsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site946090Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto545060SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost83558Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143100SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat522169Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val111522