Terveyspalvelut lopetetaan

Henkilökuntaaaaaaaaa

Lieksasta loppuu vakinainen terveyspalvelu. Joensuu tulee hoitamaan kaiken. Lieksaan jää vain hätätapaukset käsitellään Lääkäri on aluksi vain 4 päivää viikossa ja sitten harvenee asteittain.

36

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lieksanloppu

      Lieksa LOPPUU!!

    • taikauskoinen1

      Ei saa maalata pirua seinille.

    • Palvelu paranee

      Yksityistetään kuten Soinin johdolla tehtiin Espoossa.

    • Vanhuksiaeiarvosteta

      Se tietää Lieksan vanhusten luonnollisen poistuman huomattavaa suurenemista ja keski-iän laskemista. Ilmeisesti on tarve säästää Lieksa keski-iältään nuoremmaksi ja siten pysäyttää muuttoaalto poispäin.

    • Jack Kevorkian

      Lieksa toteuttaa vanhusten saattohoitoa edullisesti ja käytännönläheisesti.

      • näitä riittää

        Älä ruoki trollia – sadistinen verkkohäirikkö hiljenee, kun häneen ei reagoida

        Keskustelupalstojen häiriköt pyrkivät aiheuttamaan mielipahaa ja saamaan aikaan reaktion omaan kirjoitukseensa. Kicksien hakemisessa ei tunneta omantunnontuskia. Trollaajan kesyttää parhaiten jättämällä hänet vaille kommentoinnin tuomaa tyydytystä, neuvoo tutkija.


      • Myös siellä töissä
        näitä riittää kirjoitti:

        Älä ruoki trollia – sadistinen verkkohäirikkö hiljenee, kun häneen ei reagoida

        Keskustelupalstojen häiriköt pyrkivät aiheuttamaan mielipahaa ja saamaan aikaan reaktion omaan kirjoitukseensa. Kicksien hakemisessa ei tunneta omantunnontuskia. Trollaajan kesyttää parhaiten jättämällä hänet vaille kommentoinnin tuomaa tyydytystä, neuvoo tutkija.

        Ei tuota tarvitse ihmetellä kun katsoo viimeaikaisia ratkaisuja. Olet ilmeisesti viranomainen joka koettaa saada asian peitettyä villaisella niin saisitte rauhassa tehdä ratkaisujanne.


    • Eläkeläinen

      Kirjoittajahan on oikeassa tarpeeton kuolleisuus lisääntyy kun palvelut ajetaan alas.
      Sinä taidat saada kiksejä asioiden peittelystä?

    • Meistä tehdään loppu

      Johan päivystyskin aikoja sitten siirrettiin Joensuuhun joten eihän tuo ole muuta kuin saman linjan jatkamista. Miettikääpäs hammaslääkäri palvelujakin, onko joku eri mieltä ettei nekin lopu täysin.

    • ei hyvä päivä

      Kohta ainoa terveyspalvelu Lieksassa on koneinsinööri hoiva-avustajan satunnaiset käynnit vanhusten luona.

    • Entinen lieksalainen

      Joensuussa on hyvät terveyspalvelut. Itsellä alkoi olla lyhyellä aikaa veto poissa. Menin Tikkamäelle, tekivät varjoainekuvauksen ja löysivät kolme tukosta. Kaksi ohitettiin ja kolmanteen tehtiin pallolaajennus ja laitettiin stentti. Olisin kuollut mies ilman nopeaa toimintaa.
      Lääkäri lupasi muutaman kymmenen vuotta elinaikaa heti operaation jälkeen.

    • Sydänkohtaus

      Me muutetaan eläkettä viettämään Joensuuhun missä ei tarvitse kuolla ennen aikojaan. Vaimolla 1 vuosi eläkkeeseen ja sitten lähtee muuttokuorma.

    • Lähtekää jos voitte

      Me muutettiin muutama vuosi sitten Lieksasta pois. On niin kuin olisi vankilasta päässyt kun Lieksan kylä häipyi auton peilistä.

    • Väestöpolitiikkaa

      Terveyspalvelujen alasajon aiheuttama haitta ja imagohaitta ovat kestämättömiä. .

    • voi mahoton

      Ihmmeisethän on tiälä jumalan selän takana ihan oman onnesa nojassa.

    • Järkyttynyt!!!

      Järkyttävää luettavaa! Tuollainen toiminta on ihmisten heitteille jättämistä! Köyhän on hyvin turvatonta asua Lieksassa. On ymmärrettävää, että varakkaat jättävät uppoavan laivan. Valitettavasti kaikki vain eivät pysty muuttamaan Lieksasta Joensuuhun tai muualle. Epäinhimillisyys kukoistaa ja ihmisistä on tullut julmia toisiaan kohtaan.

    • Kuolema kolkuttaa

      Turhaan täällä kirjoitat. Kerää adressi loppuvia terveyspalveluja vastaan tai mene neuvottelemaan virkamiesten kanssa.

    • >>>

      Terveyspalvelujen alasajo tarkoittaa lopullista muuttotappiota.

      • sairas2

        terveyspalveluista ei voi säästää,kaikesta muusta voi. joensuuhun on aivan liian pitkä matka, kun hätä on suuri


    • niinnn niiin

      Jospa yhdistetään eläinääkäripalveluihin terveyskeskus vastaanotto viikonloppuisin? Eläinlääkärillä taitaa olla kovemmat taksat!

      • elukkalääkärit

        Lääkäripalveluista parhaimmat ovat eläinlääkäripalvelut. Olen aina kymmenien vuosien aikana saanut kiitettävää palvelua ja apua eläimelleni. Ei voi muuta kuin kiittää, olisipa ihmisen hoito yhtä laadukasta ja ystävällistä kuin eläimen. Tosin eläimet ansaitsevatkin vain parasta.


    • Heillä on paperit

      Suomeen tulleissa somaleissa on myös lääkäreitä ja hammaslääkäreitä sekä sairaanhoitajia. Lieksassakin on heitä ainakin 5 kpl. Miksi ette anna heidän toimia virassa.

      • edellinen

        Tarkoitin tietenkin Lieksaan tulleissa somaleissa. Helsingin seudulla toimii useampi jo virassa.


    • heitä .... voltti

      voi...voi....voi...näsä... kaikkea pitää trollin yrittää jos vaikka joku trollikaveri mukaan ketjuun lähtisi

    • Näin se menee

      Kun Suomen somaleissa ei ole yhtään kouluja käynyttä, ei heitä ole Lieksassakaan. Lukutaidottonina ovat tulleet kaikki Lieksaan ilman minkäänlaisia papereita tai todistuksia.

      • Samalla viivalla

        Peräkammarinpojat ehkä osaavat lukea jotenkin, kirjoittaminen vaikeaa, luetun ymmärtäminen haasteellista.
        Autopuolen amis korkeintaan käytynä.


    • Lieksan kansalainen

      Voi pyhä Sylvi! Lieksassa on kohtalaisen hyvä sairaanhoito tilanne tällä hetkellä. ja myös henkilökunta on siitä paremmasta päästä.

      Kun katsotaan vähän taaksemme, niin mistäkö johtuu tämä Lieksankin tilanne. Eikö enää muisteta? No pitää vähän tarkentaa.
      Menimme vuonna 1995 ilolla ja riemulla EU:n ja kun huomattiin, niin ruokakin halpeni rahaa tuli EU:lta vähän joka tuutista. Ulkomaillakaan ei enää tarvittu vaihtaa euroja, kun siihenkin päästiin kovalla tohinalla.

      Kansaa vedettiin hatusta todella lujaa. Sitten tulivat ne jytkyt, minkäköhän vuoksi. Soinia on siitä lähtien haukuttu, jos milläkin nimikkeellä. Olisiko Soini itse pirun riivaama? kun sai kaikki asiat sekaisin. No ei mitään hätää, Ulkomailta pestattiin joukolla koneinsinöörejä ja tännekin niitä riitti aivan kylliksi.
      Vapaa matkustelu oli yksi onnelamme, ei tarvitse ajaa noita surkeita busseja, joita myös kansankielellä kutsutaan linja-autoiksi. Kun niillekin löytyi niin kuljettaja kuin remppamieskin tuolta Somalian tasankoilta. Kyllä meidän nyt kelpaa. asua Lieksassakin.

      Nyt mekin täällä "Idän ihmemaassa" saamme nauttia moniarvoista elämää. Kuka ottaa kaljaa suruunsa, kuka potkii autoja viihdyttääkseen ja toteuttaakseen halujansa.


      Nyt potkitaan kiukuissamme myös persuja, miksi niiden piti soimata näitä tänne tulleita sivistysvaltio Somalian älykköjä. Elämme täälläkin tuota moniarvoista elämää toden teolla, voimme hyvin, mutta kun kaikki eivät sitä ymmärrä.

      Jospa olisimme tyytyväisiä, kun jo keltaisissa tila-autoissa kuskeina ovat tänne Somaliasta tulleet koneinsinöörit. Lieksa elää elämäänsä ja koirat haukkuvat.

    • Vaarallinen suuntaus

      Terveydenhuollon supistukset tulevat vaarantamaan ikääntyvän väestön potilasturvallisuuden selkeästi. Varmasti tulee ennenaikaisia multiin laittamisia palvelujen ollessa vajavaisia tai osin jopa olemattomia.

      • Puhut nyt todella asiaa.


    • Selevän teki

      Lieksa on sahannut omaa oksaansa jo vuosikaudet. Otettiin kylä täyteen somaleja ja sen kustannuksella lopetellaan peruspalvelut ja ahdistellaan perustason työntekijöitä.

    • somalisonnit

      Ilmeisesti Lieksan johdossa on tehty laskemia, että somaliperheiden lapsituotto on välttämätön Lieksan hengissä säilymiselle. Vanhuksilla ei niin väliä.

    • Elämä sujuu

      Muutettiin viime viikolla Joensuuhun. Voi mahoton miten on vapautunut tunne.

    • ei katumuksia

      Sinäkin muutit! Myö muutettiin jo 15 vuotta sitten. Kesälä joskus ollaan käymäsellään vähien sukulaisten luona.

    • Joensuussa:)

      Elämä se on kuin silkkiä vaan, sylillisen tahtoisin kerrallaan....

    • Sama alasajo näkyy täällä etelässäkin olevan käynnissä ja kiihtyy vaan.

    • dataa

      Etelän keskukset kehittyy oikeaan suuntaan rahoinensa. Lieksan palvelut kamppailevat kuolinkouristuksissaan, kuten myös ikääntyneet lieksalaiset asiakkaansa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      804
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      593
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      42
      457
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe