Onko klooria enää?

Eikös nykyisin käytetä otsonipuhdistusta? Onko klooria käytössä silti vielä jossain?
51124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Taitaa se kloori vielä valtaosassa suomalaisissa uimahalleissa ja kylpylöissä olla puhdistusaineena. Tosin suodatusmenetelmien kehityttyä on kloorin määrää voitu laskea uimavedessä. Uusimmissa laitoksissa kuten Mäkelänrinteellä taitaa jo olla otsonipuhdistus.
Vauvauintia edeltävinä päivinä vedesssä on klooria niin paljon, että se tuntuu kiehuvan. Ja kyllä sen jälkeen ihokin kutiaa melkoisesti.

Äänestä
  • mäkelänrinteessä lämminvesialtaissa otsonipuhdistus kloorin lisänä. sama otoni kiertää myös muissa altaissa koska vesi kiertää.
    Ja kemikaaleja on ihan niin paljon kuin ihmiset likaa altaisiin kantavat. Itse onnettomana katselen kun mennään likaisena altaaseen. Voi voi.

    Äänestä

  • kuullut kirjoitti:

    mäkelänrinteessä lämminvesialtaissa otsonipuhdistus kloorin lisänä. sama otoni kiertää myös muissa altaissa koska vesi kiertää.
    Ja kemikaaleja on ihan niin paljon kuin ihmiset likaa altaisiin kantavat. Itse onnettomana katselen kun mennään likaisena altaaseen. Voi voi.

    Kaikissa järjestelmissä täytyy käyttää myös desinfoivia aineita tänä päivänä se on useimmiten
    natriumhypokloriittia. Vaikka kuinka otsonoidaan ,niin aina lisätään myös 'klooria' .
    Huolehtikaa omasta hygienista ennen altaaseen menoa ja älkää pissikö sinne .

    Äänestä

Kloorin kilpailukykyistä korvaajaa ei vielä ole löydetty.
Veden desifiointimenetelminä käytetään pääsääntöisesti klooria, otsonia ja ultraviolettivaloa.
Otsoni lisätään veteen suodatuksen jälkeen ja se toimii tappaen bakteerit ja virukset sekä hajoittaen mm.ammoniumyhdisteitä eli virtsa-aineita.
Otsonia ei kuitenkaan saa esiintyä uima-altaissa sen myrkyllisyyden takia, joten otsoni poistetaan vedestä aktiivihiilisuodatuksella ennen veden johtamista altaaseen.
Uimareista tulee altaaseen bakteereita ja viruksia. Ne pitää tuhota nopeasti.
Kun otsonia ei saa olla allasvedessä, niin sinne pitää syöttää klooria, joka tuhoa taudinaiheuttajat jo heti uima-altaassa.
Klooripitoisuus allasvesissä pidetääs tasolla 0,3-0,5 mg/litra. Tämä pitoisuus tuhoaa bakteerit ja virukset muutamassa kymmenessä sekunnissa.
Eli klooria esiintyy allasvedessä vaikka laitoksissa olisikin käytössä otsonointi.
Kloorin haju uimahalleissa johtuu vedessä olevasta ns. sidotusta kloorista jota syntyy kloorin reagointituotteena. Otsoni hajottaa myös sidottua klooria ja näin vähentää uimahallin kloorin tuoksua.
Siitä saattaa tulla väärä käsitys, ettei otsonihalleissa enää käytetä klooria.

Äänestä
  • Johtuuko se kloorista vai mistä mutta mulla menee nenä tukkoon ja räkä valuu nykyään uimisen jälkeen. Olen käynyt uimassa 3-4 kertaa viikossa ja yleensä alkuviikolla ei ole mitään ongelmia asian suhteen, mutta loppuviikosta aivastuttaa niin helvetisti ja nenä on tukossa. Ja seuraavana päivänä olo on yleensä paljon parempi.
    Onko kellään mitään vinkkejä miten tästä pääsisi eroon kun ei viittis lopettaa hyvää treeniä. Aikoinaan tuli uitua myös aktiivisesti ja ei ollut mitään ongelmia, aloitin uudelleen pari kuukautta sitten ja tympäsee tämä jatkuva pärskiminen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uin minäkin kirjoitti:

Eikös nykyisin käytetä otsonipuhdistusta? Onko klooria käytössä silti vielä jossain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu