Jogurtti puhdistuksena ?

Onko siinä mitään perää että jogurtti (maustamaton) neutralisoisi ihoa ja poistaisi rasvaisuuden? Jostakin joskus näin luin tai kuulin. Vai onko vaarana että tukkii ihon?
163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jogurtti on hapanta, joten siinä mielessä voi sopia puhdistukseen yhtä lailla kuin joku hapan pesuneste, mutta ihan herkkäihoiselle en suosittelisi. Rasvoittumiseen (jos sitä tarkoitit) tuskin on vaikutusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yoghurtt kirjoitti:

Onko siinä mitään perää että jogurtti (maustamaton) neutralisoisi ihoa ja poistaisi rasvaisuuden? Jostakin joskus näin luin tai kuulin. Vai onko vaarana että tukkii ihon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu